AÇIK MEKTUP

AÇIK MEKTUP

Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Türkiye’de lojistik ile ilgili bütün kuruluşlara (kamu, özel, Sivil Toplum, Üniversiteler ve diğerleri)...

Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Türkiye’de lojistik ile ilgili bütün kuruluşlara (kamu, özel, Sivil Toplum, Üniversiteler ve diğerleri) ve lojistik uzmanlarına AÇIK MEKTUP;

1997 yılında imzalanan ve 2005 yılında yürürlüğe giren KYOTO Protokolünden sonra “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” ile ilgili en önemli toplantı “Dünya İklim Zirvesi” adıyla Kopenhag’da 07 Aralık 2009 tarihinde toplanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, 26 Ağustos 2009 tarihinde Kyoto Protokolü’ne resmen taraf olmuştur.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sonuçlarının neler olduğunu yaşadık ve neler olabileceğini de hepimiz biliyoruz.

Yapılan çalışmalara göre Dünya toplam sera gazı salınımının % 14’ü ulaştırma kaynaklıdır.

TÜİK ‘in 26 Haziran 2009 tarihli “Sera gazı Emisyon Envanteri 2007” raporuna göre Türkiye’nin toplam sera gazı salınımı, 2007 yılında 373 milyon tondur. Bu miktarın 305 Milyon tonu CO2 ve CO2 salınımının yaklaşık 50 Milyon tonu yani % 16’sı ise ulaştırma sektörü kaynaklıdır. Çevre ve Orman Bakanlığı “Türkiye İklim Değişikliği Birinci Ulusal Bildirimi - 2007” çalışmasına göre ise önlemler alınmaz ise ulaştırma kaynaklı CO2 emisyonunun 2010’da 60 Milyon ton, 2015’de 80 Milyon ton, 2020’de 102.5 Milyon ton olması tahmin edilmektir.

50 Milyon ton CO2 salınımını dengelemek için her yıl yaklaşık 7.000. 000 adet çam ağancın dikilmesi gerekmektedir

Sayın Bakanım; sizin liderliğinizde, Ulaştırma Bakanlığı’nın önderliğinde ve Türkiye’de lojistik ile ilgili bütün kuruluşların (kamu, özel, Üniversiteler, Sivil Toplum ve diğerleri) katılımı ile Türkiye’nin ve Dünya’nın geleceğine katkı sağlamak amacıyla “Türk Lojistik Sektörü, Daha Yeşil Bir Türkiye ve Daha Yeşil Bir Dünya için Neler Yapabilir” veya benzeri bir başlık kapsamında bir çalışma başlatılabilir.

Bu çalışmanın ilk duyurusu da 07 Aralık 2009 tarihindeki Kopenhag Zirvesi öncesinde “Türkiye Lojistik Sektörü’nün Dünya’ya katkısı” olarak bütün Dünya ülkelerine örnek gösterilebilir.

Bu naçizane önerimin, siz ve bütün lojistik sektörü ilgilileri tarafından makul ve anlayışla karşılanacağını umut ederim.

Bu çalışmaların bugün için bize faydası çok fazla olmayabilir ama yarınlarda çocuklarımız için önemli faydalar ortaya koyacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.