İZMİR'İN EXPO 2015 ŞANSI

Merhaba,

İzmir’in, EXPO 2015’e aday olmasının ardından İzmir ve EXPO adı sık sık anılmaya başladı. 23.11.2005 tarih ve 26002 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2005/9616 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile İzmir’in EXPO 2015’e aday gösterilmesi ve adaylık için gerekli işlemlerin yürütülmesi hususunda Dışişleri Bakanlığı’nın görevlendirilmesine karar verildi. Türkiye’nin, 2004 yılı Ekim ayında Uluslararası Sergiler Bürosu’na üye olması ile EXPO’ya ev sahipliği yapma yolu açılmış oldu. Ülke ürünlerinin sergilenmesi, kültür ve tarih gibi özelliklerin tanıtılması, fuarın amaçları arasında yer alıyor.

Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen EXPO’ların temelleri 1851 yılında atıldı. Dünya üzerinde 150 yılı aşkın süredir Uluslararası Sergiler Bürosu(BİE) tarafından düzenlenen ve Uluslararası Sergi ve evrensel sergiyi anlatan Expo’lar uluslararası platformda ‘Dünya Fuarı’ olarak adlandırılıyor. EXPO’lar, 5 yılda bir düzenleniyor ve en az 3, en çok 6 ay süre ile açık kalıyor. Ülkeye ekonomik açıdan da büyük katkı sağlıyor.  

Fuarlar için rakamlarla örnek vermek gerekirse;

Aichi Expo 2005 Japon Expo Fuarı, Japonya’nın Nagoya Kenti’nde düzenlendi. Teması, “Doğa’nın bilgeliği” olan fuar için Japonlar 3 milyar dolar harcadı. 22 milyon kişinin ziyaret ettiği EXPO’nun, Nagoya’ya en az 10 milyar dolar katkı sağladığı ifade ediliyor. Bir başka örnek ise bu yılın Ocak ayında Tayland’ın Chiang Mai kentinde düzenlenen “Royal Flora Ratchaphruek ” Uluslararası Bahçecilik Sergi ve Fuarı. Bu fuar da ülke ekonomisine büyük katkı sağladı.

İzmir şimdi böylesine önemli bir organizasyonu alabilmek için çalışmalarını yürütüyor.

EXPO 2015, İzmir’de gerçekleşirse bu durumun sadece İzmir’e değil, ülke ekonomisine de büyük getirisi olacak. İzmir’in, fuarlar ve kongreler kenti olması gerektiği her fırsatta dile getiriliyor. EXPO 2015 ile ilgili verilecek karar, İzmir’in bu konuda önemli adımlar atmasına zemin hazırlayacak.

Karar, 2008 yılının Şubat ayında. Bizim burada yapmamız gereken çalışma, ülkeye gelen yabancı konuklara “bizi destekleyin” mesajını vermek olacaktır. Yapılan görüşmelerde mutlaka bu konudan bahsetmemiz gerekiyor.

İzmir’in bu önemli görevi en güzel şekilde yerine getireceğine inanıyorum.

  Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1264 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.