Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Sizi Yönlendirmeyi Deneyen İntermodal Bir “İç Ses”

Bugün 22 Aralık 2019. Yılın son ayının sondan bir önceki “pazar”ının sabahı. Tuhaf bir labirenti andıran bir rüyadan uyanmakta nedense biraz zorlanıyorsunuz. İzninizi almaksızın, hipnoz uzmanı bir hekim olmadığı halde, beyninizin barındırdığı ruhunuza ait bir “iç ses,” fısıltıyı andıran bir tonda sizi yönlendirmeyi deniyor ve “İNTERMODAL TAŞIMACILIK” deyiminin ilk harflerinin desteğiyle uyanmanıza giden yollar toplamına güçlü bir ışıldak tutuyor. O rehber kimliğindeki sesi dikkatle dinlerseniz, bence “K” harfini işittiğinizde kesinkes uyanacaksınız! Bırakın, o ses bu pazar sabahı güveninizi boşa çıkarmayan çalar saatiniz olsun! 

intermodal-gunturk-ustun.jpg

İşte simgelerle yüklü, derin anlamlı “İNTERMODAL TAŞIMACILIK” teriminin ilk sözcüğünün ilk harfi olan “İ.” İş dünyasının bütün bileşenleri gibi, intermodal taşımacılıkta da “can dostu”na ihtiyacınız yoktur! Arayıp bulmanız gerekenler, dürüst ve çalışkan “ekipdaş” veya “meslektaş” ya da “iş ortakları”dır! Bunun aksine inanıyorsanız, nankörlükle haksız yere suçlamaktansa nakliyat âleminden hemen ayrılınız lütfen!

İşte ikinci harfi olan “N.” “Nakliyat (Taşımacılık)” alanındaki değişim ve gelişmeler gerçekten de baş döndürücü bir yaratıcılık hızıyla ortaya çıkmıştır. Yalın ve genel anlamı ile ulaşım ya da taşımacılık, “yolcu ve yüklerin bir noktadan başka bir noktaya türlü araçlarla hareketi-iletilmesi” olarak tanımlanabilir. Tüm insanların en temel gereksinimleri arasında yer alan söz konusu kavram, dünyamızdaki sosyo-ekonomik gelişmenin de en temel itici güçlerindendir.

İşte üçüncü harfi olan “T.” Taşımacılık “intermodal” kimlik kazanmadığı sürece, yük ve yolcu nakliyatındaki telafisi mümkün görünmeyen kronik kan kaybı sürüp gidecektir.

 İşte dördüncü harfi olan “E.” Elleçleme kapasitesi verilerine (yıllık nitelikteki) göre, konteyner limanlarının büyüklük sıralaması sanıldığından daha sık değişiklik gösterebilmektedir.                                                        

İşte beşinci harfi olan “R.” Raylarda intermodal taşımacılığın önemi, özellikle gitgide artan sayıda deniz-ırmak-göl limanı rıhtımlarına demiryolu döşenilmesi ve stratejik ülke bölgelerine modern “lojistik merkezler”in kurulmasıyla her bakımdan fark yaratıcı bir nitelik kazanmaktadır.                                

İşte altıncı harfi olan “M.” “Multimodal” veya “kombine” taşımacılık adıyla da bilinen “intermodal taşımacılık”ta, yük üzerinde herhangi bir işlem yapılmasına ve ürünlerin yeniden paketlenmesine gerek kalmaksızın bir taşıma modelinden diğerine elleçlenilmesi “konteyner” denilen, değişik büyüklük ve biçimdeki özel metal taşıma kutularının/kaplarının kullanımıyla sağlanmaktadır. Konteynerlerle gerçekleştirilen nakliyat önce denizyolu sonra da özellikle demiryolu ulaşım modellerinde abartısız biçimde bir tür devrim yaratmıştır.                                                        

İşte yedinci harfi olan “O.” Onca senenin ardından gezegenimizde nihayet intermodal taşımacılığın farklı nakliyat sektörleri [karayolu-demiryolu-denizyolu-havayolu] arasında yıpratıcı rekabeti değil, iş-güç birliğiyle sağlam ve somut kazanımlara erişmeyi kolaylaştırıcı bir yöntemler bütünü teşkil ettiği kavranılmıştır.                                                                                                                                  

İşte sekizinci harfi olan “D.” Demiryolu (ve eğer mevcutsa denizyolu) taşımacılığının, “intermodal taşımacılık” dahil toplam taşımacılıktan aldığı payın düşük seviyede seyrettiği fakat buna karşın gelişmişlik düzeyini de tamamlamış bir devlet henüz gezegenimiz tarihi kayıtlarına veri olarak girememiştir.                                                                                                                                                          

İşte dokuzuncu harfi olan “A.” Anımsanacağı üzere, yeryüzünde 1980'lere dek salt taşımacılık olarak algılanan “lojistik” konsepti, 1990'lardan itibaren kademe kademe günümüzdeki anlamını kazanmaya başlamıştır. 2000'li yıllarla birlikte ise bu yoğun manalı konseptin, yeni tanımlanan “tedarik zinciri” bütüncül kavramının temel bir alt bileşeni olarak ele alındığı görülmektedir.

Ve son harfi olan “L.” → Lojistik, şirketlerin/kuruluşların ürünlerinin daha hızlı, daha kaliteli ve daha güvenilir bir şekilde tedarik edilmesine, depolanmasına ve teslimatına yardımcı olur. Sunduğu hizmetler ve teknoloji; üreticiler, dağıtıcılar, toptancılar ve perakendeciler için tedarik zinciri ağlarında verimliliği artırıp maliyetleri düşürmek üzere hayranlık uyandırıcı bir uyumla özelleştirilmiştir.

intermodal2-001.png

Şimdi “İNTERMODAL TAŞIMACILIK” teriminin ikinci sözcüğünün ilk harfi olan “T.” Tren yollarının ulaş(a)madığı ticaret limanları [ister deniz ister iç su yolu kıyısında olsun] tedarik zinciri açısından öksüz sayılır ki, bu öksüzlük halinin aşılmasında devlet ve özel sektör arasında kurulacak örnek bir bağın önemi elbette yadsınamaz!

Şimdi ikinci harfi olan “A.” Aşırı derecede petrole bağımlılığı, çevre kirliliğini halen hayli negatif biçimde etkilemesi ve elbette bütün modern altyapı ve üstyapı gelişmelerine rağmen, can ve mal kaybının hâlihazırda en fazla yaşandığı taşımacılık türü olması, dünya ülkelerini karayolu ulaşım sisteminin geleceği hakkında karamsar düşünmeye sevk etmeyi sürdürmektedir.

Şimdi üçüncü harfi olan “Ş.” Şurası asfalttan bir realitedir ki, coğrafi sebeplerle her kara ve karayolu ülkesi doğallıkla bir deniz ve/veya su yolu ülkesi olamaz, ancak olanaklar ölçüsünde hepsinin birer demiryolu ülkesi olması günümüz yük ve yolcu taşımacılığında neredeyse koşul karakteri kazanmıştır.

Şimdi dördüncü harfi olan “I.” Islah edilmedikleri takdirde, yani intermodal taşımacılığın as oyuncusu taşıtların karbondioksit emisyonları sıfırlanmadığı sürece küresel ısınmanın iflah olmayacağı yüzde yüzdür.

Şimdi beşinci harfi olan “M.” Mantıksal yönü tartışma götürmez talep-arz ilişkisi doğrultusunda, yük taşımacılığının faaliyetlerini “intermodal” boyuta eklemleme mecburiyetini kavramasıyla uzun süredir haksız yere demode sıfatıyla yaftalanmış demiryolu sektörü günümüzde bir tür rönesans ve reform karışımı dönemin hatlarına girmiştir diyebiliriz.

Şimdi altıncı harfi olan “A.” Açıkçası izbandut gibi ama bir o kadar da öncü zarafete sahip konteyner, RoRo ve ConRo gemileri bugünkü dünya ticaretinin omurgasını oluşturmaktadırlar.

Şimdi yedinci harfi olan “C.” Cefakâr ticari denizcilik personelinin (her kademeden) ruhsal ve fiziksel sağlığına ilgili işletmeler gereken önemi göstermelidirler çünkü düzenli yapılan istatistikler hem yük hem de yolcu gemilerinde çalışan personelin iş ortamındaki mutsuzluk yüzdesinin diğer taşıma sistemleriyle [demiryolu-karayolu-havayolu] kıyaslandığında hayli yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Şimdi sekizinci harfi olan “I.” Ilımlı, serinkanlı ve çözümcü yaklaşımla beslenen bir yönetim anlayışı, dev boyutlardaki tedarik zincirinin etkinliğinde önemi büyük bir operasyonel başarı sağlamaktadır.

Şimdi dokuzuncu harfi olan “L.” Lojistik merkezlerin günden güne, geceden geceye dinamikleşen ortamlarında ilgili sektör paydaşlarının tam zamanında bulunabilmesi konusu artık vazgeçilmez koşuldur.

Şimdi onuncu harfi olan “I.” Israr ederseniz, sizi uyandırmaya yönelik “iç ses” aniden tonalitesini artırıp, sıkça unutabileceğiniz şu hayati soruyu size arka arkaya tekrarlayacaktır: “İntermodal taşımacılığın özünde varoluşsal mı yoksa yazgıcı mı yoksa bu ikisinin bağlaşıklığı bir tutum mu konuşlanmıştır?”

Ve son harfi olan “K.” → Kusursuzluk için çabalamaya yer varken, kararsızlık içinde bocalamaya yer yoktur intermodal taşımacılığın rekabet tutkunu dünyasında.

intermodal3.png

Eski akımların etkisiyle belirsizliğe sürüklenmek değil, sadece kafanızı toparlamak için zamana ihtiyacınız vardı. Daha doğrusu yeterince zihin ve beden dinlendirici bir uykuya. 6-7 saat kadar deliksiz uyuyabilirseniz, uyandığınızda çözümsüz gibi görüntüler yansıtan mesleksel sorunlarınızı giderebileceğinizi düşünüyordunuz. Yaşadığınız kentin dahil olduğu zaman dilimine göre 7 saat kadar aralıksız bir uyku çektiğinizden artık uyanın ve doğru bilgilerle donatılmış bir seyrüsefer haritasıyla daha önce bulunmadığınız bir noktadan yeni bir yolculuğa başlama serüveniyle tanışın! Size günaydın ya da gününüz aydınlık olsun! Yeniden yanlış bir uykuya dalacağım diye korkmayın! Unuttunuz mu? Dondurucu bir ırmakta yüzercesine soğuk suyla uzunca bir duş alıp, sonrasında bir kupa demli siyah çay ve bir fincan hayli koyu bir kahve içip, kocaman çalışma masanızı serin esintili büyücek balkona çıkardınız. Üşütüp hasta olmamak için de kalın giyindiniz. Belki ilerleyen dakikalarda yeniden demli siyah çay ve koyu kahve desteği gereksinebilirsiniz. Geçmiş kışlarınkilere pek benzemeyen bir güneş duru gökte yükselmeye başladı. İntermodal yük ve yolcu taşımacılığının yükselen önemiyle yarışırcasına.

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Bu yazı toplam 1116 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.