• BIST 1.365
 • Altın 464,054
 • Dolar 8,1074
 • Euro 9,7566
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 16 °C

Samsun, lojistikte geç kalıyor

Samsun, lojistikte geç kalıyor
Dünya ticaretinde ayakta kalmak için sadece ucuz hammadde, ucuz iş gücü ve ucuz enerji ile üretim yapmak artık yeterli olmamakta. Uluslararası ticarette...

Dünya ticaretinde ayakta kalmak için sadece ucuz hammadde, ucuz iş gücü ve ucuz enerji ile üretim yapmak artık yeterli olmamakta. Uluslararası ticarette ülkelerin başarılı olabilmesi için, ürettikleri ürünlerin diğer ülkelere ulaştırılması için, uluslar arası taşımacılığın geliştirilmesine,  taşıma koridorlarında yer almaya, bu yol üzerinde intermodal taşımacılık tesislerine, yani lojistik üslere ve lojistik köylere de gerek duyulmaktadır. Üreten ve tüketen Batı ile; kısa bir zaman sonra üretecek ve tüketecek olan Doğu arasında yer alan ülkemiz de, üzerinde yer aldığı taşıma koridorlarında lojistik odaklar inşa etmek zorundadır.

 

İstanbul yakınlarında İstanbul ile Tekirdağ arasında kalan bölgede, İzmit’te, İzmir’de, Mersin’de, İskenderun’da Samsun’da karayolu, demiryolu ve deniz yolunun birleştirileceği liman ağırlıklı lojistik köyler planlanmaktadır. Denizli, Konya, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır, Eskişehir, Sivas, Erzurum; karayolu ve demiryolunu temel alan intermodal terminal ihtiyacı içindedir. Bu ağın tamamlanması ile ülkemiz çağdaş lojistik sistemlerin uygulanacağı, hızın artacağı, taşıma koridorlarının yaygın kullanacağı bir ortama kavuşacaktır. TCDD planladığı intermodal terminallerle bu hareketi başlatmıştır; ancak özel sektör desteği almadan bu büyük projenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Şehirlerimizde Ticaret ve Sanayi odalarımızın, belediyelerimizin, il özel idarelerin, serbest bölgelerin, organize sanayi bölgelerinin ortaklığı ile, Mersin bölgemizde örneğini gördüğümüz, TCDD destekli lojistik köy projeleri geliştirmelidir. Bazı bölgelerde özel sektörün önayak olduğu, depolama kapasitesi olan lojistik üsler de kurulmaya başlanmıştır. Ekonomik krizin etkisi ile yavaşlamış bile olsa bu projeler devam etmektedir.

 

Samsun ilimiz de coğrafi konumu, limanı, demiryolu alt yapısı açısından ilk planda geçtiğimiz yıl hayalini kurduğu lojistik köyüne kavuşmalıdır. Geçen hafta onaylanan Samsun Limanı özelleştirmesi sonucunda, Karadeniz ülkeleri ile tren feribot bağlantısı ile özel sektör işletme ve operasyon gücü ile liman artık daha aktif hale gelecektir. Bölgenin kalkınmasında, Karadeniz bölgesi ülkelerinden toplanan ürünlerin demiryolu ile Mersin Limanı üzerinden Akdeniz’e ulaştırılması, Doğu Akdeniz’e gelen yüklerin ters taşıma ile Mersin- Samsun demiryolu ile Karadeniz’e aktarılması söz konusudur. Bu taşıma koridorunda Mersin limanı özelleşmiş, kapasitesi arttırılmış, Mersin lojistik köyü ( merkezi) projesi hızlanmış ve ön tahsisler yapılmaya başlanmıştır. Hattın Kuzey ayağı olan Samsun’da ise geçen yıl başlayan lojistik bilinçlenme, lojistik master plan, lojistik köy projeleri dondurulmuş vaziyette beklemektedir. Karadeniz, Kuzey Anadolu, bölgelerinin lojistik merkezi olabilecek bir şehir gecikmektedir. Samsun limanının aktivitesini ikiye katlayacak, şehir trafiğini düzenleyecek, çevreye olumlu katkısı olacak, bölge insanına iş olanağı yaratacak, bölge sanayicisine avantaj yaratacak bir çalışmanın daha fazla gecikmemesi gerekmektedir.

 

Samsun lojistik köyü projesinde aktif ortak olarak Samsun Belediyesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Serbest Bölge, İl özel idaresi, Samsun liman işletmecisi Mersin’de yaptığımız ve başarı ile yürüyen projemiz gibi bir örneği incelemek, Samsun’da uygulamak ve bölgenin lojistik kapasitesini değerlendirmek için tekrar bir araya gelmelidir. Bu harekete tekrar adım atılmadığı takdirde; Samsun’da başlayan kurtuluş savaşımızla kazandığımız bağımsızlık ve ekonomik gücümüz yara alacaktır. Samsun’u küresel taşımada, ulusal lojistiğimizde, bölge kalkınmasında yer almaya çağırıyorum. Daha fazla gecikmeden, Samsun şehri elden çıkmadan, Samsun halkı pişman olmadan önce.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yerli otomobil için tarih verdi26 Kasım 2014 Çarşamba 09:01
 • Sineğin Yağı25 Kasım 2014 Salı 09:26
 • Direksiyondaki Filozof21 Kasım 2014 Cuma 07:17
 • Ali Osman Ulusoy hayatını kaybetti01 Ekim 2014 Çarşamba 15:44
 • Devlette dudak uçuklatan lüks çılgınlığı28 Eylül 2014 Pazar 10:25
 • Taksiler tek numarayla kapınızda26 Eylül 2014 Cuma 13:57
 • Schengen vizesinde parmak izi şart24 Eylül 2014 Çarşamba 08:20
 • İstanbul'da hız limiti değişti10 Eylül 2014 Çarşamba 09:16
 • Krizantemlerin büyüsü07 Eylül 2014 Pazar 16:12
 • Ford Trucks en büyük bayisini İstanbul’da hizmete açtı05 Eylül 2014 Cuma 15:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096