Mersin Lojistik Köyü’nde yer tahsisi başladı

Mersin Lojistik Köyü’nde yer tahsisi başladı

Mersin Bölgesel Gelişim Planı çerçevesinde hazırlanmış olan Lojistik Master Planı’nın uygulaması başladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin...

Mersin Bölgesel Gelişim Planı çerçevesinde hazırlanmış olan Lojistik Master Planı’nın uygulaması başladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile başlayan lojistik köy projesi artık Mersin İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi ( MILOSB) adıyla kurulacak. Mersin Tarsus karayolunun kuzeyinde, Mersin çevre yolu bağlantılı olacak ve ileride inşa edilecek olan Mersin Tarsus transit kara yolunun yanından geçeceği, MILOSB için düğmeye basıldı. Arazi tahsisleri başladı.

Tesis başlangıçta yaklaşık 2.000 dönüm üzerinde kurulacak. İleride genişleme olanağı da bulunan Lojistik Köy’de geniş bir demiryolu intermodal transfer merkezi de yer almakta. Yaklaşık 20.000 m2 lik parseller üzerinde her biri 5.000 – 10.000m2 lik kapalı depolar arazi sahipleri tarafından inşa edilerek kullanılacak veya gayrimenkul yatırım şirketleri tarafından inşa edilerek lojistik şirketlere üreticilere depolama amaçlı kullanılmak koşuluyla kiraya verilecek.

Alt yapısı, yolu, suyu, elektriği, doğal gazı bitmiş durumda, Lojistik Köy kuruluşu tarafından hazırlanarak 6 ay içinde teslim edilmesi planlanan arazilere inşa edilecek olan; bir çoğuna demiryolu bağlanabilecek depolara, sahipleri tarafından hazırlanan projelerin işletme tarafından onaylanmasından sonra inşaata başlama izni verilecektir. 12 Aylık inşaat süresi sonunda, önümüzdeki 24 ay içinde tesisin tüm birimleri ile faaliyete geçmesi beklenmekte.

Tesiste demiryolu terminali dışında Tır, kamyon parkı, açık park alanları, çalışanların, lojistikçilerin, sürücülerin şehre gitmesine gerek duymayacakları her türlü sosyal tesis ve imkan da hazır bulunacak. Parsel tahsislerinde Mersin’de kurulu bulunan şirket ve kişilere öncelik verilmiş ve ilk planda inşa edilecek olan lojistik tesislerin yaklaşık yarısı için bölge iş adamları ile taleplerinin belirlenmesi amacıyla ön görüşmeler yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde Mersin’de yapılacak olan bir tanıtım toplantısı ile Mersin’de ve komşu illerinde yerleşik kişi ve kurumların talepleri de belirlenecektir. Satışı yapılacak olan parsellerin büyük bölümünün Mersin ve bölge firmalarına ayrılması, kalan parsellerin de ulusal ve uluslar arası üretici şirketlerin depolama ihtiyaçlarına ve lojistik şirketlerin kullanımına ayrılması planlanmakta. Böylece bölgesel, ulusal ve uluslar arası operasyonların Mersin İhtisas lojistik Organize Sanayi Bölgesinde bir araya getirilmesi ve Mersin bölgesinin gelişmesine lojistik sektörünün katkısının maksimize edilmesi sağlanmış olacaktır.

Projenin gelişmesi ile büyük bir istihdam olanağı yaratılacak, kent trafiğini rahatlayacak, Mersin Limanı’nın çalışmasına destek olacak, lojistik operasyonların maliyetlerini düşecek ve kalitesini artacaktır. Yayılma etkisi ile de bölge üreticisine, sanayicisine ve tüccarına da büyük bir stratejik avantaj yaratacak olan bir proje olacaktır.

Ülkemizin ilk lojistik köyü olacak bu proje bir dilek olarak başlamış, bu gün elle tutulur, üzerine ayak basılır hale gelmiştir. Arada katedilen uzun süre boyunca ve yorucu çalışmada emekleri gecen Sayın Mersin Valimizi, Sayın Mersin Belediye Başkanımızı, Sayın Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızı, Sayın Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanımızı, Sayın Mersin Lojistik Platform Başkanımızı ve bu kurumlarda çalışan, projeye katkıda bulunan tüm görevlileri kutluyorum. Mersin bölgemizin yeni bir çocuğu oldu, hayırlı olsun, başarılı olsun.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.