İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Bir grup huysuz, oy hakkımızı iptal ettirmek istiyor

Türkiye'de bir grup (huysuz) genç, gurbetçilerin oy verme hakkının iptal edilmesi yönünde kampanya başlatmış: Avrupa'nın nimetlerinden faydalanıp, Türkiye'nin kaderini belirliyormuşuz.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen forum sitelerinden Ekşi Sözlük'te, yurt dışındaki vatandaşlara tanınan oy hakkının iptal edilmesi yönünde kampanya başlatılmış.
"Gurbetçi oy hakkının iptali kampanyası" adlı başlıkta, yurt dışındakilerin Avrupa'nın nimetlerinden faydalanıp, Türkiye'nin kaderini belirlemesinin rasyonel olmadığı, yaşamadan, görmeden verilen oyların, Türkiye'dekilerin kaderini belirlediği ileri sürülüyormuş.

Bu huysuzlar, oy hakkımızın iptal edilmesi için, izinsiz olarak elde ettiğimizi öne sürdükleri çifte vatandaşlığımızın iptal edilemesi için, yaşadığımız ülkenin makamlarına ihbar edilmesini savunurken, diğer huysuzlar da, Türkiye'de 6 aydan fazla yaşamayanlarımızın oy kullanamamızı önermiş.
Gece yarısı, uyku arası baktığım facebook’ta gördüğüm bu haber ve bu habere karşı verilen reaksiyonlar tüylerimi ürpertti. Öyle ya, yurtdışında yaşayan bizler Türkiye’deki seçimlerde oy kullanabilmemiz için yıllarca mücadele etmiştik. Büyük uğraşlardan sonra elde ettiğimiz bu hakkın geri alınması için öne sürülen en büyük neden nedir biliyor musunuz? Yurtdışında yaşayan Türkler’in çoğu, yaşadıkları ülkelerde sol partilere oy verirken, Türkiye’de sağ partilere oy vermeleriymiş.

‘Vay huysuzlar vay !’ lafını tekrarlıyorum.
Ne ilginçtir değil mi?
Oy kullanabildiğimiz bazı ülkelerde de bazı huysuzlar bu hakkın elimizden alınmasını istiyorlar.
Bunun sebebi de, Türkiye’ye duyduğumuz aidiyet imiş.
Mademki kalbimiz Türkiye için atıyormuş, o zaman bu ülkelerden defolup Türkiye’de oy kullanmalıymışız.
Tezata bakar mısınız ?
İki arada bir derede kaldık.

Yaşadığımız ülkedeki huysuzlar, onların ekonomilerine sağladığımız katkıyı bir kenara atıp bizi dışlamaya çalışırlarken, anavatanımızdaki bazı huysuzlar da, doğduğumuz ama orada doyamadığımız için yurtdışına göç ettiğimiz gerçeğini bir kenara iterek dışlama yapıyorlar.
Anavatanımıza milyarlarca döviz kazandıran bizlere verilen bir hakkı yok etmek isterlerken, ülkemize sığınan ve milyarlarca dolar kaybettirenlere verilen oy hakkından hiç söz etmiyorlar.
Sevgili Facebook arkadaşlarım, Avrupa saati ile gece 02.30’da yazmaya başladığım bu yorumun devamını daha sonra yazacağım.

Şimdilik bu kadar.
Ama bir çağrım var tabii…
Bu huysuzlara karşı siz de sesinizi duyurunuz.
Görsünler bakalım.
Yurtdışında yaşayan bizler, bu çirkin ve haksız isteğin altında kalır mıyız?

İyi sabahlar dileğimle.

Bu yazı toplam 2007 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.