Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Uyumayan Şaşırtıcı Güç

Hmmm… Lojistik yani uyumayan şaşırtıcı güç çağırıyor. Mutlaka büyük bir dikkatle dinleyip gecikmeden aksiyon almalı!

Lojistik (ve paydaşları) tüm insanlığı gönülden sever ve onun fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak ve hayat standartlarını yükseltmek için çabalar yıllardır.

Lojistik var olduğu sürece bu “mavi gezegen” kolay kolay yok olamaz çünkü o, Doğa Ana’nın en zeki, en dürüst, en hevesli, en çevreci, en çalışkan ve en paylaşımcı çocukları arasında yer alır.

liman.jpgLojistiğe göre çalışıp üretmekten kaçınmak da kolaydır, kendini paslanmaya bırakmak da. Kolayı değil, zoru seçtiği içindir ki insanlık günümüzde lojistiksiz yapılamayacağını kavrama noktasını güvenli bir hızla aşmış bulunmaktadır.

Lojistiğin öyküsü, düş ile gerçeğin, misyon ile vizyonun, insan ile makinelerin, nakliyat ile tedarik zincirinin anlamlı ittifakını yansıtır.

Lojistikte kızgınlık barınamaz, serinkanlılık barınır. Lojistikte dedikodu barınamaz, diyalog barınır. Lojistikte çarpık görüşler ve umutsuzluklar barınamaz, harika fikirler ve umutlar barınır.

Lojistik ne kadar pazarlama ve satış yöntemi varsa öğrenmiştir ve gündeme gelecek yenilerini de öğrenmeye hazırdır. Bu yanıyla o, yön sormayıp yön gösterendir. Biraz eğlenmek için bile olsa fal baktırmayıp fal bakandır.

Lojistik değerli paydaşlarını incitmez destekler. Lojistik değerli paydaşları arasında ayırım yapmasa da, yaşayıp yaşattığı “mavi gezegen”de en has kankasının “denizcilik” olduğunu rüzgâr yıldız ve poyrazdan fırtınaya geçme niyetini saklamadığında, onun kulağına usulca fısıldar.

hava-kargo-deniz-kargo.jpgLojistik insanlığın “denizcilik yüzyılı” diye adlandırılan çağda ilerledikçe, ister devletler arası sürtüşme/çatışma, ister denizde haydutluk/korsanlık ve silahlı soygun yoluyla olsun, ülkelerin donanmaları ve denizcilik endüstrisi arasındaki etkileşimin daha yaygınlaşmasının ve karşılıklı güçlü bir işbirliği kurulmasının yadsınamazlığı savını destekler. Bu konuda, denizyolu lojistiğinin en gözde yardımcıları tabii ki demiryolu, karayolu ve havayolu lojistiği olacaktır kuşkusuz.

Lojistik uyum sağlayarak hayatta kalma uzmanı, daha doğrusu ustasıdır. Lojistik yeryüzündeki sistemler düzeneği, hastalıklar ve felaketler ile bir miktar alt üst olsa da, gar saati gibi tıkır tıkır işleyen çarkların tamamen durmaması için bütün varlığını seferber edendir. Lojistik söz konusu eşsiz işlevini senelerdir aksatmadan sürdürdüğünden ötürüdür ki, ölüm bu bağlamda doğal bir nokta değil de, doğal bir virgüldür onun için.

Lojistik, doruğu görmenin dibi görmeyi engelleyemeyeceğinden emindir çünkü tıpkı mevsimler gibi her değişim de, acı-tatlı riskler ve sürprizler ile doludur.

Lojistik, taşımacılık ve tedarik zinciri ile eşzamanlıdır. Lojistik, dünya ticaretinin eşbaşkanlığı görevine layık görüldüğünden dolayı kıvançlıdır.

Lojistik aynı anda hem iskele hem sancak, hem manevra hem anahat, hem TIR hem otobüs, hem yolcu uçağı hem kargo uçağı, hem sanatçı hem de bilim insanı olabilme konumunu yakalamayı başarmıştır nihayet.

Lojistik bilir ki, yanlış yola sapmaktansa terminallerinde bir süreliğine bekleyip akılcı düşünmek ve doğru çıkarımlarda bulunarak, parlak plan(lar) yapmak gibisi yoktur.

karayolu-demiryolu.jpgLojistik daima kornasını/düdüğünü nazikçe çalar. Gürültü kirliliğine karşıdır elbette. Bununla birlikte, bazen güncel resmin görüneninden daha fazlasının olduğunu ve Doğa Ana’nın mavisinin siyaha dönüştürülmemesini insanlığa vaktinde anımsatmanın zorunlu gerekliliğine de inanır.

Lojistik müşteri odaklı bir analizci ve çözümcüdür. Lojistik her türden problemle karşılaşıldığında, süreç bölgesini asla terk etmeyip kalan ve mücadeleye devam edendir. Belki de, yaratıcı yanıyla birlikte en çok bu özelliğidir onu unutulmazlaştıran.

Lojistiğin en yalın ama bir o kadar da sonuçlandırıcı görev felsefelerinin başında, “Bugünün işi mutlaka bugün yapılmalı” ve “Ya şimdi ya da asla” gelir denilebilir.

Hmmm… Lojistik yani uyumayan şaşırtıcı güç çağırıyor. Mutlaka büyük bir dikkatle dinleyip gecikmeden aksiyon almalı!

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2966 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.