Logistics’09 Fuar ve Forumu

Logistics’09 Fuar ve Forumu

7-9 Kasım 2009 tarihlerinde Atina’da LOGISTICS’09 fuar ve forum ikilemesine katıldım. Lojistik sektörü olarak ilişkilerimizin çok az olduğu komşumuz,...

7-9 Kasım 2009 tarihlerinde Atina’da LOGISTICS’09 fuar ve forum ikilemesine katıldım. Lojistik sektörü olarak ilişkilerimizin çok az olduğu komşumuz, aynı denizde kıyısı olan denizdaşımız Yunanistan’a, konferans konuşmacısı olarak davet edildim ve lojistik sektörlerini tanıma fırsatını yakaladım.

 

Atina havaalanı yakınında, yeni inşa edilmiş olan Metropolitan Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen aktivite, her iki yılda bir düzenlenmekte ve bu yıl 6.sı yapılmakta. Logistics Management dergisinin basın sponsoru olarak yer aldığı, fuar ve forum ikilemesi endüstriyel ekipmanlar fuarı ile birleşik gerçekleşti. Böylece fuara katılan lojistik firmalar endüstriyel ekipmanları görmek için gelen üreticileri de ağırlama şansına sahip oldular. Lojistik bölümüne yaklaşık 6.000 m2 yer ayrılmıştı. Lojistik sektöründe çalışan uluslararası ve ulusal firmalar, lojistik sektörüne destek veren yazılım firmaları, ekipman firmaları, danışmanlık firmaları, araç üreticileri birbirinden ayrılmış bölümlerde son derece renkli, dolu ve ilgili kişilerin çalıştığı  stantlarda hizmetlerini ve ürünlerini tanıttılar.

Fuara eşlik eden Uluslararası Lojistik Forumu 3 gün için planlanmış. Her güne iki farklı başlık ağırlığını koymakta. Başlıklar şu şekilde belirlenmiş.

 

Küresel ekonomik kriz ardından tedarik zinciri fırsatları

Yunanistan’da lojistik ve gelişen pazarlara giriş

Lojistiğin sanayideki uygulamaları

Gıda zincirinde lojistik

Tedarik zincirinde standartlar ve sertifikasyon

Lojistik pazarında nasıl lider olunur?

 

Sunumumda Türkiye’de lojistiği anlattım ve kürselleşen lojistik sektöründe Türk-Yunan işbirliğinin artırılması için önerilerimi aktardım. Şirketler arasındaki yetersiz ilişkinin ancak sektör basını, dernekler ve üniversiteler arasında yeni çalışmaların yapılması ile gelişeceğini anlattım. Foruma 48 değerli ve üst seviyede konuşmacı katıldı. Forum sonrası yaptığımız görüşmelerde iki ülkenin lojistik sektörlerinin birlikte proje yapması ile, Balkan’larda, Ortadoğu’da ve Orta Asya cumhuriyetlerinde katma değer yaratabileceğimiz ortaya çıktı. Bu çalışmaların başlaması amacıyla Atina’da her iki yılda bir yapılan bu güzel çalışmanın; her iki ülke için ortak olarak düzenlenmesi ve çift yıllarda İstanbul’da yapılmasını diledik. Bu işbirliğini sağlamak amacıyla Türk-Yunan lojistik işbirliği grubu oluşturulmasını, her iki ülkedeki lojistik derneklerimizin temsilcilerini, sektör basınını, dış ticaret müsteşarlığımızı, akademisyenlerimizi bir araya getiren toplantılar, ziyaretler yapılması ve bir planlama grubu oluşturulması görüşüldü.

 

Her güzel proje gibi bir hayal ortaya kondu. Şimdi yapılacak olan şey bu hayalden elle tutulur sonuçlar çıkarmaktır. Küçük ölçekli ancak kaliteli ve başarılı hizmetler üreten Yunan lojistik sektörünün, büyük ölçekli ancak henüz teknolojik gelişmesini hızlandırması gereken Türk lojistik sektörü ile işbirliğinin; önce Batımızda, Balkan’larda sonra da Doğumuzda olumlu sonuçlar üreteceği görülmektedir.

 

Bu yeni bir adımdır, bir eksikliğin kapanması adına. Yurt dışına açılmaya başlayan ancak bunu gerçekleştirecek işbirliğini kuramamış olan Türk lojistik sektörü için bir fırsat olması dileğimle.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.