Lojistik Sektöründeki Bayan Çalışanlarımızın Şikayetleri

Lojistik Sektöründeki Bayan Çalışanlarımızın Şikayetleri

Lojistiği taşıma işi olarak gördüğümüz günler geride kaldı artık. Depolama fonksiyonlarını da ekledik taşımanın ucuna. Çalıştığımız sektör...

Lojistiği taşıma işi olarak gördüğümüz günler geride kaldı artık. Depolama fonksiyonlarını da ekledik taşımanın ucuna. Çalıştığımız sektör bir erkek sektörüyken yavaş yavaş bayanlar da rol almaya başladılar. Henüz TIR kullanan çok fazla bayanımız yok. Depolarda forklifçilerimiz erkek, depo içi elleçleme elemanlarımızda erkeklerden oluşmuş. Kamyon sürücülerimiz, kuryelerimiz de erkek çalışanlarımız.

 

Beyaz fanilası, şortu, terliği ile araç kullanan sürücüler yavaş yavaş piyasadan çekilmekte. Yeni sürücülerimiz şirket amblemli gömlekler giyiyorlar ve bir örnek kıyafetleri var. Depolarda da işçilerimiz kask takıyor üniformalarını giyiyorlar. Sektör değişiyor.

 

Yaptığımız işlerin ölçekleri arttıkça yeni departmanlar eklendikçe, patronlar gerek kurumsallaşmanın gerek büyümenin etkisiyle işin içinden dışarıya çıkmaya yöneldikçe, yeni departmanlar açılmakta, yönetim önem kazanmakta ve bayan elemanlar işe giriş yapmaktadır. Muhasebe, İnsan Kaynakları, Bilgi işlem, Finans, İdari işler, Halkla ilişkiler, Satış , Pazarlama,Üst yönetim çalışması bayanların bu sektördeki olası iş alanları. Artık seminerlere, fuarlara, konferanslara ve zirvelere daha fazla bayan lojistikçi katılıyor.

 

Sektörde çalışan bayanların bir şikayeti var. Temeli mesai arkadaşlarının, çalıştıkları müşterilerin, hizmet aldıkları firmaların, rakiplerinin onlara farklı davranması. Bu farklılık bir yandan bayan olarak ciddiye alınmamaları, önemsenmemeleri yönünde gözlenirken; diğer yandan da rahatsızlık yaratan tekliflerle karşı karşıya kalmalarıdır. Teknolojinin olanaklarını kullanarak telefonla gerçekleşen iş ilişkilerinde saygısızlık sınırını aşan  erkek muhataplarla karşılaşırken, kendi iş ortamlarında bayan olmalarından dolayı bilgi akışında, iş sürecinde, aktivitelerde ve sorumluluklarda dışlanan bayan arkadaşlarımız da olmaktadır.

 

Sektörümüzde kadın erkek birlikte çalışmayı benimsemiş saygın kuruluşlar olduğu kadar henüz bayanlara, bir çalışan, bir iş ortağı, bir kişi, hatta kurumun temsilcisi gözüyle bakamayan erkeler de vardır. Tesadüfende olsa telefonda, sektörde bu günlerde çok kullanılan MSN’de, iş ziyaretlerinde karşılaştığımız bayan arkadaşlarımıza bir yandan insan olarak, kişi olarak  gereken saygıyı göstermek, diğer yandan onlarında bir gün yükselerek çalıştığımız şirkete müdür, genel müdür hatta yönetim kurulu başkanı da olabileceğini unutmayalım.

 

Taşımacılık bir erkek işi bile olsa, kol gücü bile gerektirse; lojistik akıl işidir, düzen işidir. Kimin akıllı, kimin düzenli olduğu saç uzunluğuna bağlı değildir.

 

Tüm bayan arkadaşlarıma başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.