Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Kruvaziyerlere Sesleniş

* Kruvaziyer kardeşlerim! “Bir ağaç ölürse, başka bir tane dikin!” demiş, 1707-1778 yılları arasında yaşamış ünlü İsveçli botanikçi, zoolog ve hekim “Carl Linnaeus/Carl von Linné.” Kendisinden esinlenerek ben de diyorum ki, “Bir kruvaziyer gemisi sökülüp de ölürse, başka bir tanesi inşa edilmelidir mutlaka, ama o ölen de unutulmamalıdır asla!”

* Kruvaziyer kardeşlerim! Hastalanarak yönünüzü şaşırmak ve denizlerde kaybolmaktansa belki şu sıralar upuzun ve kasvetli rıhtımlara sıkı sıkıya bağlı olarak kalmanız en sağlıklısı. Ayrıca haftalar hatta aylar sürecek de olsa, bir tür yenileyici uyku kürü yapmanın hiçbirinize zararı dokunmayacaktır, bana inanın!

* Kruvaziyer kardeşlerim! Kronikleşmesinden haklı bir endişe duyduğunuz, pahalıya mal olucu problemlerinize aşı teşkil edebileceklerin ne varlığından haberim var ne de eğer gizleniyorlarsa nerede saklandıklarından! Şu anda, rahat pruvası görmenin çözümü kendinizi aldatmaksızın rüyalar âlemine sık sık dalıp çıkmak olabilir mi sizce de?

kruvaziyer-001.jpg

* Kruvaziyer kardeşlerim! Güvertelerinizde artık alımlı ve zarif genç kızlarla kadınların baş döndürücü parfümlerinin eşliğinde dolaşmadıklarının farkındayım. Üstelik güvertelerinizde bugünlerde esen ne sert lodos ne sert poyraz! Güvertelerinizin şimdiki hâkimi, sizleri kahreden sert bir rüzgârsızlık, öyle değil mi?

* Kruvaziyer kardeşlerim! Adlarınızla bağlama limanlarınızı bulunduğum yerden

okuyabiliyor, bandıralarınızı selamlayabiliyorum. Rengârenk flamalarınızı tekrardan gururla kuşanacağınız vakitleri sizler gibi ben de özlemle anıyor ve arıyorum. Kasırgaların düzenli yaşantınıza yapamadığını koronavirüs ailesinin azılı bir üyesi yaptı, inanmakta zorlanıyorum kimileyin.

* Kruvaziyer kardeşlerim! Sanki başıboş ve başıbozuk ritimli çılgın bir durağanlık (dinginlik değil) girdabına kapıldık ve kurtulamıyoruz bir türlü! Filoları en kalabalık, sermayeleri en büyük gemicilik şirketlerine bağlı olanlarınızın da durumu sektörün geri kalan üyelerininkiyle aynı. Lütfen geçmişte suları yararak coşkuyla ilerlerken hiç istemeden biçip canını aldığınız balinalarla yunusların lanetine uğradığınızı söyleyip durmayın bana!

* Kruvaziyer kardeşlerim! Hem insanlık hem de denizcilik tarihinde eşi benzeri görülmemiş diye yorumlanabilecek zorlu ve yıkıcı özelliğe sahip, son derece ciddiye alınması gereken bir süreci deneyimliyoruz hep birlikte. Belirsizlik ve ürküntü akut evrede hala. Enginlere açılmak için hemen heyecana kapılıp da sefer hazırlıklarına başlamayın bence.

* Kruvaziyer kardeşlerim! Ne sizler ne de olası yolcularınız sakın yakmayın seyahat hayalleriyle şekillenen seyahat planlarınızı! Evet, mantık şaşırtıcı ve allak bullak edici zamanlardan geçiyoruz geçmesine fakat sabırla beklemekten bıkmak gibi bir lüks kamaramız yok ve olmamalı da!

kruvaziyer2.jpg* Kruvaziyer kardeşlerim! Gemisever şair-yazar kimliğimi övünçle taşırken, moralinizi daima sancağı iskelesi belli olmayan denizlerin üstünde tutmanızı önerir ve şu son cümlemin içtenliğine tüm benliğinizle inanmanızı rica ederim: “COVID-19” PANDEMİSİ BAŞLANGICINDAN SONRAKİ STRESLİ, SANCILI VE ÖRNEK VAROLUŞ SAVAŞIMINIZ BİRDEN FAZLA UZUN METRAJLI FİLMİ ÇOKTAN HAK ETTİ! Yeniden sefere koyulma cesareti ve başarısına imza atabilenlerinizin önü-yolu açık olsun! Şimdilerde hayli zor bir olasılık ama eğer hoş ötesi bir fırsat doğar da, kıyıların birinde uzaktan bile göz göze gelirsek, bana kısa bir düdük sesiyle kardeşlik mesajı göndermeyi ihmal etmeyin!

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

 

Bu yazı toplam 2147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.