İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Düşünce özgürlüğü keseri hep Avrupalılar'a yontuyor

Avrupalılar’ın, düşünce özgürlüğü konusundaki hassasiyetleri hep üst düzeyde olmuştur. Ayrımcılığın her türlüsüne sert tepki gösteren Avrupalılar, hele hele eşcinsellik ayrımına karşı küplere binerler. Avrupalılar’ın bu tutumu tabii ki bizden de takdir görür.

‘Avrupalılar’ dedim ama, bu konuya Amerikalılar’ı, yani ABD’lileri de kısmen katmam gerek.
Öyle ya, ABD demokrasisi de hatırı sayılacak bir takdire lâyıktır.
Ne var ki, insanların demokratik haklar ile eşit yaşamasını savunan bu ülkeler, sırf kendi menfaatleri için sekiz takla atarlar. Örneğin Ben Laden’i yaratırlar. El Kaide ve İSİD gibi kahrolası terör örgütlerini yaratmaktan hiç çekinmeyen Batılılar, haliyle ceremeyi de Müslümanlara çektirirler.

parlamento.jpegHOLLANDA PARLAMENTOSU: Başbakan Rutte’nin de katıldığı (sağda) yukarıda görülen oturumda, sözde Ermeni soykırımının varlığı kabul edilmişti.

Kendi yarattıkları canavarlar, işi azıtıp hunharca cinayetler işlediği zaman, bunun suçunu İslam’a yükleyen Batılılar, kışkırtıcıları görmezden gelirler.
Son günlerde özellikle Fransa’da meydana gelen ve hepimizin lanetlediği terör olayları, Batılıların tepkisi ile gündemi meşgul etmiştir.
Bu tepki, benim yaşadığım Hollanda’da da gündemi günlerce meşgul etmiştir.
Ne var ki, gündemdeki konuşmalar bizleri çok rahatsız edici bir boyuta yükselmiştir.
Özellikle, Hollanda Başbakanı Rutte’nin ‘iki daldan murt yemesi’ hepimizi üzmüştür.

Geçmişte de, Türkiye ve Türkler konusundaki çıkışları ile bizleri üzmüş olan Rutte’ye ben de bir mektup yazmıştım. Hatırlamanız için o mektubu bu haberin altına ekleyeceğim.

Rutte’nin son çıkışına şimdi de yoğun bir tepki göstermemiz gerekirdi. Ama maalesef bu kez bu yapılmadı. Örneğin, Türkler İçin Danışma Kurulu böyle bir girişimde bulunabilirdi.
Neyse ki, Hollanda Türkevi Başkanı Veyis Güngör bu konuda bir şeyler yazdı ve Rutte’ye hitap ederek yüreğimize su serpti.

Bakınız Veyis Güngör neler yazmış:
Bu hafta, Hollanda Temsilciler Meclisinde yapılan düşünce özgürlüğü tartışmalarında heyecan dolu ve öfkeli anlar yaşandı. Hollanda’daki Müslümanların Hz. Muhammed’e hakaretin hukuken yasaklanması için başlattıkları kampanyanın gündeme gelmesiyle ipler koptu. Yüz yirmi bin imzalı kampanya tartışması, İşçi Partisi PvdA milletvekili Attje Kuiken, DENK Partisi milletvekili Farid Azarkan ve CDA milletvekili Madaleine van Toorenburg arasında gelişti. Hıristiyan Birlik CU lideri Gert Jan Segers ve liberal Parti VVD’den Dilan Yesilgöz’ün de katıldığı tartışmada yer yer tansiyon yükseldi.

Konuşmalarda, özellikle CDA milletvekili Madaleine van Toorenburg’un sinirlerine hakim olamaması, bağırıp, çağırması hatta hakarete varan ifadeler kullanması dikkat çekti. Mecliste hızını alamayan CDA’lı vekil, aynı akşam bir televizyon tartışma programına konuşmacı olarak katıldı ve kusmak istediklerini orada tamamladı.

Tartışmanın içeriği elbette ayrı bir konu.
Fransa’da öldürülen öğretmen olayının hemen arkasından böyle bir kampanyanın başlatılması, kampanyanın zamanlaması, Müslümanların demokratik haklarını kullanmaları, mutlaka tartışılmalı.

Ancak, Mecliste yapılan tartışmanın kapanışında, Başbakan Rutte’nin yaptığı değerlendirme çok daha dikkat çekici.

Başbakan Rutte, Denk Partisi milletvekili Farid Azarkan’la CDA milletvekili Madeleine van Toprenburg arasında yaşanan ateşli tartışma sonrası, Azarkan’ı kastederek “Sınırlanmayan düşünce özgürlüğü, ilerlemeyi durdurur” dedi. Ancak aynı Başbakan Rutte, hatırlanacağı üzere birkaç hafta önce, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ırkçı ve İslam düşmanı Wilders için söyledikleri üzerine, kendisine mikrofon uzatılınca, “Mesajım çok basit; Hollanda’da biz düşünce özgürlüğünü en önemli değer olarak görüyoruz…” demişti.

Buradan anlaşılan mesaj gayet açık ve net: Rutte’ye göre, Wilders için düşünce özgürlüğü sınırlanamaz, o her düşündüğünü söyleyebilir. Aynı Rutte’ye göre, Azarkan için düşünce özgürlüğünün sınırları olmalı. Azarkan, her düşündüğünü ifade etmemeli, aksi halde ilerlemeyi, gelişmeyi engeller.
Olayı biraz daha açık tarif edersek: Hollandalılar düşündüklerini sınırsız söyleyebilirler, çünkü düşünce özgürlüğü Batı için önemli bir norm ve değeridir. Ancak Faslılar, Türkler, Surinamlılar ve diğer topluluklar akıllarına gelen her şeyi söyleyemezler, ifade edeceklerini söylemeden önce iyice tartmalılar.

Bu tutum, kelimenin tam anlamıyla çifte standarttır.
Şimdi söylenecek bir çift söz var: Sayın Başbakan Rutte, hiç kusura bakmayın ama, böyle bir tutum tam bir sömürü kültürü adetidir. İçinde yaşadığımız zamanın ruhuna aykırıdır. On sekiz, on dokuzuncu yüzyıl değeridir.
Üzülerek hatırlatmak gerekir ki, Hollanda tarihi bu sömürü örnekleriyle doludur. Bununla gurur duyulamaz. Kaldı ki Hollanda ve birçok Avrupa ülkesi, tarihlerindeki sömürge ve kölelik dönemleriyle ilgili muhasebe yapıp, ilgili ülke ve topluluklardan özür dileme gayreti içindeler.

Durum böyleyken, yirmi birinci yüzyılda yaşayan bir liberal Başbakan olarak sömürgeci ve kölelik kültürünün kalıntılarını bırakmanızı ve anayasanın birinci maddesinde yer alan eşitlik ilkesini tekrar hatırlamanızı hassaten arz ederim.

Bu yazı toplam 2653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.