Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Pasifiğin Ortasında Yapayalnız

Daha dünyanın konteyner (TEU) taşıma kapasitesi açısından 7’nci büyük denizcilik şirketi unvanına sahip Tayvanlı EVERGREEN MARINE CORPORATION [EMC] tarafından işletilen “M/V Ever Given” adlı geminin Süveyş Kanalı’ndaki trafiği tıkayıp, seyrüseferi felç edici ve yarattığı geleceği belirsiz kazanın üzerinden 48 saat geçmeden, küresel gemicilik camiası yeni(?) bir beklenmedik ters haberle (ancak her nedense en önemli ve güncel uluslararası ticari denizcilik haber sitelerine bile hayli geç düşen) dalgalandı deyim yerindeyse. Bu defaki daha küçük çaplı hadisenin isimli kahramanı gezegenin gerek filo gerekse de konteyner (TEU) nakliyat hacmi bakımından en büyük denizcilik firması konumundaki, kısaca MAERSK diye bilinen, 1904'te kurulmuş, Kopenhag merkezli, Danimarkalı A.P. MØLLER - MÆRSK A/S Grubu’nca işletilen “M/V Maersk Eureka” adlı konteyner gemisi. 2012 yılı Güney Kore yapımı 9 yaşındaki 142 121 grostonluk, 13 092 konteyner (TEU) taşıyabilen Singapur bandıralı ve Douglas (Man Adası) bağlama limanlı “Maersk Eureka” 6 Mart Cumartesi günü Japonya’nın Yokohama limanından ayrılıp, Birleşik Amerika’nın Kaliforniya eyaleti Long Beach limanına doğru yol alırken; 12 Mart Cuma tarihinde gün içerisinde şimdilik açıklanmayan bir sebeple arızalanan bir yakıt pompasını değiştirmek için ana motorunu Pasifik Okyanusu’nun ortasında [Kuzey Pasifik’te Unalaska kentinin yaklaşık 650 mil güneyinde] durdurmak zorunda kaldı ve seferine devam edemedi.

maersk-gemisi3.jpgYardım çağrısı yapmayan geminin, ertesi gün kendi olanaklarıyla sorunu giderip, yolculuğuna durakladığı noktadan devam edebilmekle birlikte, gemi kaptanının makine dairesi personelinin önerisiyle daha fazla araştırma yapmaya karar vermesini takiben 14 Mart Pazar günü ana motorunu tekrardan durdurması gerekti. Bu defa şirket genel merkezinden acil yardım talebinde bulunan gemiye yine henüz açıklanmayan bir nedenle ancak 25 Mart Perşembe günü bir açık deniz römorkörü aracılığıyla gerekli yedek parçalar ve teknik servis ekibi gönderildi. A.B.D.’ye ait Alaska eyaleti Unalaska şehrinin Dutch Harbor limanından yola çıkan römorkörün 28 Mart Pazar günü “Maersk Eureka”ya ulaşması bekleniyor. Arızalanan gemiye ait onarım çalışmalarının 31 Mart Çarşamba gününe dek sürmesi ve “Maersk Eureka”nın yolculuğuna tarifeli programının 15 ila 21 gün gerisinde devam etmesi öngörülüyor. Söz konusu arıza tablosu ortaya çıkmasaydı gemi,  22 Mart Pazartesi günü Long Beach terminaline varmış olacaktı. İyi şans eseri gemideki 15 tanesi NIKE firmasına ait binlerce konteynerden hasar gören ya da denize düşen olmadığı gibi mürettebattan da yaralanan kimse yok. “Maersk Eureka” bugün (yani 27 Mart) itibarıyla Pasifik Okyanusu’nda sabit-hareketsiz ve güvenli bir halde Dutch Harbor’dan gelecek römorkörü (ve beraberindeki yedek parçalarla bakım-onarım personelini) beklemekte sabırla. Kimilerinizin anımsayabileceği üzere, MAERSK’in yakın geçmişte (17 Şubat 2021 günü) yine Kuzey Pasifik’te “Maersk Eindhoven” adlı Xiamen (Çin) - Los Angeles (A.B.D.) seferini yapan Danimarka bandıralı, 2010 yılı Güney Kore yapımı 11 yaşındaki 13 100 TEU kapasiteli, 141 716 grostonluk bir gemisi son derece olumsuz hava koşulları yüzünden 3-4 dakikalık bir ana motor gücü kaybına uğrayarak, manevra yeteneğini yitirip sürüklenmiş ve olay esnasında 260 konteyneri denize düşerken, güvertesinde bulunan 65 konteyneri de hasar görmüştü.

maersk-eureka.jpg23 Mart 2021 Salı sabahı erken saatlerde Süveyş Kanalı’nda meydana gelen talihsiz olayın yol açtığı geçiş tıkanıklığından toplam 7 gemisi etkilenen [4’ü Kanal içinde, 3’ü Kanal dışında beklemekte] MAERSK’in kısa aralıklarla başka bir denizde bir başka gemisinin daha seferine gecikmeli şekilde devam edecek olması Danimarkalı taşımacılık ve lojistik devi için hiç arzu edilen bir durum değil tabii ki! Deneyim ve yetkinliğinden kuşku duyulamayacak MAERSK üst yönetiminin söz konusu problemi bildirilen sürede ivedilikle giderip gideremeyeceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Bununla birlikte, ticari denizcilik camiasında kimi pragmatik zihinlere şu soru da şimdiden düşmeye başladı bile: “PASİFİĞİN ORTASINDA YAPAYALNIZ (MÜRETTEBATI SAYMAZSANIZ) GÜNLERDİR YARDIM BEKLEYEN KOSKOCAMAN BİR YÜK GEMİSİNE GEREKLİ TEKNİK DESTEĞİ [YEDEK PARÇA VE KALİFİYE İŞGÜCÜ TEMİNİ] ACABA DENİZYOLU YERİNE HAVADAN SAĞLAMAK MÜMKÜN OLAMAZ MIYDI?”

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

 

Bu yazı toplam 2568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.