STCW KURSLARI’NA DİKKAT!

STCW KURSLARI’NA DİKKAT!

*Denizciliğe adım atarak gemi, yat ya da balıkçı teknesinde miço, silici ya da kamarot olarak çalışmak isteyenler, “gemi adamı cüzdanı” alabilmek...

*Denizciliğe adım atarak gemi, yat ya da balıkçı teknesinde miço, silici ya da kamarot olarak çalışmak isteyenler, “gemi adamı cüzdanı” alabilmek için STCW kursunu tamamlamak zorunda.  

 

*“Gemi adamı cüzdanı” aynı zamanda T.C bayraklı gemilerde pasaport yerine geçiyor.

 

*Ancak, bazı STCW kursları can yakıyor. Denizci adayları, iş bulma vaadi ile kandırılıyor. 

 

Merhaba,

 

Sizlere bu köşemizde önemli bir konu olan STCW kurslarından söz etmek istiyorum. Çünkü, STCW kursları ile ilgili olarak Odamıza sürekli şikayetler geliyor.

 

Miço, silici ve kamarot olmak isteyenlerin almak zorunda olduğu STCW kursları’nda yaşanan düzeysizlik, denizci adaylarında hayal kırıklığı yaratıyor.

Kursu düzenleyen bazı kişi ve kuruluşlar tarafından iş bulma vaadi ile kandırılan denizciler, kurslardan, gazetelerde yayımlanan ilanlar sayesinde haberdar olduklarını ancak, kurs bitiminde hazır iş bulamama gerçeği ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiriyorlar.

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘STCW kursları’ yönetmeliğe uygun olarak 13 iş günü devam ediyor. Ancak, bazı yerlerde süre dolmadan eğitime son verilebiliyor. Denizci adayı, kursa gelmeden eğitimi tamamlamış sayılıyor ve kendisine belge verilebiliyor. Ya da kursu tamamladıkları zaman iş konusunda sıkıntı yaşamayacakları, gemilerde hemen işe başlayabilecekleri belirtiliyor. Aslında krursu tamamlayan denizci, eğer önceden çalışabileceği gemiyi bulmuş ise işe başlayabilir. Yoksa hiçbir firma ve gemi ile bu tür anlaşma yapılmıyor.  

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Üniversite işbirliği ile 1988 yılından bu yana 600’ün üzerinde çeşitli denizcilik ve STCW kursu düzenlendi.  STCW kurslarının düzenlenebilmesi için Denizcilik Müsteşarlığı’nın belirlediği kriterler var. Bu kriterleri yerine getiren, Denizcilik Müsteşarlığı, üniversiteler ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün onayını alan herkes STCW kursu açabilir. Bu kurslar ilk defa gemi adamı olacaklar için can kurtarma araçları, ilkyardım, denizde sağ kalma, personel eğitimi ve yangınla mücadele gibi bölümlerden oluşuyor. İstenilen kriterlerden bazıları ise, kurs yerinde gerekli gemicilik malzemelerinin bulunması, yangın ekipmanlarının olması.

 

En önemli kriter ise belirli derslerin denizde uygulamalı olarak verilmesi. Bunun yanında kursu başarı ile tamamlayanlara, sağlık ve emniyetten gerekli belgeleri almalarının ardından ‘gemi adamı cüzdanı’ veriliyor.  Bu belge, uluslararası belge olmasının yanında T:C bayraklı gemilerde pasaport yerine geçiyor. Daha önceden 2-3 ay içerisinde verilen gemi adamı cüzdanı şimdi Denizcilik Müsteşarlığı’nın yeni düzenlemeleri ile aynı gün içerisinde veriliyor. Gemi adamı olmak isteyen denizcilerin bu noktaları göz ardı etmemeleri gerekiyor.  

 

Sevgilerimle…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.