Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

M/V Silver Whisper İle Denizlerde 140 Gün

Silversea Cruises, 1994 yılında Monakolu “Vlasov” grubu ve Romalı “Lefebvre” ailesi tarafından kurulan, Monako merkezli bir lüks kruvaziyer gemi şirketidir. Haziran 2018’de şirketin hisselerinin %67’si 1 milyar Amerikan Doları karşılığında Royal Caribbean Cruises Ltd [Miami (Florida) merkezli koskocaman bir küresel kruvaziyer holdingi]’nin kontrolüne geçmiştir. Silversea Cruises, kruvaziyer sektörüne 1994’te giriş yaptığı 16 800 grostonluk ilk gemisi “Silver Cloud” (ki halen aktif olarak servistedir) ile “Her Şey Dahil Kruvaziyer” sisteminin öncülüğünü yapmakla ünlüdür ve söz konusu geleneği giderek zaman içinde lüks ötesi bir sefer hizmetiyle bütünleştirmeyi de başarmıştır. Şirketin şu anda sorunsuz biçimde hizmet veren toplam 6 adet kruvaziyer gemisinin en yaşlısı 26, en genci ise 3 yaşında olup, hepsi de Bahama bandıralıdır.    

royal.jpgİşte bu ünlü kruvaziyer şirketinin ilk 2001 senesinde deniz sularıyla buluşturduğu en gözde gemilerinden 28 258 grostonluk “Silver Whisper”, geride bıraktığımız 6 Ocak 2020 günü Birleşik Amerika’nın Florida eyaletindeki Fort Lauderdale limanından demir alarak tarihi bir sefere başladı. Dünya rekorlar listesine adını şimdiden yazdırmaya aday söz konusu sefer, 7 kıta, 32 ülke ve 62 limanı ziyareti takiben, tamı tamına 140 gün sürerek, 25 Mayıs 2020’de Amsterdam limanında son bulacak [Doğallıkla, bu uzun yolculuğunda Akdeniz sularını da onurlandıracak olmasına karşın gemi her ne hikmetse, ülkemizin ne Ege ne de Akdeniz kıyılarındaki herhangi bir kruvaziyer limanına uğramayacak]. Aslında, yeryüzünde geçmişte daha uzun süren kruvaziyer seferleri yapılmış olsa da, bu ölçekte bir deniz serüveni ilk kez gerçekleştirilecektir. O nedenle, %100 doluluk oranıyla yola çıkmış “Silver Whisper”, bugün (yani 19 Ocak 2020 pazar günü) Brezilya’nın Salvador limanı kruvaziyer terminaline yanaşmış durumdadır.

cruise-dik.jpg2018 senesinde, şirketin 2017’de hizmete giren hâlihazırdaki en büyük kruvaziyeri 40 700 grostonluk “Silver Muse” temel alınarak, çok ciddi bir bakım-onarım sürecinden geçirilip âdeta içten dışa yenilenen “Silver Whisper”, farklı lüks  derecesindeki kabinlerinde toplam 388 konuğu ağırlayabilmektedir. 302 kişilik mürettebatın görev yaptığı 190 metre uzunluğunda ve 19 yaşında olan geminin şirket filosundaki ikiz kardeşi ise 20 yaşındaki “Silver Shadow”dur. Her 2 kruvaziyer de İtalya’nın Cenova kentindeki “Mariotti Shipyard”da inşa edilmişlerdir. Gediklisi olan hayranlarınca “hem büyük ve lüks bir dinlenme tesisinin sunduğu hizmet ve aktivite sayısına hem de zarif bir butik otelin cazibesine sahip gemi” şeklinde tanımlanan “Silver Whisper” için kısaca, bağımlılık yaratıcı ender yeni nesil kruvaziyerlerden biri denilebilir. 10 güverteli gemideki değişik yüzölçümlerinde 194 dış süitin %80’i balkonludur.  Çağdaşlarına göre küçük ama ultra lüks “Silver Whisper”ın efsanevi seferinde “Merhaba” diyeceği efsanevi sayısız liman şehirleri arasında Rio de Janiero, Buenos Aires, Valparaiso, Papeete, Sydney, Singapur, Mumbai, Civitavecchia-Roma, Barselona, Lizbon, Dublin ve Bergen sayılabilir. Silversea Cruises’ın diğer dünya kruvaziyer turlarından farklı olarak bu defakinde, şişme botlar (Zodiac boat) ile gerçekleştirilecek kıyı gezintileri de yer alıyor.

silversea-ship-silver-whisper-veranda-suite-01.jpgdining-silversea-whisper-whisper0317.jpgHer kabin için ayrı bir hizmet görevlisinin bulunduğu ve “kruvaziyerdeki her tür akılalmaz servis harcamasının önceden ödendiği” geminin bu özelin özeli yolculuğunda kamara fiyatları niteliklerine göre 65 000 ila 240 000 Amerikan Doları arasında değişmekte. Böylesi yüksek rakamlara rağmen, köşe yazımın başlarında da belirttiğim üzere, “Silver Whisper”ın çıktığı tarihi dünya turunda boş tek bir kabin bile yok! Öte yandan, gemideki 4 büyük restorandan biri sadece İtalyan, biri de yalnızca Fransız mutfağına ait yemek, tatlı ve içkileri gurme misafirlerinin beğenisine sunmakta.   Royal Caribbean Cruises Ltd, 2018 yılı yaz ortasında Silversea Cruises’ın hisselerinin diğer bir deyişle şirket yönetiminin 2/3’ünü ele geçirdiğinde, bünyesindeki kruvaziyer kuruluşlarının filolarındaki gemiler içerisinde en fazla “Silver Whisper”a odaklanıp yatırım yapmayı tercih etti. Öyle ki, geminin yenilenmesinden tutun da, çıkacağı turlara kadar bütün etkinlikleri "Project Invictus (Yenilmez Proje)" diye adlandırdığı, neredeyse benzersiz bir özen ve yoğunlukla harmanladığı bir programın devasa plaj şemsiyesi altında toplama yoluna gitti. Hakkını vermek gerekirse, “Silver Whisper” da ana holdingin söz konusu güveniyle çabalarını kesinlikle boşa çıkarmadı. Renkli ve rekabetçi kruvaziyer dünyasının hiç de yabancısı olmayanlarınızın kolayca anımsayacağı gibi, Miamili Royal Caribbean Cruises Ltd için “bir kez gemileriyle denize açılanların, bunu yıllık düzenli bir gezi alışkanlığına dönüştürebilmelerini sağlamak” şeklinde hayli iddialı bir hedefi var!  Belki de lüksün azıcık abartıldığı söylenebilecek “Silver Whisper”da kitap kurtları da unutulmamış ve gemiye oldukça büyük, havadar, rahat, deniz manzaralı ve şaşırtıcı sayıda masaüstü bilgisayarı, kitap, dergi, gazeteyi sınırları içinde barındıran şık bir kütüphane de eklenmiş. Kütüphanenin hiç de yabana atılmayacak bir film DVD’si koleksiyonu da mevcut ve filmseverler diledikleri filmi ödünç alarak, evlerinin salonunu aratmayacak süitlerindeki geniş ekranlı televizyonlar aracılığıyla açık denizde saatte yaklaşık 40 kilometre süratle ilerlerken izleyebilme şansına sahipler.

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

silver-whisper-0242-56a1f7263df78cf772709613.jpg

Bu yazı toplam 1894 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum