Lojistik sektöründe krizden çıkma göstergeleri

Lojistik sektöründe krizden çıkma göstergeleri

Gelecekte neler olacağını tahmin etmek için, kahve veya iskambil falından, yıldız haritalarından daha gerçekçi işaretler var. Her sektör kendi işaretlerini...

Gelecekte neler olacağını tahmin etmek için, kahve veya iskambil falından, yıldız haritalarından daha gerçekçi işaretler var. Her sektör kendi işaretlerini bilmeli ve bunları izlemeli. Bu işaretlerin neler olduğunu uzun uzun düşünmeye gerek yok. Her çıkışın bir inişi ve her inişin bir çıkışı olacağını biliyoruz. İniş sırasında karşılaştığımız olaylar, gözlemlediğimiz bilgiler bize çıkışta da gerekli olacaktır. Ekonomilerde vurgunculuk yapılmadığı sürece hammadde fiyatlarında, konut fiyatlarında, , otomobil talebinde, petrol fiyatında, faizlerde olan değişiklikler gelecekte olacakların ön belirtileri olarak algılanmaktadır.

 

Lojistik sektöründe de işlerin geleceği için, izlemekte olduğumuz bazı göstergeler var. Bu göstergelerde olan değişimleri izlemek hava basıncını ölçerek yarın havanın nasıl olacağını söyleyebilen meteoroloji uzmanlarının çalışmalarına benzemektedir. Her ne kadar tahmin süresi uzadıkça yanılgı payı artsa da; zamanla kazanılan tecrübe bu yanılgının da azalmasına olanak tanımaktadır. Ölçülecek şeylerin ne olduğunu bilirseniz ölçmek kolaydır. Zor olan ölçümlerden yapılacak analizdir. Bu analizin doğru sonuç vermesi için mevsimselliklerden, yani doğal sapmalardan arındırılması, standart ölçüm haline getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada kullanacağımız araç geçmiş yıllar bilgileri ve geçmiş yıllar sonuçlarıdır. Sapmalardan temizlenmiş, bir ölçüm bilgi haline gelebilecek ve sonuç üretecek karar, destek sistemleri için anlamlı olacaktır.

 

Ölçeceğimiz ve izleyeceğimiz bilgiler nelerdir.

 

1-    İthalat ve ihracatımız,

2-    Dış ticaret dengemiz

3-    GSMH planlarımız

4-    Konut fiyatlarındaki artış

5-    Çalışan oranımız

6-    Döviz kurlarındaki değişim

7-    Tüketici talep tahminleri

8-    Üretimde kapasite kullanım oranları

9-    Demir çelik fiyatları

10- Petrol ve akaryakıt fiyatları

11- Yurtiçi taşımacılıkta mazot gider oranı

12- Yeni depo inşaat talepleri

13- Mevcut depoların kiraları

14- Konteynır taşıma fiyatları

15- Boğaz köprüsünden ve oto yollardan geçen araç sayısı.

 

Bu ölçümlemeler her bir tek başına lojistik sektöründe gideceğimiz yerin işaretini veren ölçütledir. Eğer bu ölçütlerden elde edeceğimiz sonuçların her biri azalmayı gösteriyorsa durum tehlikeli demektir. Bizi IMF bile kurtaramaz. Hatta yeni teşvik uygulamasında lojistik sektörünü unutanların bile yapacakları bir şey yoktur. Bu gün için, bu ölçütlerden elde ettiğimiz verilerin çoğunda düzelme var. Bu düzelme lojistik sektörünün yakın gelecekte küçülmeyi durduracağını, orta vadede büyümeye başlayacağının işaretlerini veriyor. Yakın vade 3. Çeyrek, orta vade ise 4. Çeyrek olarak görülüyor.

 

Küresel kapitalizm bir hastalık geçirdi. Aksırmasından da gelişmekte olan ülkeler yatağa düştüler. Bankacılık sistemi geçmişten aşılı olan ülkemizde; aşısız lojistik sektörü hazırlıksız yakalandı ve uzun süre yatakta kaldı. Kilo verdi, halsiz düştü. Birikimlerini tüketti. Yardım almadan, yeşil kart kullanmadan.

 

Şimdi iyileşme zamanıdır. Çalışma zamanıdır, geleceğe bakma zamanıdır. Yeter ki içimizde ümit yeşersin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.