TV Dizilerinde ve Reklamlarda Lojistik

TV Dizilerinde ve Reklamlarda Lojistik

Lojistik ve lojistik ile ilgili unsurlar, doğrudan ya da dolaylı olarak bazı TV dizilerinde veya TV reklamlarında görülmektedir. Dizilerden ve reklamlardan...

Lojistik ve lojistik ile ilgili unsurlar, doğrudan ya da dolaylı olarak bazı TV dizilerinde veya TV reklamlarında görülmektedir.

Dizilerden ve reklamlardan bir kaç örneği sizinle paylaşmak isterim.

2000 yılının Mart ayında Melek Baykal ve Güven Kıraç’ın başrolde olduğu “Hayat Bağları” dizisi yayınlanmaya başladı ve farklı kanallarda 2003 yılı Haziran ayına kadar oynadı (TRT Avaz’da Cuma günü tekrar bölümlerini seyredebilir). Dizinin ilk bölümlerinden birinde; bakkala gelen bir müşteri “bir içecek” istedi. Güven Kıraç’ın cevabını duyunca gülmeye başladım ve eşim “ne oldu” diye sordu. Güven Kıraç, “özür dilerim, yok. Bu saat oldu henüz teslimat yapamadılar” cevabını vermişti. Lojistik işinde olan herkes bu cevabın arkasında ne kadar önemli vurgular olduğunu gayet iyi bilir.

Yakın zamanda oynayan Aşk Yakar dizisinde Mustafa (Özcan Deniz), arkadaşları Tarantino ve Istaka ile Mustafa’nın gerçek sevgilisi Nazlı (Meltem Cumbul) yerine evlendiği zengin kadın Belda’nın şirketinin deposunda, depo görevlisi olarak çalışıyordu. Bu depo, öğretmeye çalıştığımız veya hayalini kurduğumuz depo değildi.

Tchibo; mağazalarında satılan ürünlerin, tedarik edilmesinden mağazalarda satışa sunulmasına bütün lojistik süreci ve lojistik adımları, reklamında göstermekte ve lojistiği, önemli bir iş gücü ve avantajı olarak vurgulamaktadır.

Arçelik; ürünlerini tanıtmak veya farkını anlatmak veya özelliklerini göstermek yerine, bir reklamında kırmızı bir kamyon ve sürücüsünü kullanarak Türkiye’nin her noktasında olduğunu ve Türkiye’nin her noktasına ürünlerini ulaştırabildiğini vurgulamaya çalışmıştı.

Vodafone’nun “İş Ortağım – Antalya Ecza Deposu” reklamını, lojistik gözüyle ve dikkatlice izlediğinizde; reklamın sonuna doğru üç çalışanın ilaç kutularını bir birlerine atarak (kamyondan karpuz boşaltır gibi !!!) ya araçtan depo içine ya da depo içinde transfer ettiğini görebileceksiniz. Bu tür elleçleme; sadece ilaç gibi hassas ürünler için değil bütün ürünler için doğru değildir. Ürünler, düşürme veya kutu içinde sarsılma nedeniyle hasarlanabilir. Turkcell ise yeni dönen 3G reklamında “karpuz boşaltmayı” direkt olarak kullanıyor. Her iki operator; lojistik ile ilgili faaliyetleri veya şirketleri, doğrudan reklam konusu olarak kullanabilir.

TV dizisi veya reklam çekilirken, yönetmenler, senaryo ve konuya göre mesleki uzmanlardan (doktor, hemşire, asker, boyacı vs) destek alır.

Sanırım; lojistik ve lojistik unsurları doğrudan veya dolaylı kullanılacak ise yönetmenlerin lojistik uzmanlarından destek alması yararlı olacaktır.

Lojistik firmalarımızın görsel ve yazılı reklamları nasıl? . . . Saygılarımla

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.