Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Acaba Beklenen Römorkör/Destek Gemisi Bu Mu?

Mısır’a ait Süveyş Kanalı’nda ciddi boyuttaki “M/V Ever Given” krizi hayli umutlandırıcı yeni gelişmelere karşın sürerken, ben ne yaptım? Sınırlı nicelikteki araştırmacı-sorgulamacı gemiseverlik niteliğimi tekrardan en son LOJİPORT köşe yazımın konu gemisine yönelttim. Yani “M/V Maersk Eureka”ya. Bazılarınızın rahatça anımsayacağı üzere kendisi halen mürettebatıyla birlikte Kuzey Pasifik’te sessiz sedasız yedek parça ve teknik destek personelini getirecek açık deniz römorkörünü beklemekte. Asla beklemediği ise tabii ki olası bir fırtınanın çıkagelmesi.

Danimarkalı MAERSK şirketinin 24 Mart Çarşamba günü yaptığı resmi yazılı açıklamaya göre, 14 Mart Pazar günü ikinci kez arızalanıp, o tarihten beri ana motorunu durdurmuş şekilde Pasifik Okyanusu’nda yardım-destek bekleyen “M/V Maersk Eureka” için (nihayet) aksiyon düğmesine basılmıştı. Alınan aksiyon doğrultusunda, arızalı gemiye 25 Mart Perşembe günü bir açık deniz römorkörü aracılığıyla gerekli yedek parçalar ve teknik servis ekibi gönderilecekti. Bu römorkör, A.B.D.’nin Alaska eyaleti Unalaska şehrinin Dutch Harbor limanından yola çıkacak ve 28 Mart Pazar günü “Maersk Eureka”ya ulaşıp, arızalanan gemiye ait onarım çalışmalarının 31 Mart Çarşamba gününe dek sürmesine destek olacaktı. Böylelikle “Maersk Eureka” da, Yokohama’dan (Japonya) Long Beach’e (A.B.D.) olan tarifeli seferine kaldığı noktadan 2 ila 3 hafta gecikmeli şekilde devam edebilecekti.

maersk-eureka1.jpgBu satırları yazdığım 28 Mart 2021 Pazar gecesi Türkiye saatiyle 23:15 sularında “Maersk Eureka”ya sözü edilen römorkörün ulaşıp ulaşmadığı ve de adı sanı hakkında internet ortamında herhangi bir veri mevcut değil. Ben yarını (yani pazartesi) gününü beklemeden, o römorkörün RESOLVE PIONEER olduğu savından yola çıkarak, ilgilenen LOJİPORT okuyucularıyla aşağıda ona ait önemli ticari denizcilik bilgilerini paylaşmaya karar verdim. RESOLVE PIONEER isimli deniz taşıtı kardeşimde ısrarcı olmamın nedenine gelince. MAERSK’in vurguladığı 25 Mart günü ya da gecesi Dutch Harbor limanından kayıtlara göre ayrılıp da Kuzey Pasifiğe yönelmiş kendisinden başka bir römorkör/destek gemisi yok da ondan! Hazırsanız, haydi ayrılıyoruz rıhtımdan!

resolve-pioneer.jpg

Gemi adı: M/V Resolve Pioneer

Gemi tipi: Açık deniz römorkörü/Destek-Kurtarma gemisi

Durumu: Aktif

Bandırası: Amerika Birleşik Devletleri

Bağlama limanı: Wilmington [Delaware/Amerika Birleşik Devletleri]

Sahibi: RESOLVE Marine Group Inc. [Fort Lauderdale - Florida/Amerika Birleşik Devletleri]

İşleticisi: RESOLVE Marine Services Alaska

Gros tonilatosu: 1058

Boyu: 63 metre

Genişliği: 12 metre

Ana motor gücü: 5750 BG

Ana motor tipi: Dizel

Akaryakıt kapasitesi: 410 ton

Çekme kuvveti: 80 ton

Maksimum hızı: Saatte yaklaşık 16 deniz mili

Yapım yılı: 1978

Yapım yeri: Campbell Industries [San Diego - Kaliforniya/ A.B.D.]

Son ayrıldığı liman: Dutch Harbor [Alaska-A.B.D.] / 25 Mart Perşembe, yerel saatle 21:50

Tahmini varış noktası: ?

Seyir halinde son saptandığı bölge: Kuzey Pasifik Okyanusu

Saptanan son seyir hızı: Saatte yaklaşık 12 deniz mili

Hizmet geçmişindeki en kayda değer görevi: Bu gemi, Birleşik Amerika ticari denizcilik camiasının âdeta efsaneleşmiş açık deniz römorkörleri arasında sayılmaktadır. Geçmişindeki başarıyla sonlandırdığı sayısız görev arasında en çok Şubat 2013’teki “Carnival Triumph” [bugünkü adıyla “Carnival Sunrise”] kruvaziyer gemisi yangın felaketinde oynadığı büyük rol ile anımsanmaktadır. Makine dairesinde çıkan yangın nedeniyle tüm itiş gücü ve manevra yeteneğini kaybeden 102 000 grostonluk kruvaziyerin yardımına gelen özel sektöre ait ilk kurtarma gemisi “Resolve Pioneer” idi. Kendisi ayrıca, hasarlı dev kruvaziyerin yolcuları ve mürettebatıyla birlikte sorunsuz ve emniyetli biçimde Birleşik Amerika’nın Alabama eyaleti Mobile kenti limanına ulaştırılması işleminde (24 saatten uzun süren) görev alan römorkörler içerisinde hem en güçlüsü hem de çekici rolünü üstlenip başarıyla yerine getirmiş olandı da.

resolve-pioneer2.jpgresolve-pioneer3.jpg

Ben, haber hamlemi RESOLVE PIONEER adına yapmış bulunuyorum. Söz konusu amatör denizyolu hafiyecilik eylemimde adını andığım “M/V Resolve Pioneer” römorkörü MAERSK şirketinin Kuzey Pasifik’te yardım-destek bekleyen yük gemisi [M/V Maersk Eureka] için görevlendirdiği deniz taşıtı olabilir mi acaba? Eğer öyle ise ne mutlu bana! Yok, eğer öyle değilse o vakit “sağlık olsun” ve gerek titiz LOJİPORT yayın ekibi gerekse de dikkatli LOJİPORT okurları şimdiden kusuruma bakmasın lütfen!

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 3431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.