Bir liderin ardından: Serdar Aydıntuğ

Bir liderin ardından: Serdar Aydıntuğ

Canlıların ortak özelliği doğmaları, büyümeleri, çoğalmaları ve ölümleridir. İnsanları diğer canlılardan ayıran özellik ise hayalleri ve hedefleri...

Canlıların ortak özelliği doğmaları, büyümeleri, çoğalmaları ve ölümleridir. İnsanları diğer canlılardan ayıran özellik ise hayalleri ve hedefleri olmasıdır. Her insan yaşam denen kısa zaman süresi içinde hayallerinin gerçekleşmesi için çalışır. Hedeflerine ulaşanlar başarılı insanlar olarak görülür. Bazı insanların hayalleri ise bu kısa yaşam süresine sığmayacak kadar büyük ve uzun sürelidir. Gelecek nesillere hayallerini kabul ettirmiş ve sürdürülmesi için gereken alt yapıyı kurmuş olan bu kişiler ise “lider” olarak anılmaktadır.

Lojistik sadece ülke ekonomilerinin değil, dünya ekonomisinin de gelişmesine fırsat yaratan bir iş koludur. Üretim için gereken her türlü hammadde ve tüketilen her ürün, üretim noktalarından tüketim noktalarına lojistik sayesinde taşınır, gerekirse depolanır kısaca tedarik zincirleri yönetilir. Ülkemizde de son 10 yıldır hızla büyüyen lojistik sektörü, büyümesini bu sektörde çalışan insan kaynaklarına borçludur. Sektör operasyonel bilginin gelişmesine bağlı olarak büyümektedir. Operasyonel bilgi ile, yani iş tecrübesiyle çalışanlara nasılı öğretirken; diğer yandan akademik çalışmalarla niçini de öğrenme zorunluluğumuz vardır. Verilen hizmetin gelişmesi pratik bilgini üzerine kurulan akademik bilgi ile sağlanmaktadır.

Lojistik sektörünün de üniversitelerimizde, yüksek okullarımızda eğitimi, lojistik sektöründe çalışan, hedefleri sektörün gelişmesi için gereken insan gücünün yetiştirilmesi olan liderler, aynı hedefe ilerleyen yoldaşlar sayesinde başlamıştır. 9 Ocak 2010 tarihinde aramızdan ayrılmış olan Serdar Aydıntuğ da kısa yaşamını bu amaca adayan yoldaşlarımızdan biriydi. 22 Mart 2010 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesinde adına yapılan bir konferans programı ile anıldı.

İstanbul Kültür Üniversitesinin desteği ile düzenlenen bu törende eski mesai arkadaşı TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclisi Başkanı Sayın Çetin Nuhoğlu, UND Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Sayın Tamer Dinçşahin, UTİKAD Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Sayın Kosta Sandalcı, CSCMP (Tedarik Zinciri Profesyonelleri Konseyi Türkiye Round Table Başkanı olarak ben, Geodis Calberson Bosphorus Logistics A.Ş.Genel Müdürü Sayın Tuğrul Sarıkahya sektör profesyoneli Serdar Aydıntuğ’u andık. Sayın Gülgün Dillioğlugil “insan” Serdar Aydıntuğu anlattı bizlere. Öğrencileri de şiirlerini okuyarak eşlik etti bu anlamlı törene.

Serdar Aydıntuğ’un öğrencilere katkısını sembolize eden dört konferans izledik. Onun gibi aynı yolda ilerleyen Sayın Feza Özalp, Sayın Hakan Çınar, Sayın Murat Güventürk ve ben kısa sunumlarımızla salonda bulunan öğrencilere bundan sonra yalnız kalmayacaklarını gösterdik.

Lojistik sektörü ülkemizde hızla büyümektedir. 10 yıl önce birkaç yüz olan öğrenci sayısı bu gün beş bin kişiye ulaşmıştır. İşimiz daha bitmemiştir. Bu sektörün gelişmesine, büyümesine ve gelişmesine destek olacak başka sektör profesyonellerine ihtiyacımız vardır. Meşale yakılmıştır artık, yere düşmeyeceği de kesindir. Ateşi tüm ülkeye dağıtacak, ülkeleri aydınlatacak yeni ellere olan ihtiyacımız bitmemiştir. Bir gün sevgili Serdar gibi yorulacak eller, yeni elleri beklemektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.