İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Utrecht Fuarı'nda bu kez "turizme doymuş bir Türkiye" vardı

Avrupa’nın en önemli 5 turizm fuarından biri olan, Hollanda’nın Utrecht Turizm
Fuarı’nda, bu kez geçen yılki gibi şölen yaşanmadı.
Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da fuar açılışına gelen Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’u bu kez Utrecht Belediye Başkanı karşılamadı.
Aynı Bakanımız, bu kez arogand tavırları ile gözden düştü.
İstanbul’dan gelen ünlü şef Maksut Aşkar’ın gastronomi şovu çok sıkıcıydı.
Geçen yıl fuar açılışında yaşanan güzelliklerin ve atraksiyonların çoğu yoktu bu yıl.

Bin üçyüz metrekarelik bir alana yerleşen Türk standları arasında, Turizm Bakanlığımızı temsil eden Türkiye standı görkemli ve yararlı değildi.
Yukarıdaki eleştirilere dikkat kesildiğimiz zaman akla şu soru geliyor:
2019 yılında Türkiye’ye giden 51 milyon turist sayısı ile, Hollanda’dan Türkiye’ye giden turist sayısındaki yüzde 12’lik çoğalma, bizi şimdiden şımarttı ve doyurdu mu acaba?
Bu yılki fuarda yüzümüzü güldüren ve prestijimizi kurtaran iki kuruluş vardı. Bunlardan biri Türk Hava Yolları, diğeri de Corendon idi. Türkiye standında, ziyaretçilerin ağırlanabileceği oturma alanı olmadığı gibi, ikram da yoktu.
Türk Hava Yolları fuarda açtığı standta oluşturduğu oturma alanında yiyecek ve içecek ikramında bulundu.
Utrecht Turizm Fuarı'nın en büyük müdavimi olan ve Türkiye'ye en çok turist gönderen tur operatörü olarak bilinen Corendon da ziyaretçileri ikramlarla ağırladı.

Şimdi gelelim bu yılki fuarın açılışında yaşananlara:
50’ncisi yapılan Utrecht Turizm Fuarı’nın açılışına, başta Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere, Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli, Amsterdam Başkonsolosumuz Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosumuz Aytaç Yılmaz ve Deventer Başkonsolosumuz Tuna Yücel Modrak katıldılar.

Türkiye’nin 2019 yılında 51 milyon turisti ağırladığını belirten Bakan Ersoy, 2020 hedefinin 58 milyon olduğunu belirtirken şunları söyledi:
"Bu hedefi inşallah tutturacağız. Şu anda erken rezervasyon satışları iyi gidiyor.
Hollanda’dan Türkiye’ye olan yolcu trafiğinde üst üste ciddi bir artış yaşanıyor. Hollanda pazarını 2019 yılında yüzde 12’ye yakın bir artışla kapattık. Şu anki satışları incelediğimizde yüzde 10 artışla 2020’de de tekrar Hollanda’dan Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak gibi gözüküyor.
Turizm sektöründe büyük iflaslar yaşandı. Biz özellikle yoğun tanıtım yaparak pazardaki pasta payımızı da artırarak bu durumdan etkilenmeden çıkacağız gibi gözüküyor. Sezon boyunca tanıtıma hiç ara vermeden ağustos ayına kadar devam etmeyi öngörüyoruz. Planlamamızı ve bütçemizi buna göre ayarladık. Bu açıdan 2020'de bizim istediğimiz hedeflere ulaşacağımız gibi gözüküyor.
Belçika pazarının sonuçlarına da baktık, orada çok daha ciddi bir artış var.
Yüzde 20-25 gibi bir artış var. Bu da çok sevindirici."

ahci-sov.jpg

Fuar’daki Turizm Bakanlığı’mızın standı bu kez beğenilmedi. Hollanda’da yıllarca turizmcilik yapan ve bir zamanlar Hollanda Türk Seyahat Acentaları Birliği’nin başkanlığını da yamış olan Aydın Bayka, arkada görülen Türkiye standının hiç beğenilmediğini belirtenler arasındaydı.

Fuara katılan Antalya Valisi Münir Karaoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ilgi odağı oldular ve bilgi alışverişinde bulundular.

Turizmdeki rakiplerimiz Yunanistan ve İspanya, katıldıkları fuarda ziyaretçileri iyi ağırlayabilmek için geniş alanlarda ikram yerleri açtılar.

