Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Ulusal Kabotaj Hakkımızın Müjdecisi O Ünlü Cümle

İzmir’den ve Ege/Adalar Denizi’nden yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta, 30 Ağustos 1922 günü sonlanmadan, Türk Ordusu’na verdiği o anlamı derin ve zamanlaması kusursuz “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” komutuyla “Büyük Atatürk,” bir defa daha ölümlülüğü şaşkına çevirmiş, ölümsüzlüğü ise gönendirmiştir. Çünkü hangi amaçla söylenmiş olursa olsun, söz konusu özlü söz, benim gibi tanınmayan bir denizcilik edebiyatı tayfasına göre bile, ikincil ve pek ön plana çıkmamış anlamıyla 4 yıl sonra tamamen kanunlaşarak kutlanmaya başlanacak ulusal kabotaj hakkımızın da müthiş müjdecisidir bir bakıma! Uzun soluklu ve sonu utkuyla bitecek, unutulması imkânsız, destansı bir denizcilik şiirinin en çarpıcı dizesi gibidir çünkü o ünlü “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” cümlesi!

kabotaj-gunturk-ustun.jpgGüçlü, etkili ve bir o kadar da dokunaklı “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözüyle “Büyük Atatürk,” ne kadar doğru ve engin bir tarih ve coğrafya bilgisi birikimine sahip olduğunun mesajını vermektedir bize. Diğer yandan, aynı söz ile O’nun ne denli ileri görüşlü olduğunu da kavramak, kısa süreli bir zihin jimnastiği neticesinde mümkündür. Çünkü “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” komutu ile “Ulu Önder”imiz daha ulusal kabotaj hakkımızın yasallaşmasından 4 sene önce, gelecek zamanlarda tüm Akdeniz’de caydırıcı bir askeri ve ticari deniz filosuna sahip olmanın zorunlu yadsınamazlığını sanki bir tür öncel belirleme, bir tür şifresel saptama eşliğinde vurgulamaktadır.

kabotaj-gunturk-ustun3.jpgŞimdi bir dizi ulusal bandıra selamını, denizcilikle ilintili sayısız ulusal kahramanımızdan tarihin güvertesinde en öne çıkanlarına gönderme zamanının tam sularıdır denilebilir mir? Denilebilir bence!

kabotaj-gunturk-ustun2.jpgO takdirde, bir ulusal bandıra selamı, ilk Türk amirali Çaka Bey'e!
Bir ulusal bandıra selamı, "kaptan-ı derya" ve "amiraller amirali" Barbaros Hayreddin Paşa'ya!
Bir ulusal bandıra selamı, bilge ve bilgin amiral Piri Reis'e!

Bir ulusal bandıra selamı, yeryüzünde iki anakarayı birleştiren tek liman şehri ayrıcalığına sahip İstanbul'u "Türk"leştiren, denizyolu ve karayolu işbirliğiyle donanmış lojistiğin gezegenimizdeki gerçek öncüsü Fatih Sultan Mehmet'e!

Bir ulusal bandıra selamı, bir kıyı kentinde yaşama gözlerini açıp yine bir kıyı kentinde yaşama gözlerini ebediyen kapayan, doğuştan denizsever ve denizci ruhlu, benzersiz askeri ve siyasi dâhi Mustafa Kemal Atatürk'e!

Ve bir ulusal bandıra selamı da, "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı 95 yıldır gitgide artan bir coşkuyla kutlayan ve kutlamayı da daima sürdürecek, “denizci millet” olma rotasına kararlılıkla odaklanmış yüce “Türkiye Cumhuriyeti”ne!

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.