Otosan, Yeniköy'de 110 bin araç üretecek

Otosan, Yeniköy'de 110 bin araç üretecek

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2023'e giden yolda dolu dizgin ilerlediklerini, Yeniköy Fabrikası ile üretim kapasitelerini 400 bine çıkaracaklarını...

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2023'e giden yolda dolu dizgin ilerlediklerini, Yeniköy Fabrikası ile üretim kapasitelerini 400 bine çıkaracaklarını belirterek, "Yeni yatırımımız, 2023'e hizmet edecek en önemli projelerden birisidir" dedi. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda gazetecilerle bir araya gelen Yenigün, 3 yıl içinde yapacakları 1 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olan Yeniköy Fabrikası'nın 70 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını belirterek, yüksek teknolojiyle donatılacak fabrikada Ford dünyası için yeni hafif ticari araç üreteceklerini söyledi. Yeni fabrikanın 110 bin araç üretim kapasitesiyle çalışacağını ifade eden Yenigün, Ford'un Türkiye'deki yıllık üretim kapasitesinin 400 bine çıkacağını kaydetti.

Yenigün, konusunda öncülük yapan bina ve ekipmanlara yönelik yatırımlara devam edeceklerine işaret ederek, "Bu konu bizim için çok önemli. Öneminin çıktığı nokta şu, yatırımlar, cari açık, vergiler, yatırım teşvikleri gibi bir sürü konu gündemde. Dış destek de beklemiyoruz. 19 Mart'ta temelini attığımız bu fabrikanın yatırım kararını teşvik paketleri açıklanmadan önce almıştık, yolumuza devam ediyoruz. Üretimde geldiğimiz noktayı daha ileri götürecek ve bunu mühendislikle destekleyecek projeleri devam ettiriyoruz" diye konuştu. Yatırımlarını 2023 hedefiyle de ilişkilendirmek gerektiğini anlatan Yenigün, hükümetin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat, 4 milyon araç üretimi ve 3 milyon aracın yurt dışına satılması hedefi bulunduğunu anımsattı.

"YENİKÖY FABRİKASI'NDA 110 BİN ARAÇ ÜRETECEĞİZ"

"Sanayiciler ve profesyoneller mıknatıs gibi bu tür hedeflere yapışıyor" diyen Yenigün, hedefin nasıl başarılacağının ortaya çıkarılması gerektiğine dikkati çekerek, Yeniköy Fabrikası yatırımının 2023'e hizmet edecek en önemli projelerden birisi olduğunu vurguladı. Yenigün, Gölcük'te 2001 yılında devreye giren fabrikanın 670 milyon dolar yatırımla hayata geçen Türkiye'nin o dönemdeki en büyük projesi olduğunu belirterek, 140-150 bin araç üretim kapasitesiyle kurulan fabrikanın 2006 yılına kadar 1,5 milyar dolara çıkan yatırımla kapasitesinin 320 binlere çıkarıldığını hatırlattı. Gölcük'teki fabrika yatırımının Türkiye'de hala en büyük otomotiv yatırımı olduğunu kaydeden Yenigün, "O günden bu güne, kendi binasının içinde değişiklik yapmanın dışında bir otomotiv yatırımı yok, yalnızca Ford Otosan var. Yatırımlarımıza Yeniköy Fabrikası'nı da ilave ettik ve burada 110 bin araç üreteceğiz" dedi. "Otosan 11 yıl sonra da Türkiye'de otomotiv konusunda yeni yatırım, yeni istihdam yaratan, büyüyen tek otomotiv firması" diyen Yenigün, bunun kendilerine gurur ve motivasyon verdiğini kaydetti.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.