• BIST 95.540
 • Altın 275,510
 • Dolar 5,7109
 • Euro 6,3372
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C

Kocaeli lojistik köyleri

Kocaeli lojistik köyleri
Birçok büyük işletmenin tesislerinin Kocaeli’nde, ancak merkezlerinin İstanbul’da olduğunu biliyoruz. Bu kurumların ürettikleri gayrisafi milli hasıla...

Birçok büyük işletmenin tesislerinin Kocaeli’nde, ancak merkezlerinin İstanbul’da olduğunu biliyoruz. Bu kurumların ürettikleri gayrisafi milli hasıla İstanbul’da kayıt altına alınmasına karşılık Kocaeli kişi başı milli gelirin en yüksek olduğu iller içinde gelmektedir.  Bölge bir yandan sanayinin geliştiği ve daha da gelişeceği bir bölge; diğer yandan 30’un üzerindeki liman ve iskeleleri ile büyük bir liman kentidir. Bu limanlara gelen ve giden transit yükler, Kocaeli’nden kara ve demir yolu ile geçen transit yükler, bölgeyi aynı zamanda bir lojistik bölge statüsüne sokmaktadır.

Türkiye’nin, hatta uluslararası ulaştırma koridorlarının da olmazsa olmaz geçiş noktasıdır Kocaeli. Bu durumda bile Kocaeli bölgemizde lojistik hizmetlerin bir araya getirildiği, katma değer yaratacak, şehir trafiğini rahatlatacak, intermodal taşımaya başlangıç ve bitiş noktası olacak, OSB’lerin kısıtlı ulaşım imkanlarını arttıracak, taşımayı deniz ve demir yoluna aktaracak lojistik köyler inşa edilmemiştir.

Kocaeli bölgesinde birisi kentin Doğu’sunda, diğeri Kentin Batı’sında olmak üzere iki adet lojistik köy ihtiyacı vardır. Doğuda kurulması gereken lojistik köy TCDD Köseköy Lojistik Merkezine kısa mesafeden demiryolu ile bağlanabilecek, bölgedeki büyük sanayi kuruluşlarına sanayi bölgelerine, limanlara iltisak hattının bağlanabileceği bir terminal görevini de görecektir. Bölgenin sanayisinin artık Batı yönünde değil, Doğu yönünde gelişmesi planlanmalı ve Batı yönünde deniz ile dağ arasında kalan iki ana arterin yüküne yük ekleyecek sanayi yatırımları yavaşlatılmalıdır. Batı’da yapılması gereken Sanayi yatırımları, 3. Çevre yolunun kullanılabileceği kuzey bölgelere kaydırılmalıdır. Doğu bölgesinde de inşa edilecek tesisler büyük ölçekli tutulmalı ve demiryolu bağlantıları mutlaka sağlanmalıdır.

Doğu bölgesinde demiryolu bağlantılarının sağlanması daha kolay gerçekleşecektir. Hem TCDD Köseköy Lojistik Merkezi, hem de kurulacak olan lojistik köy iltisak hattlarına bir kavşak olacaktır. Batı bölgesi için de Kuzey’den geçecek olan çevre yoluna, yine Kuzey’den geçecek olan demiryoluna bağlantısı olan, aynı şekilde sahilden geçen mevcut demiryoluna 3 bir yük hattı eklenmesi ile ve TEM otoyoluna kara bağlantısı ile dörtlü bir bağlantı kurulacak  bir lojistik köy ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Batı bölgesinde Gebze’de bulunan binlerce m2 lik lojistik depoları artık organize sanayiler içinde değil, bu lojistik köyde yer almalıdır. 2023 yılına kadar bölgedeki depolama alanlarının üç kat büyüyeceği tahmin edilmektedir. Bu büyümenin plansız, sistemsiz ve bölge trafiğini, yaşamını bozacak bir şekilde gelişmesi düşünülemez. Batıda kurulacak olan Lojistik köy bir yandan Kocaeli’nin Batı yönündeki liman ve sanayi kuruluşlarına destek verecek diğer yandan daha büyük ölçekte İstanbul’un Doğu yönünün de lojistik merkezi olacaktır. Erenköy gümrüğünün ve Kozyatağı hal tesisinin Kurtköy’e taşınması da göz önüne alınarak bu yatırımın hızlandırılması şarttır.

Şehir içi yollarımızda trafik sıkışıklığına alıştık artık. İstanbul’u ikiye bölen E5 yolumuz da artık şehir içi yolumuz haline geldi. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan Avrupa Transit yolumuz, TEM de şehir içi yol olarak kullanılmakta. 3.çevre yolu projesi, 3. boğaz köprüsü, Kuzey demiryolu projeleri yapılırken sadece İstanbul halkını rahatlatacak, boğaz köprülerindeki trafiğin hafiflemesi için değil İstanbul’un Doğu’sunu ve Kocaeli’nin Batı’sını da yük taşımacılığı açısından rahatlatacak, geleceği kurtaracak bir anlayışla planlanması ve inşa edilmesi gerekmektedir.

Çok az zaman kalmıştır yollarımızın, otoyollarımızın kilitlenip kalmasına. Lütfen şehirlerimizin birer trafik adası haline gelmesine izin vermeyelim.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yerli otomobil için tarih verdi26 Kasım 2014 Çarşamba 09:01
 • Sineğin Yağı25 Kasım 2014 Salı 09:26
 • Direksiyondaki Filozof21 Kasım 2014 Cuma 07:17
 • Ali Osman Ulusoy hayatını kaybetti01 Ekim 2014 Çarşamba 15:44
 • Devlette dudak uçuklatan lüks çılgınlığı28 Eylül 2014 Pazar 10:25
 • Taksiler tek numarayla kapınızda26 Eylül 2014 Cuma 13:57
 • Schengen vizesinde parmak izi şart24 Eylül 2014 Çarşamba 08:20
 • İstanbul'da hız limiti değişti10 Eylül 2014 Çarşamba 09:16
 • Krizantemlerin büyüsü07 Eylül 2014 Pazar 16:12
 • Ford Trucks en büyük bayisini İstanbul’da hizmete açtı05 Eylül 2014 Cuma 15:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096