Otomotiv tanımı, yalnızca binek otodan mı ibarettir?

Üyesi bulunduğum Otomotiv Gazetecileri Derneği, iki yıldır çok önemli bir organizasyonu başarıyla yürütüyor. 50’yi aşkın gazeteci  aylarca yaptıkları titiz çalışmaların ardından son gün, finale kalan araçları Formula 1 yarışlarının yeniden yapılacağı mekan olan İstanbul Park tesislerinde bütün gün test ederek “Türkiye’de Yılın Otomobili”ni seçiyor.

Bu organizasyon, dünyanın başka ülkelerinde de yine uzman otomotiv gazetecileri tarafından yapılır. Gazeteci de, halkın içinden çıktığı ve konusuna da gerçekten hakim olduğu için otomotiv sanayi üreticileri, seçilen araca gelen marjinal katkıyı yıl boyu satışlarında standart verdikleri bir prestij olarak sunarlar.

Binek, otomotivin kralı, ya diğerleri…

Vikipedi’de otomotiv sektörü, “Motorlu Taşıt Aracı Üreten Sanayi” olarak tanımlanmış. Dünyada toplam motorlu taşıt üretiminin yaklaşık % 70 ini otomobil oluşturduğu için sektörün ağa babası olarak otomobil gösteriliyor. Otomobil üretiminin, diğer motorlu taşıtlara göre çok daha yüksek adetlerde yapıldığı da ayrı bir gerçek. Bu nedenle otomobil üretimi, otomotiv sanayiinin temeli kabul edilir.

Ama bir de ağır ticari ve hafif ticari gerçeği var

Kamyonda yerli markalarımız dünya sahnelerinde boy gösteriyor. MAN ve Mercedes, Türkiye’yi otobüs üretiminin üssü yaptı. Temsa, Otokar, Anadolu Isuzu, Karsan geliştirdikleri inovatif yeniliklerle her geçen daha geniş pazarlara açılıyor. Hele bir de hafif ticari var ki, dünyada bir numara olarak gösteriliyoruz. O nedenle otomotivi yalnızca binekten ibaret saymayıp, hafif ve ağır ticariyi de göz ardı etmemeliyiz.

Önerimi OGD Genel Kurulu’na taşıyacağım

10 Nisan 2014 yılında kurulan OGD, 28 Nisan’da genel kurulunu yapacak. İşte o genel kurulda Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasına, ağır ve hafif ticarinin de eklenmesini önereceğim. Tabi ortada somut bir üretim gerçeği olduğunun farkındayım. Otomobil  her yıl yeni marka çıkarabilir ama ağır ve hafif ticaride bu öyle hiç de kolay değil. O nedenle söz konusu iki modu otobüs, kamyon ve hafif ticari olarak ayırıp her yıl birini otomobilin yanına taşıyabiliriz. Hatta biraz daha çeşitlendirip yan sanayiyi de ekleyebiliriz. Çünkü, birçoğumuz farkında olmasa da, otomotiv yan sanayiinde dünya şampiyonu markalarımız var.

Referandum, referandum deniyor ve piyasada yaprak kımıldamıyordu. Artık referandum da bittiğine göre üzerimizdeki ölü toprağını atıp, işlerimize odaklanmalıyız. Ülkede daha yapılacak çok iş var.
Saygılarımla.

Bu yazı toplam 2390 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.