Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Mümkünse Hiçbir Trenin Seferi Gecikmemelidir!

İster küresel pandemi ister yerel epidemi, ister küresel ister yerel ekonomik kriz ya da ister çetin karakış koşulları [kar, don, sis, yağmur vb.] söz konusu olsun, mümkünse hiçbir trenin [yolcu, yük, iş, imdat treni; hiç fark etmez] seferi gecikmemelidir! Niçin mi?

* Çünkü geciken bir tren seferi, kısaca “çağcıllık-bilimsellik-ilericilik” diye tanımlanan “üçlü şaşmaz atılım ilkesi”ne aykırıdır!

* Çünkü geciken bir tren seferi, ulaşım sistemleri açısından vazgeçilmezliği gitgide artan toplu taşımacılık anlayışının birincil ve en verimli unsurunun üzerine hafif nicelikte de olsa gölge düşmesine neden olabilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, ilintili bir veya birden fazla başka trenin seferini de geciktirebilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, demiryolunun ulaştırma dünyasındaki farklı türden tek gerçek “kan kardeşi” diye tanımlanabilecek “denizyolu”nun yolcu ve yük gemisi seferlerini de geciktirebilir (ki bu da özellikle intermodal/multimodal/kombine taşımacılıkta yoktan yere ciddi maliyet artışı problemini beraberinde getirebilir)!

gunturk-tren-001.jpg

* Çünkü geciken bir tren seferi, hiç umulmadık şekilde kronikleşerek zararlı bir alışkanlığa dönüşebilir ve taşımacılık dünyasında demiryoluna en ekonomik, en çevreci ve en emniyetli ulaşım aracı olmasından ötürü duyulan haklı güveni sarsabilir (ki bu olumsuz durumun doğal sonucu olarak, binbir zorlukla elde edilmiş ilgili güvenin müşteri bağlamında yeniden geri kazanılması gecikebilir)!

* Çünkü geciken bir tren seferi, ait olduğu demiryolu işletmesinde haksız yere nitelikli personel fazlalığı bulunduğu yönünde çokluk yanlış bir algı yaratabilir (ki bu da kimileyin belli sayıda kalifiye demiryolcunun işini sürekli ya da kalıcı biçimde kaybetmesi gibi üzücü bir süreci hızlandırabilir)!

* Çünkü geciken bir tren seferi, ait olduğu demiryolu işletmesine ülke yönetimince gereğinden fazla önem verilip yatırım yapıldığına dair hayli hatalı bir algının kamuoyu ortak belleğinde haksız yere konuşlanması sonucunu doğurabilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, “demir ağların” entegrasyon ve ekonomik kalkınmanın tartışmasız dinamosu olma niteliğinde kısa süreli ama gereksiz bir enerji yitimi yaşanmasını gündeme getirebilir!

gunturk-tren2-004.jpg

* Çünkü geciken bir tren seferi, demiryolunun tedarik zinciri yönetimindeki gelişmenin önünü açıcı etkisini anlık yavaşlatabilir (ki bu durum da, bilhassa lojistik merkezlere ulaşımı anlık geciktirerek sanayi üretiminin hızını, kabiliyetini ve kapasitesini anlık azaltabilir)!

gunturk-tren3-002.jpg* Çünkü geciken bir tren seferi, misyon-vizyon-işleyiş ve kâr anlayışı doğallıkla farklılık arz eden özel sektör kuruluşlarının devlet kurumlarıyla birlikte ses getirici ortak dev demiryolu projelerine imza atma konusundaki temkinli tutumlarında minik pekiştirmeler oluşturabilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, demiryolu koridorlarında lüzumsuz birtakım kesintileri, demiryolu kulislerinde ise kafa karıştırıcı birtakım çıkarımları hayata geçirebilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, “ulaşımdaki nesnel demiryolu gerçekliği”ne erişme çabalarını büyük ölçüde geciktirebilir!

* Çünkü geciken bir tren seferi, birlik ve beraberliğin yanı sıra “kardeşçe imece” ile beslenip büyüyen “demiryolu ülküsü”nün yıkım gücü yüksek boyutta bir darbe yemesine giden çoklu hattı kullanıma açabilir!

Derin özveri ve çok özel demiryolu sevgisiyle, genelde hayli güç olabilen çalışma koşullarına rağmen, her tipten trenin vaktinde seferine başlayıp, güvenli seyrini takiben, vaktinde seferini bitirmesini sağlayan gerek ülkemiz gerekse de yeryüzündeki tüm demiryolculara yoğun emekle  iç içe geçmiş anlamlı aktivitelerinde kolaylıklar diliyorum.

 Verimli günler ve pazar günü yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 1633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.