Borusan Lojistik’in başına geldi, size de çıkabilir

Bugün, Türkiye'nin dev şirketlerinden Borusan Lojistik’in 7 milyon euroluk zarara uğratıldığını, olay mahkeme kayıtlarına düşünce öğrendik.

Yaşananları özetle anımsayalım: Azure Dış Ticaret isimli firma ile taşımacılık anlaşması yapan Borusan Lojistik, taşıma işini alt taşeronu Kuzey Yıldız Taşımacılık şirketine vermiş. Borusan, bu iş için 16.4 milyon euro ödeme yapmış. Azure Dış Ticaret’ten aldığı ilk çeklerin karşılıksız çıkması üzerine de suç duyurusunda bulunmuştu. İddianamede, şirket yetkililerinin de bu olayda parmağı olduğunun altı çiziliyor.

Öncelikle sektördeki kaynaklarımdan aldığım duyumlar, olayın biraz daha farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Borusan Lojistik, aslında Azure firması ile daha en başından olmayacak bir taşıma işine girmiş. Azure, Türkiye’de çok önemli bir inşaat şirketimizin işini yapıyor ancak kaynak sıkıntısı var. Azure, taşıma için kullandığı araçları piyasadaki çeşitli firmalardan alıyor ve nakliyecilere Borusan’a fatura kestiriyor. Nakliyeciler de, Borusan’a navlun ödüyor. Borusan da, nakliyeciye ne ödediyse üzerine bir miktar kâr koyup Azure’ye fatura kesiyordu.

Yani Borusan Lojistik, burada finansör gibi çalışıp bu durumdan para kazanmak yoluna gitti. Azure de, söz konusu inşaat firmasından navlunları aldı ve ödemedi. Çünkü, yine yurt dışında yaptığı bir projede zarara uğradığı, bu parayı da orada yaşadığı kayıpları kapatmakta kullandığı söyleniyor.

BORUSAN TEK DEĞİL, SIRADA BAŞKALARI DA VAR

Duyum aldığım kaynaklarım, Borusan Lojistik’in başına gelenin yalnızca bir firmayla sınırlı kalmayacağını da söylüyor. Türkiye’de konuşlanmış yabancı kökenli bir lojistik firması da, 1 milyon Euro’nun üzerindeki alacağını tahsil edebilmek için uğraş veriyormuş.

Özellikle büyük ölçekli taşıma firmalarının iş yapış şekillerini planlarken, çok daha dikkatli olması gerekiyor.  Türkmenistan, Irak, Suriye gibi iş yapış riski yüksek ülkelerde navlunlar çok cazip olabiliyor. Lojistik firmalarımız da, bu durumu daha da kazançlı hale getirmek için çalışanlarına, zor ve içinden çıkılamaz hedefler verebiliyor, çalışanlar da hedeflere ulaşmak için yanlışlar yapabiliyor. Ardından kısa bir süre gelen tatlı karlar, yerini kaosa bırakabiliyor. Herkesin çok dikkatli olması lazım.

VADELİ ÇEK GARABETİ

Son söz olarak, yeri gelmişken “vadeli çek” denen ucube sistemi de ele almak lazım. Tabi öncelikle denizyolu ve havayoluyla lojistikte çek-senedin esamesi okunmazken, karayoluyla yapılan taşımalarda niçin hâlâ çek-senet kullanılabildiğinin de bir açıklamasını taşımacılığın çatı örgütlerinden beklemek gerekir.

Çek, ülkemizde yoğun olarak kullanılan bir kambiyo senedidir. Uygulamada da çoğunlukla ileri tarihli düzenlenir. Buradaki amaç çekin üzerindeki düzenleme tarihine kadar çekin tahsilini engellemektir. Bu açıdan çekler çoğu zaman ödeme aracı olarak değil, kredi aracıdır denilebilir. Türk ekonomisinin kırılganlığının her geçen gün çok daha fazla arttığı ülkemizde Ticaret Bakanlığı’nın da konuya bir çözüm getireceğine inanmak istiyorum.

https://www.lojiport.com/flas-borusan-lojistiki-7-milyon-euro-dolandirmislar-109179h.htm

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 22319 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum