Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Peki Ya Yolcu Lojistiği?

* Lojistik sözünü sakınmaz ancak bunu yaparken de asla kırıcı olmamaya özen gösterir. Örneğin, LOJİPORT’taki bu pazar gününe ait köşe yazımı bitirmek üzereyken bir sağ bir de sol kulağıma hafif lodosvari biçimde, “Peki Ya Yolcu Lojistiği?” kısa cümlesini/sorusunu fısıldayınca, o yazımı ileride kullanmak üzere arşive kaldırıp şu an okumakta olduğunuz satırları vücuda getirmeye başladım. Üstelik lojistiğin fısıldadığı, henüz tartışmalı olduğu düşünülen bu konu, ne ülkemiz ne de başka bir dünya ülkesinde bana göre yeterli bir nicelik ve nitelikte irdelenmişliğe hayli uzak sayılırdı.

* Lojistik şakacıdır ama dalga geçmeyi hiç mi hiç sevmez. Örneğin, her iki kulağıma hafif lodosvari biçimde, “Peki Ya Yolcu Lojistiği?” kısa cümlesini/sorusunu fısıldamasını takiben, birkaç saniye içinde bu kez de hafif poyrazvari şekilde şu cümleleri ham sağ hem sol kulağıma fısıldayıverdi: “Bak, doktor bey kardeşim, alınmaca kızmaca yok! Konu ben yani lojistik olunca, sen ‘mektepli’ değil, ‘alaylı’sın ama alaya alınmayacak dereceye beyninin, gözlerinin ve parmaklarının hakkıyla zamanla ulaşabilmiş bir ‘alaylı!’ Yine de beni geçen haftaki denemendeki gibi hakkıyla betimleyebileceğinden azıcık kuşkuluyum. Haydi yazı yolculuğunun bu seferkinin de önü engelsiz ve açık olsun!”

yolcu-treni.jpg

* Lojistik insansız var olamayacağının ayrımına “tedarik zinciri” kavramının ilk ortaya çıkışıyla vardığından ötürü, insanın bir tür “canlı kargo” tanımlamasıyla manevi değerinde bir azalma yaratılmış olmayacağına odaklanmıştır. Sonuçta, insan denilen “canlı kargo”yu “yolcu” kimliğiyle rahatlık ve güven dolu bir ortamda taşımak, problem yaşanılmaksızın gerçekleştirilecek bir genel kargo nakliyatından aşılmaz özellikte bir uçurumla ayrılmak anlamına gelmez.

* Lojistiğin olgulara geniş ve tarafsız bakış açısı onu “intermodal taşımacılık” adlı harika buluşun aslında senelerdir “yolcu lojistiği” uygulamalarında eşsizlik katsayısı azalmadan kullanıldığının sabırlı anonsuyla her fırsatta motive etmektedir.

* Lojistik sancılı evrimi boyunca şuna inanmıştır hep: Öncülük etmeyi kafaya koyduğunuz bir konuda ortalıkta daha yeterince bilimsel veri bulunmuyorsa, ilgili konunun kitabını olmasa bile en azından önsözüyle sonsözünü yazmaktan kesinlikle kaçınmamalısınız!

* Lojistik boş oturmaktan hoşlanmadığı gibi boş konuşmaktan da hazzetmez. Boş durmaya sıklıkla ara verir, boş konuşmayı sıklıkla yutar. Lojistiğin taşıyıcılık anlayışına göre “yolcu lojistiği” terimini savunmak nasıl boş oturmak değilse, boş konuşmak da değildir.

* Lojistik her tipten değişime tekerlek, uskur uydurmakta direnen ekürisini değiştirmenin zorunluğunu iş-güç birliği ve intermodal taşımacılığın özgün saflarında sayısız görevler üstlenerek kavramıştır. Nasıl her boyuttan konteynerler her hava koşulunda taşınıyorsa, her yaş grubundan yolcular da her iklim koşulunda taşınmayı doğallıkla hak etmektedir.

* Lojistik, yük lojistiğindeki değişiklikleri ele aldığı ustalık ve özenle yolcu lojistiğindeki değişimleri de çeşitli ulaştırma araçlarının tek ya da kombine nasıl kullanılabileceği noktasından hareketle planlayıp yönetmeyi araştırır aralıksız olarak. Uzun askerlik deneyimi boyunca elde ettiği her miktarda insan ve her büyüklükte teçhizatın sorunsuz ve aşırı zaman kaybı yaşanmaksızın taşınması kazanımını aynı yetkinlikle sivil yaşama uygulama çabası içerisindedir şimdilerde.

kruvaziyer-gemi.jpg

* Lojistik, “sermaye/kapital” ve “sermayecilik/kapitalizm” terimlerinin her karşılaşıldığında herkesin benliğinde aynı pozitif etkiyi uyandırmayacağının bilincindedir elbet. Öte yandan aynı bilinç ona yolcularla yüklerin bir noktadan diğerine sürat ve emniyet unsurlarıyla iç içe hareket etmesi gerektiğini ve bunun için de “sermaye/kapital”in varlığının yadsınamayacağı realitesini kabullenmeyi öğretmiştir. Dileyen sektör ortaklarıyla öğrendiği bu başı sonu bellisiz, yapılabilirlik değeri ölçülemeyecek denli yüksek bilgiler bütününü paylaşmaya daima hazırdır.

* Lojistik, yolcu ve yüklerin ulaştırılmasında yıl boyunca 24 saat hazır olma konumunu korur. Lojistiğin veri tabanı ve görev tanımında “geç kalma” ya da “uyuya kalma”ya yer yoktur!

* Lojistik kendisini ulaştırma ve taşımacılık dünyasında yenilikleriyle kabul ettirebilmek için önce kendini iyi tanıyıp, iyi geliştirmesi gerektiğinin farkındadır.

* Lojistik, kendi kendine yardım etmesini beceremeyen yön ve yönlerinin batıp boğulmaya mahkûm olduğunu, kayıplar okyanusunun acı sularını yuta yuta belleğine not düşmüştür.

* Lojistik, “yolcu lojistiği” teriminin dünya genelinde kabul görüp yaygınlaşması için ne kadar zaman gerekiyorsa, o kadar zaman beklemeye razıdır. Lojistik ses getirici, kalıcı başarıyı yakalama konusunda “geç olsun da güç olmasın” yalın fakat anlamlı ilkesinin hararetli savunucularındandır. “Yolcu lojistiği” bileşeni tüm taşımacılık sektöründe oy birliğiyle kabul gördüğünde lojistik, olması gereken vakitte olması gereken noktada olmanın üstesinden gelmiş demektir.

ucak.jpg

* Geçen pazar günkü köşe yazımın bitiminde, “Lojistik ile LOJİPORT’un kan kardeşi olduklarından ve lojistik sektörü ve lojistikseverler için LOJİPORT’un güvenli, modern, güncel, işlek bir liman ve öncü bir okul niteliğiyle donanmışlığından söz etmiştim. Bu haftaki köşe yazımı sonlandırırken, hem lojistik hem de LOJİPORT için vurguladığım “övgüden çok, gerçeğin ta kendisi” karakterine sahip cümlelerimi yineliyor, ayrıca “her iki sözcük ötesi varlığın yalnızca yük değil, yolcu taşımacılığının da lojistik kılavuzu olabilecekleri” konusundaki samimi görüşümü kendileriyle paylaşmak istiyorum!

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 1364 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.