Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

İki Şehir, İki İşletme, İlk Görüşte Aşk

Sonunda, beş yıllık bir hasret bitti ve imkânsız gibi görünen bir Avrupa demiryolu rüyası daha gerçek oldu. Tutkunlarınca, birbirlerine seneler önce ilk görüşte vurulduklarına ve son beş yıldır da ayrı düştüklerine inanılan iki görkemli Avrupa başkenti, daha şimdiden efsaneleşmiş genç kuruluş  ÖBB-Nightjet sayesinde birbirlerine şık bir gece treni servisiyle doğrudan bağlanıp kavuştular. Bu tarihi öneme sahip demiryolu olayının arkasında hem ÖBB-Nightjet’in ana kuruluşu olan Avusturya Federal Demiryolları Şirketi [ÖBB/Österreichische Bundesbahnen] hem de Hollanda Devlet Demiryolları Şirketi [NS/Nederlandse Spoorwegen] var. Elbette, Avusturya Hükümeti ve “Düşler Kenti” lakabını en çok hak eden göz alıcı Viyana şehri ile Hollanda Hükümeti ve “Kuzeyin Venedik’i” lakabını en fazla hak eden göz kamaştırıcı Amsterdam kentinin yoğun çabalarını da unutmamak gerek!

nightjet-002.jpglogo.pngnightjet2-002.jpgSöz konusu yeni ÖBB-Nightjet hattının ilk seferi, geride bıraktığımız 24 Mayıs Pazartesi akşamı, kısa bir töreni takiben, saat 20:13’te Viyana Merkez Tren İstasyonu [Wien Hauptbahnhof]’ndan başladı. 12 vagonluk [4 adet kompartımanlı yolcu vagonu, 4 adet kuşetli vagon, 4 adet yataklı vagon] dizi, Linz-Nürnberg-Frankfurt-Bonn-Köln-Düsseldorf-Utrecht üzerinden, ertesi günün sabahında saat 09:58’de Amsterdam Merkez Tren İstasyonu [Amsterdam Centraal]’na sorunsuz ve gecikmesiz şekilde ulaştı. Bu ilk özel seferin konukları arasında Bayan Leonore Gewessler (Avusturya İklim, Çevre, Enerji, Ulaştırma-İletişim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı) ve Bay Andreas Matthä (ÖBB’nin CEO’su) da bulunuyordu. Treni Amsterdam’da törenle karşılayan kalabalık ve hoşnut grubun arasında ise Bayan Stientje van Veldhoven (Hollanda Altyapı, Ulaştırma ve Su Yönetimi Bakanı) ve Bayan Marjan Rintel (NS'nin CEO'su) vardı.

tren-004.jpgtren2-001.jpgYataklı ve kuşetli vagonlardan oluşuk süratli gece trenleri gerçekten güzel bir Avrupa geleneği ve kesinlikle geleceğe dönük bir gelenek. Beş yıl sonra, 25 Mayıs 2021 sabahı, bu “iklim ve çevre dostu” gelenek Hollanda’ya geri dönmüş oldu ve ülke yeniden Avrupa’nın yoğun uluslararası gece treni sefer ağına eklendi. NS ve ÖBB’nin Nightjet biriminin ortak işbirliği, Amsterdam’ı artık her gece Avusturya’nın iki önemli şehrine (Viyana ve Innsbruck) bağlayacak. Yeni hatta çalışacak dizilerdeki vagon sayısı şimdilik 10 adetle [kompartımanlı koltuklu, kompartımanlı kuşetli, kompartımanlı yataklı tipte olmak üzere] sınırlandı ancak bu rakam, yolcu talebine göre değişiklik gösterebilecek. Yataklı ve kuşetli vagonlarda seyahat edecek yolcuların bilet fiyatına “hoşgeldin içeceği” ile “sabah kahvaltısı” da dahil olacak. Dizileri Avusturya ve Almanya raylarında modern bir ÖBB elektrikli lokomotifi, Hollanda raylarında ise modern bir NS elektrikli lokomotifi çekecek. Viyana - Amsterdam arasında yeni servise konulan ÖBB-Nightjet hizmetinin ayrıca Innsbruck (Innsbruck Hbf)'tan da bir bağlantı (Nürnberg aktarmalı olarak) içermesi, ilgili gezginler ve iş insanları için önemli bir avantaj hiç kuşkusuz.

tren3-001.jpgÖBB-Nightjet’ten yapılan açıklamaya göre Viyana'dan akşam saat 20:13’te kalkacak tren, sabaha karşı saat 00:56'da Almanya’nın Nürnberg kentine varacak. Innsbruck'tan akşam saat 20:44’te kalkacak trenin Nürnberg’e varış saati ise sabaha karşı 00:52. Her iki tren Nürnberg'de birleştirilip tek dizi haline getirildikten sonra saat 01:41’de yoluna devam ederek, saat 09:58'de Amsterdam'a ulaşacak. Dönüş servisi ise tek tren olarak Amsterdam'dan akşam saat 19:30'da kalkıp Nürnberg’e sabaha karşı saat 03:36 varacak. Burada ikiye ayrılacak Nightjet dizisinden biri saat 09:14’te Innsbruck’a, diğeri de saat 09:19'da Viyana’ya ulaşacak. Aslında, Amsterdam ve Viyana arasındaki karşılıklı günlük Nightjet servisleri geçen Aralık ayında başlayacaktı fakat COVID-19 pandemisi nedeniyle resmi sefer başlangıç tarihi 25 Mayıs 2021 Salı akşamına ertelendi. Sektörde 5’inci yılını kutlamaya hazırlanan ÖBB-Nightjet, halen Avrupa’nın en büyük gece treni servisi ağına sahip. Viyana merkezli Avusturyalı örnek demiryolu kuruluşunun geleceğe yönelik iddialı planları arasında, Aralık 2021’de Viyana-Paris, Aralık 2022'de Zürih-Roma, Aralık 2023'te Berlin-Brüksel ve Berlin-Paris ve Aralık 2024'te de, Zürih-Barselona direkt hatlarının açılması yer almakta.

amsterdam.pngMeraklıları için ne rahat, güvenli ve harika bir ray yolculuğu bu! Var mı güzel ve dinlendirici bir uykunun ardından ya albenili bir liman kentinde (Amsterdam) ya da alımlı bir Alpler şehrinin  (Viyana yahut Innsbruck) merkezinde uyanıp da, serüven coşkusunu kucaklamak gibisi? Unutmadan; bence bu trene bir yemekli vagon da müthiş yakışır doğrusu! Belki bir Viyana akşamında o da olur!

Verimli günler ve gelecek sefer yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.