corendon.jpgFUARDA GÖZDEN KAÇMAYANLAR
Fuar açılışının ertesi günü facebook sayfama koymuş olduğum yukarıdaki haberimden sonra, reaksiyonda bulunanlar arasında, eski Başkonsolosumuz Orhan Ertuğruloğlu da vardı.
Bakınız deneyimli diplomatımız neler yazmış:
Mustafa Orhan Ertuğruloğlu "Utrecht Turizm Fuarı, Hollanda'da senenin ilk fuarıdır. Çok önemlidir. Aslında bu fuarın çalışmalarının, geçen yılki fuar biter bitmez başlaması gerekirdi. Geçmişte, fuar biter bitmez Baki (İlgin) bey rahmetli olsun, Aydan (Karahan) bey olsun, Bilgin (Unan) bey olsun derhal sıcağı sıcağına bir değerlendirme toplantısı yapar, aksayan ve öne çıkan yönleri ele alır ve ertesi yıl fuarda aynı şeylerin olmaması için bir rapor hazırlarlardı. Hollanda'da her iki kişiden biri tatilini yurt dışında geçiriyor. O yüzden bu fuar bizim açımızdan önemli bir döviz akışı da sağlıyor. Herhalde artık bizim tur operatörlerinin dikkatleri Batı Avrupa'ya değil, Katar gibi Körfez ülkelerine yönelik. Buradan o anlaşılıyor.
Yanlış. Zira Dubai'de mesela benzer bir iklim var. Bilemem ne düşünüyorlar. Herhalde Avrupa'dan vaz geçmiş gibi görünüyorlar. Çok yazık. Bu ihmal, Hollandalı turist akışını Fas'a yönlendirmekten başka bir işe yaramaz. Üzüldüm. Bu iş bürokratın eline bırakılmamalı. Bürokrat ancak fuar düzenlemesini yapar. O kadar. Fuara büyük Turizm şehirlerinin daveti, katılımının sağlanması vs bürokratlara bırakılmayacak kadar önemli siyasi iştir. Bürokrata bırakılmamalı. Üzüldüm. "
Eski Başkonsolosumuzun bu reaksiyonundan sonra aradığım Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli’ye, ‘Siz de fuar sonrası bir değerlendirme yapacak mısınız?’ diye sordum.
Aldığım cevap, ‘Tabii ki’ oldu.
Bakalım, Lahey Büyükelçimiz bu konuda nasıl bir rapor hazırlayacak?
Facebook’taki haberime bir reaksiyon da Musa Öztürk’ten geldi. Bakınız
Musa Öztürk neler yazmış:
Musa Öztürk "Beni bilirsin, düşündüğünü düşündüğü gibi söyleyen bir adamım.
Bu kafalarla turizm bundan öteye gitmez.
Avrupa’nın ikinci büyük fuarıdır bu fuar ve 40 milyon turisti vardır Hollanda’nın.
Bu da şu demek oluyor. Bir Hollandalı yılda 3-4 kez tatile çıkıyor.
Hollandalı turistler Fas’a taşındı. Bir bakın bakalım günde kaç uçuş var Fas’a. Türkiye’nin yerini orası aldı. Neden bir mücadele yok bunu geri kazanmaya?
Dedim ya, bu kafalarla bir yere varılmaz. "

Değerli meslektaşım Yavuz Nufel de hafiften dokunmuş fuar ve Bakan konusuna.
‘Hafiften’ dediğime bakmayın. Fena yüklenmiş Nufel kardeşim. Dahasını da yazacakmış.
Bakınız Nufel neler yazmış:
Yavuz Nufel "Turizm ve Kültür Bakanı Utrecht Turizm Fuarı’na Humus ve ebru yapımını izlemeye gelmiş! Bakan değil sanki gazino patronu. Koruması polis değil sanki bar fedaisi. Basın danışmanı / Müşaviri hanım ise eski konak kalfası... Siyasi kriz çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar. Kültür Bakanı Utrecht Fuarı’nda, humus ( yarım saat ve bir tek Hollandalı veya yabancı yok ) ve ebru ( 15 dakika ve tek başına ) yapımını izlemekten başka bir şey yapmadığı gibi, valisinden elçisine, turizmcisinden basın mensuplarına, başkonsoloslarından sıradan vatandaşlara, kaba, ukalaca davranışlarının sebebini çözemedik. Ama inanıyorum ki üç vakte kadar Bakanlık elden gider... Bakan olmadan önceki servetini 10 kat artığı yanına kar kalır... Daha detaylı bir yazı kaleme alıyorum, yazmasak olmaz. "

ebru-sov.jpgFırsatçılara yem veriyoruz.
Yükselmekte olan Türk turizmini baltalamak isteyen ülkeler fırsat kollarken, biz de onlara yem vermekten geri kalmıyoruz.
İran’ın roket atarak düşürdüğü Ukrayna uçağı nedeniyle, Türkiye havasahasına girmekten korkan turistlerin rezervasyonlarında düşüş yaşanırken, bir belediye başkanının, Olimpiyatlara girme hakkı kazanan kızlarımızın ‘Açık-saçık’ olduklarından söz etmesi, dış medyada çok olumsuz yayınlandı. Bu da yetmezmiş gibi, Fethiye’deki Ova Oteli’nin yeni sahiplerinin yeni bir konseptle çalıştırılacak olması da dış basında geniş bir şekilde yer aldı.
Dış basın, Ova Otelin islam anlayışı ile işletileceğini, içki tasışının yasaklanacağını, kadın ve erkeklerin yüzme havuzuna ayrı ayrı gireceklerini dile getirdi.
Dış basına göre, otelin yeni konseptinde alkolün olmadığını öğrenen İngilizler, "Biz alkolsüz otel istemiyoruz" demişler.
Pek çok İngiliz’in rezervasyonlarını iptal ettiği belirtiliyor.

Fuara bu yıl Türkiye adına katılan kuruluşlar:
Adalya Hotels, Akranes Hotel, Alanya Turizm Ofisi, Barut Hotels,Bodrum Turizm Ofisi, Comelia Hotels Golf Spa, Ela Quality Resolt, Hilton Dalaman, Kefaluka Resolt, NG Hotels, Side Star Hotels, Turk Pazarı, Turquaise Hotel, Voyage Hotels, Association of Turkish Travel Agencies, Güral Premier Heris Seramik ve Turizm sanatii A.Ş., Gürok Turizm ve Madencilik, Ali Bey Hotels&Resort,İzmir Turizm Ofisi, Kuşadası Turizm Ofisi, Paloma Hotels, Stone Group, Sunis Hotels, Yunus Emre Amsterdam, THY, Corendon.

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.