Selvi Boylum Al Yazmalım ve Hızlı Yaşayanlar

Selvi Boylum Al Yazmalım ve Hızlı Yaşayanlar

Ulusal kanallar, yeni dizilerini yayınlamaya başladı. Bunlardan birisi de Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım’ın dizi...

Ulusal kanallar, yeni dizilerini yayınlamaya başladı. Bunlardan birisi de Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım’ın dizi versiyonu olarak tanıtılan Al Yazmalım.

1977 yılında vizyona giren Selvi Boylum Al Yazmalım, kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve köylü kızı Asya’nın (Türkan Şoray) aşk hikayesini, anlatır. Film; aşk ile başlar, ayrılık ile devam eder ve “sevgi emek ister” ile biter. Cahit Berkay’ın bestelediği melodi ise bugün bile kulaklardadır.

Kadir İnanır, “arkadaşım” diye seslendiği ve yan kapakları çiçek desenli kırmızı renkli kamyonu olan bir kamyon şoförünü canlandırır. Köylü kızı Asya ile tanışana kadar kamyonunda “aldırma gönül” yazılıdır. Asya ile tanıştıktan sonra ise “Al Yazmalım” yazar. İlyas’ın Asya'yı olan sevgisi, yaptığı bazı hatalardan dolayı kamyonu “Arkadaşı” kaybetme korkusuna ve kamyonuna olan aşkına yenik düşer.

Başrol oyuncusu kamyon şoförü olan sadece Selvi Boylu Al Yazmalım mı?

Rahmetli Ayhan Işık, 1964’te çevrilen “Hızlı Yaşayanlar” filminde kamyon şoförü Orhan’ı canlandırır.

Hızlı Yaşayanlar; 1960’ların başında sadece İstanbul’da basılabilen ulusal gazetelerin, kıyasıya bir yarış içinde diğer illere taşınmasını ve Mustafa Dayı rolünü canlandıran rahmetli Asım Nipton’un “şimdi hepsini toplasan bir mezarlık olur” dediği kazalarda ölen kamyon şoförlerinin hikayesini anlatır. Filmin siyah beyaz olan afişinde “ İstanbul’dan Anadolu’ya cehennem süratiyle gazete taşıyan kamyon şoförlerinin hareketli ve olağan üstü heyecanlı hayatlarının hikayesi” yazılıdır.

İş için başvurduğu gazetenin müdürü, Orhan’a “Seni gözüm tuttu. Bu işte çok para var. Fakat her an kelle koltukta gideceksin. Gazeteleri yükleyip 5 saatte Ankara’da olacaksın. Başka gazetelerin arabaları seni geçerlerse önce parandan kesilir, sonra işinden olursun.” der.

Rahmetli Turgut Özatay’ın canlandırdığı ve Kara Cemil “Hızlı şofördür. Yolu kimseye kaptırmaz. Adapazarı ve Ankara’ya herkesten önce ulaşarak, bahsi hep o kazanır.” diye tanınır ve Orhan’ı kendine rakip görür. Ekrem Bora’nın canlandırdığı İnce Salih için “İnce deyince çabuk kırılır kopar zannetme. Ayağını gaz pedalına yapıştırdı mı kriko ile kaldıramazsın” denir. Rahmetli Kadir Savun’un canlandırdığı Kriko Kadir ise ‘Kriko’ önadını hak ettiğini İnce Salih’in öldüğü kazada kanıtlayacaktır.

Orhan ile Yeni Sabah’ın Müdürü arasındaki konuşma bir konuşmada ; Orhan ; “(Ankara’ya) 5 saatten evvel gidene prim var mı?” diye sorar.

Müdür ; “Ölmenizi değil, yaşamanızı istiyoruz. Ama biraz hızlı yaşamanızı.”

1966’da çevrilen “Fabrika’nın Şoförü” adlı filmde ise kamyon şoförü rolünü, Nuri Sesigüzel oynamıştır. Bu film, fabrika şoförüyle ile genç kızın (Fatma Girik) aşk öyküsünü anlatır.

(kaynak: sinematurk.com)

Desenize film gibi iş yapıyoruz.  Bu filmin başrol oyuncusu olan bütün lojistik uzmanları, film çevirmiyor. Her gün,  bu hayatı aynen yaşıyor.

Hız, rekabet, rakipler, pazarda daha önce olmak … her şey. Bir filmden başka ne beklenir ki!

Hepinize bol “Box Office” dilerim.

NOT: o zamanlar lojistik kullanılsaydı eminim Kadir İnanır veya Ayhan Işık, lojistikçi rolünü canlandırırlardı ve xxx lojistik şirketi adı kullanılırdı.

Saygılarımla,

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.