Konteyner ve Ro-Ro taşımacılığı tercih ediliyor

Konteyner ve Ro-Ro taşımacılığı tercih ediliyor

Merhaba,   Türkiye son yıllarda deniz taşımacılığında konteyner ve ro-ro gemileri ile yapılan taşımacılığı tercih ediliyor. Genel kargo taşımacılığından...

Merhaba,

 

Türkiye son yıllarda deniz taşımacılığında konteyner ve ro-ro gemileri ile yapılan taşımacılığı tercih ediliyor. Genel kargo taşımacılığından konteyner ve ro-ro taşımacılığının tercih edilmesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. Değişen ekonomik şartlar ve teknolojik gelişmelerin deniz ticaretini etkilemesi en başta gelen nedenler. Çünkü, gemilerin süratlenmesi ve limanlarda daha az kalması en uzak pazarlara bile kolay ulaşılmasını sağlıyor.

Ro-ro gemilerinin tercih edilmesinde en büyük etkenlerden birisi de malın taşıyıcı araca bir kez yüklenip boşaltılmasına olanak vermesi ve taşıma süratini büyük ölçüde artırması. Böylelikle hem aktarımlar sırasında oluşabilecek hasarlar en az seviyeye indiriliyor hem de araçların yıpranma payları en aza indirgenmiş oluyor.

Ayrıca, bugüne kadar karayollarına yapılan yatırımlar ile bu yatırımların değerlendirilebileceği bir taşıma niteliğinde olan ro-ro taşımacılığı, ülkemiz koşullarına uygun denizyolu ulaştırma sistemi olarak görünüyor. Bunun yanında, deniz taşımacılığının, genel kargo taşımacılıktan konteyner ve ro-ro taşımacılığına kayması, kara, deniz ve hava taşımacılığının bütünleşmesi olan kombine taşımacılığın değer kazanmasına neden oldu

Konteyner ve ro-ro taşımacılığının, denizyolu yük taşımacılığındaki payının artması için bir takım kriterlerin oluşturulması gerekiyor. Bu kriterler; hizmet yapılan limanlardaki altyapı sorunlarının giderilmesi, liman iş makinelerinin takviye edilmesi, öngörülen yatırımların gerçekleşmesi ve Türk ticaret filosunda bu hizmeti yapan gemilerin çoğalması, limanlardaki bürokratik engellerin azaltılması, özelleşmelerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi olarak sıralanıyor.

 

Sevgilerimle…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.