Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Basit Bir YHT Yolculuğu Hesabı [37 dk – 8 dk = 29 dk]

Alman ulusal demiryolu şebekesinin altyapı yöneticisi konumundaki “DB Netz AG”, dört yıllık bir kamuoyu yoklamasının ardından, Frankfurt ve Mannheim kentlerini birbirine bağlayacak yeni “Rhine Main - Rhine Neckar” YHT hattının son rotasını geçtiğimiz günlerde açıkladı. 32 farklı rota değerlendirildikten sonra yaklaşık 58 km’lik çift hattan oluşacak bir seçenekte karar kılan DB Netz’in söz konusu yeni YHT hattı, Frankfurt uluslararası havalimanının güneyindeki Zeppelinheim kasabasından başlayacak ve burada hem havaalanına hem de Frankfurt şehir merkezine mevcut demiryolu güzergâhlarıyla bağlanacak. İlgili hat daha sonra, Mannheim'ın yaklaşık 15 km kuzeyinde, Lorsch'a giden A67 otoyolunu takip etmeden önce Darmstadt bölgesine giden A5 otoyolunu izleyecek. Yapımı bittiğinde, üzerinde saatte 300 km süratle yol alacak Alman YHT dizilerinin [ICE] çalışacağı yeni hat güneybatıya doğru yönelmeden önce A67 otoyolunun altından geçip, Lampertheim kasabasının güneyindeki mevcut “Zeppelinheim - Gross Gerau - Mannheim” hattıyla birleşecek. Trenler, Mannheim kenti merkez garına ulaşmak içinse, Mannheim-Waldhof istasyonu üzerinden halen faal durumdaki hattı kullanacaklar.

tren-gunturk.jpg

13 km’ye yakın uzunlukta tüneller toplamını gereksinen yeni hat ile Frankfurt ve Mannheim arasındaki en hızlı “ICE” yolculuk süresi 29 dakikaya inecek ve Alman demiryolu ağının “düzenli aralıklı ulusal yolcu tarifesi uygulaması” için uzun vadeli ana planların bir parçası daha gerçekleşmiş olacak. Frankfurt ile Mannheim şehirleri arasında 1991 senesinden beri faaliyette olan mevcut YHT hattında Siemens yapımı “ICE” elektrikli tren setleriyle aktarmasız yolculuk şu anda en kısa 37 dakika, en uzun 49 dakika sürüyor.

Avrupa demiryolu camiasına yabancı olanlara ilk bakışta söz konusu yeni YHT hattının sağlayacağı zaman avantajı hayli kısa görünebilir. Ancak DB Netz’in bu hattı inşa etmesindeki asal amaç, “S-Bahn Rhein-Main” banliyö sisteminin 7 numaralı (S7) dalında her 30 dakikada bir elektrikli diziler çalışmasını sağlamak ve yeni sefere konulacak ekspres yolcu trenleriyle de bölgeyi Frankfurt havalimanına sık aralıklarla hızlı bir şekilde bağlamak.

tren-gunturk2.png

DB Netz bölgede iki ek erişim hattı daha inşa edecek. 1’inci hat, kısa bir kavisten oluşacak ve yeni YHT hattını Weiterstadt ilçesi yakınlarında Mainz - Aschaffenburg hattına bağlayacak. Bu kısa bağlantı özellikle yoğun marşandiz trafiğini rahatlatmayı hedeflemekte. 2’nci hat ise kısmen bir tünelle Darmstadt'ın güneyinde yeni YHT hattıyla birleşecek ki, bu da “DB Fernverkehr AG” tarafından yürütülen “ICE” servislerinin Darmstadt kentine hizmet vermeye devamını amaçlamakta.

Yapımına gelecek yıl başlanması planlanan yeni YHT hattının en erken 2028, en geç 2030 senesinde trafiğe açılması bekleniyor. Hattı gündüzleri “ICE” dizileri dışında konvansiyonel yolcu trenleri de kullanabilecekken, geceleri ise hat yalnızca marşandizlere hizmet verecek. Bu önemli projenin hayata geçirilmesiyle federal hükümetin Alman demiryolu şebekesine geçen yıldan itibaren vermeye başladığı, ülkede daha önce eşi benzeri görülmemiş nicelik ve nitelikteki modernizasyon ve gelişim destek kampanyasında bir başka yeni evreye daha erişilmiş olunacak.

tren-gunturk3.jpg

DB Netz'in bölgede ileriye dönük diğer bir iddialı projesi de, yeni yapılacak Frankfurt - Mannheim YHT hattını, son yirmi yıl içinde modernize edilmiş Karlsruhe - Basel YHT hattına bağlayacak yeni bir Mannheim - Karlsruhe YHT hattı inşa etmek. İlgili hat için ya tamamen yeni bir rotanın ya da mevcut hat altyapısının bütünüyle yeniden inşasını düşünen DB Netz yetkililerinin bu konuda nihai bir karara varmak için önlerinde birkaç senelik bir zaman dilimine ihtiyaçları olacak. Elbette söz konusu hat hakkında bir kamuoyu yoklamasının da gerekeceği kesin.

“DB Netz AG”, Alman ulusal demiryolu şirketi olan “Deutsche Bahn”ın 1998 yılında faaliyete geçmiş, Frankfurt (Frankfurt am Main) merkezli önemli bir yan kuruluşudur. Kontrol ettiği demiryolu ağı uzunluğu [33 423 km], bünyesindeki personel sayısı [46 000 kişi] ve işlevsel taşımacılık hacmi bağlamında Avrupa’nın en büyük demiryolu altyapı işletmecisidir. DB Netz’in raylarında 24 saat boyunca, farklı kategorilerden ortalama 23 500 tren gidip gelmekte.

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.