Lojistikte insan kaynakları

Lojistikte insan kaynakları

Şirketler büyüdükçe patronların veya profesyonel üst yöneticilerin kurum kaynaklarını kontrol etme, yönetme konusunda zorluk yaşadıkları bir gerçektir....

Şirketler büyüdükçe patronların veya profesyonel üst yöneticilerin kurum kaynaklarını kontrol etme, yönetme konusunda zorluk yaşadıkları bir gerçektir. Verimli kullanılmayan her kaynak de serbest rekabet ortamında bir maliyet oluşturmakta ve şirketin satışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle ERP’ler Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları geliştirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

ERP’ler bize kurumlarda ayrı bir kaynağın da bilgi olduğunu, bu bilgiyi taşıyan kişilerinde birer kurum kaynağı olduğunu ortaya çıkartmış ve yılların personel müdürleri birden insan kaynakları müdürlüğü olarak isimlendirilmiştir. Doğrusu yapılmıştır. Lojistik emek yoğun bir iştir, kaliteli yapılması gereken bir iştir, eğitimli ve sektör tecrübesi olan insanlara ihtiyaç vardır. Yazılım kullanırız yüksek teknolojiye aşina kişiler gereklidir. Yüzyılımızın en hızlı gelişen meslekleri arasında gösterilmektedir. Buna rağmen sektörde insan kaynakları temini konusunda büyük sorunlar yaşanmaktadır.

•         Nitelikli personel bulunamamaktadır. Teorik bilgisi olan , lojistik eğitimi almış ve bu eğitimi pratik sektör tecrübesi ile kaynaştırmış. Sadece ne iş yapacağını değil yaptığı işin neden ve sonuçlarını da bilen eleman gereklidir.

•         Yabancı dil sahibi ve üniversite mezunu personel bulunamaması sorunu vardır. Küreselleşene lojistik beraberinde bu sektörde çalışanların İngilizce bilen ve eğitimli kişiler olması gereklidir.

•         Lojistik alanında hizmet veren taraftan çok hizmet alan tarafın cazip olması söz konusudur. Okulunu bitiren arkadaşlarımız taşımacılık ve depolama olarak gördükleri lojistik sektörü yerine hizmet alan bir marka üreten firmaları tercih etmektedirler.

•         Düşük maliyet ile yüksek kalitede hizmet anlayışından kurtulamama söz konusudur. Hizmetin kaliteli olmasını beklerken diğer yandan şirketler kalitesiz rekabetin baskısı ile ucuz eleman çalıştırmaya yönelmektedirler.

•         Ücret politikalarındaki farklılıklar yaşanmaktadır. Aynı işi yapan kişiler farklı şirketlerde çok farklı ücretler  almaktadır. Bir iş tanımı ve standardizasyonu yoktur.

•         Yasal olmayan yollardan işçi çalıştırma yapılabilmektedir. Büyük şirketler dışında küçük şirketlerin içinde kara para kullanan şirketler işçilerini ücretsiz ve sigortasız elleçlemektedir.

her şeye rağmen lojistik sektörü her anı heyecanlı ve düşündüklerimizi gerçekleştirebildiğimiz bir sektördür. Günümüzde hala okul fonksiyonunu görmekte ve büyük şirketler küçüklere eleman yetiştirmekte, küçük şirketlerde yetişmiş elemanları da kendi kadrolarına almaktadır. Eleman devir hızının çok yüksek olduğu bu sektörde çalışmanın bir şans olduğuna inanıyorum. Her türlü zorluğuna rağmen sevilince bırakılmıyor.

 

Sevgilerimle,

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.