Yerli otomobil için tarih verdi

Yerli otomobil için tarih verdi

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze'deki Taysad Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve savunma sanayi ve ulaşım sektöründe faaliyet gösteren...

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze'deki Taysad Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve savunma sanayi ve ulaşım sektöründe faaliyet gösteren yurt içi ve uluslararası firmalara tasarım ve mühendislik hizmeti veren Hexagon Studio'yu ziyaret etti.Bakan Işık yaptığı açıklamada 2020 yılından önce Türkiye ve dünya yollarında yerli otomobili görmenin mümkün olacağına inancının arttığını söyledi.

Bakan fikri ışık Gebze'de Taysad Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu savunma sanayide ulaşım sektöründe faaliyet gösteren Hexagon Studio'yu ziyaret etti. Burada tamamen genç mühendislerden oluşan ekibin bilgisayarları başında geliştirdikleri sistemleri tek tek gezerek inceleyen ve hayran kalan Bakan Işık, daha sonra yine Karsan adına Hexgon da dizayn edilen, daha önce New York Taxi'si için finale kalan araç ile minibüs ve midibüsleri inceledi, araçlarla ilgili bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şunları söyledi:

"Yerli Otomobilden önce Türkiye'nin artık otomobil dizayn edebiliyor olması, Türkiye'nin artık bilgiyi üretebiliyor olması, bilgiyi işleyebiliyor ve bilgiyi ticaretleşebiliyor olması son derece önemlidir. bugün gezdiğimiz Hexagon'da bunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Hexagon gerçekten bir uzay üssü niteliğinde. Uzay üssü görünümünde bir otomotiv geliştirme merkezi, aynı zamanda araştırma merkezi. Burada iki boyutu özellikle vurgulamak istiyorum. Bir tanesi Türkiye artık bu bilgileri üretiyor ve gerektiğinde satıyor. Artık Türkiye bilgi ihraç eden ülke konumunda. Henüz arzu ettiğimiz konumda değiliz."

Yerli otomobil için bugün ümidinin ve arzusunun daha çok arttığını, bunun en kısa sürede bunu 'ete kemiğe büründürmenin' mümkün olduğunu kaydeden Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

2020 YILINDAN ÖNCE

"Otomotiv sektöründe çok büyük bir yarış ve adeta bir savaş var. Dolayısıyla burada bir markanın ortaya çıkmasını hükümet olarak önemsiyoruz. Gerek Hexagon, gerek başka firmalar artık bu bilgiye ve teknolojiye sahip. Ama önemli olan buradan bir marka çıkarmak. Bir Türk markasının sadece Türkiye'nin değil dünyanın bütün yollarında arzı endam etmesini sağlamak. Bu çalışmaları somut bir noktaya getirip sizlerle de paylaşacağız. Hedef olarak 2020'den önce her şey ile, satılan bir otomobil çıkarmayı hedeflemiştik. Biz biraz da ihtiyatlı konuşmak zorundayız. Şu andaki gelişmeler 2020'den önce bir Türk markasının bir Türk otomobil markasının Türkiye ve dünya yollarında arzı endam edeceği yönünde."

Bakan Işık bu açıklamasının ardından Hexagon'da askeri amaçlı geliştirilen bazı sistemlerin bulunduğu kozmik odaları basına kapalı olarak gezdi.

İNAN KIRAÇ: BİR TÜRK FİRMASI BU İŞİ YAPACAK

İnan Kıraç, Bakan Işık'ın tesislere gelmesi beklenirken DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. İnan Kıraç, yerli otomobil yapımıyla ilgili olarak, "Muhakkak ki yerli isme yerli markaya ihtiyacımız var. Bu yerli markayı yapabilmek için biraz geç kaldık. Ama yapılması lazım" dedi. Bu konuda yarış halinde olduklarını belirten Kıraç, "Bir New York taksisi hikayesi çıkarttık. Ondan sonra Londra çıktı. Dolayısıyla bunlar bir hamle daha bekliyor. Ama biraz para kazanmamız lazım, ondan sonra dedik. Fakat öyle zannediyorum ki ya biz, ya bizle beraber bir Türk firması bu işi yapacak" diye konuştu.

Yerli otomobil konusunda alt yapının hazır olup olmadığına ilişkin soruya da İnan Kıraç, "Gördüğünüz şu bina altyapı. Bütün her şeyiyle hazır. İhtiyaç olan, bir doğru modeli bulmak. Çünkü ilk tarife göre 25 bin ile 35 bin arasında bir otomobil denildiği takdirde siz aşağı yukarı dünyada 700 markanın arasına düşüyorsunuz. Ve bunların hepsi dev. Bu markalar bize hayat vermez. O nedenle doğru bir işe girmemiz lazım" dedi.

VALİLERDEN DESTEK

Bakın Işık'ın incelemesinde hazır bulunan Bursa Valisi Münir Karaloğlu da Türkiye'de otomotiv sektörünün geliştiğini, sadece Bursa'nın üretim kapasitesiyle Türkiye'de otomotivden raylı sisteme, hava aracına kadar üretemeyeceği araç türü olmadığını belirtti. Karaloğlu, şunları söyledi:

"Bizim ihtiyacımız yerli marka. İnan Beyin de söylediği gibi, yerli marka organizasyonu. Yoksa Türkiye şu anda sadece Bursa'dan 500 bin yerli araç ihraç ediyor. Ama yerli markaya ihtiyacımız var. Bunun da zamanı gelmiştir artık. Şu anda doğum sancıları var. Yerli aracı üretiyoruz, yerli markamız da olacak. İşadamlarıyla oturulup konuşulacak. Onların haklı olarak çekinceleri var. Bursa'da Karsan fabrikasını gezseniz, elleri havaya kaldırırsınız. Yerli markası da var ama otomotivde, güçlü bir dünya markasına ihtiyaç var. Sayın Bakanımız izah edecek. Belki elektrikli araçta Türkiye öne çıkabilir beklentisi var. İnşallah en kısa zamanda yerli markamız da olacak. Ben inanıyorum, Türk sanayicisine inanıyorum."

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da bu tesisin Türkiye'nin iddiasını ortaya koyan, otomotiv yan sanayinin çok özel bir üretim alanı olduğunu vurguladı. Hükümet programında Kocaeli'nin yüksek katma değerli, inovatif temelli dönüşümün üretimin de yeni bilişim vadisiyle bir nevi hazırlayıcısı kent konumunda tanımlanıp ilan edildiğini anlatan Güzeloğlu, "Türkiye, çok güçlü bir pazarı, özellikle yan sanayisinde çok önemli uzmanlaşmış üretimi ve iddiası, bunu destekleyen üretim segmentiyle yeni dönemde otomotivde de kendi markasını üretecek. Özellikle çevreci ve elektrik dahil yeni teknolojileri buluşturacak bir altyapıya sahip. İnşallah bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz" dedi.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.