MEGA YAT YAPIMINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

MEGA YAT YAPIMINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Merhaba,   Evet, denizcilikte gelişme kaydeden Türkiye, yat inşa sanayinde de önemli başarılara imza atıyor. Önceki yıllarda mega yat yapımında dünya...

Merhaba,

 

Evet, denizcilikte gelişme kaydeden Türkiye, yat inşa sanayinde de önemli başarılara imza atıyor. Önceki yıllarda mega yat yapımında dünya 6.sı olan Türkiye, geçtiğimiz yıl üçüncülüğe yükseldi. Türk yat inşacıları günümüzde bir çok mega yat inşasını başarıyla tamamlıyor. 5-6 yıl öncesine kadar yabancı şirketleri tercih eden yat sahipleri günümüzde Türk tersanelerinde yapılan yatları tercih ediyorlar. Burada kalite ve güven önemli bir unsur. Bugün Türk tekne ve yat inşa endüstrisi, sahip olduğu işgücü sayesinde inşa ettiği tekneleri, yatları piyasaya sunuyor. Yapımı tamamlanan yatlar, dünya ülkeleri tarafından büyük ilgi görüyor.

 

Türkiye’nin adının çeşitli platformlarda duyurulmasını sağlayan mega yat sektörü, ancak çeşitli sorunlarla karşı karşıya…Bunların başında yer sorunu geliyor.

Tuzla’daki tüm tersaneler tüm kapasite ile çalışıyor ve çoğu zamanda yer bulunmaması gibi problemi de beraberinde getiriyor. Mega yatlar, kapalı hangar içinde imal ediliyor. Ancak, hangarın dışına çıkartıldığı zaman havada uçuşan toz ve boyaların hücumuna uğruyor. Mega yat yapımında en önemli prensiplerden birisi ‘kalite’ dir. Eğer mega yat yapımında dünya markası olmak isteniyorsa kaliteye önem verilmesi ve bu durumun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Dünyada mega yat pazarı yaklaşık 2,5 – 3 milyar dolarlık pazar payına sahip iken  yılda inşa edilen mega yat adedi toplamı yüzü geçmemektedir.. Şu anda emekleme çağını yaşayan Türk mega yat sektörünün, dünya pazarlarından pay alabilmesi için yeni tersane alanlarının yaratılması gerekiyor.

 

MALTA ŞAHİNİ TÜRKİYE’DE İNŞA EDİLDİ…

 

Türkiye’de 1960’larda başlayan yat yapımı zamanla gelişti ve 2002 yılında “dünyanın en büyük özel yelkenli yatı” ünvanını elinde bulunduran Malta Şahini’nin yapımına başlandı. İtalyan Perini Navi Group bünyesinde faaliyet gösteren Yıldız Gemi ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen yatın yapımı 2006 yılında tamamlandı. Malta Şahini 87 metre uzunluğu, 2 bin 400 metrekare yelken alanı ve özel yelken sistemi ile adını duyurdu.

 

Formula 1 yarışlarının düzenleyicisi Bernie Eccelstone da, yat yapımında Türkiye’yi tercih edenler arasında idi. Eccelstone’un yaptığı ve dünyaca ünlü yat dergilerinde yayınlanan açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı.  “Ben Türkiye’de ucuz değil, kaliteli olduğu için yat yaptırmayı tercih ediyorum” .

 

Sevgilerimle…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.