• BIST 1.061
 • Altın 477,157
 • Dolar 7,2075
 • Euro 8,4903
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 22 °C

Gümrük teşkilatında yeni hazırlıklar

Gümrük teşkilatında yeni hazırlıklar
Anayasa mahkeme sonucu açıklanınca,  sadece bir beklenti söz konusu gibi görülmektedir. O da hükümet kadrosunda bir revize beklentisi söz konusu....

Anayasa mahkeme sonucu açıklanınca,  sadece bir beklenti söz konusu gibi görülmektedir. O da hükümet kadrosunda bir revize beklentisi söz konusu. Bunun dışında Ak Parti tam manası ile rahatlığa kavuşmuş vaziyette. Geçmişten beri baş ağrıttığı var sayılan sektörlere,  daha ciddi ve sonuca gidecek radikal kararları alma peşinde olduğu da bir gerçek. Doğru veya yanlış bu yolda yürüneceği tam olarak ifade edilmektedir ama,  son zamanlarda olduğu gibi,  önce adımı atar sonra düzeltiriz mantığının,  epeyi sıkıntılara gebe olduğu da bir gerçek.

Özellikle; Gümrük camiasını ve direkt olarak Lojistik sektörünün de etkileneceği kanunlar ve genelgelerin önünü açmış durumdadırlar. Burada tasarı veya teklif olarak hazırlanarak meclise sunulmaya çalışılan, Gümrük Kanun Tasarısı, Gümrük 60 sayılı Genel ve son olarak ta Gümrük Oda Kanun tasarısı ile Gümrük Teşkilat Yasası çok iyi takip edilecek meseleler olarak önümüze konmuş vaziyettedir. Bu durum bütün taşların yerinden oynamasını ve nerede ise tam olarak YENİDEN YAPILANMA’yı sağlayacaktır. Köşemde bahsetmeye çalıştığım bu konular herkesi ilgilendirecek ve bağlayacak konuları içermektedir.

Gümrük Kanunu Tasarısında,  özellikle 5A maddesi bazı kesimler için iyi algılanıyor olmasına rağmen, gerçekte sapla samanı karıştıran bir olgu olarak önümüze konmuş durumdadır. En azından Globalleşen dünya ekonomisinde, yetki karmaşası ve parasal güçle direk ilgili olduğu artık kimseler tarafından da inkâr edilmeyecek şekilde kabullenilmiş durumdadır ve mutlaka yasallaşmadan evvel revize edilmek zorundadır.

Gümrük Oda Kanunu Tasarısı da şu anda gündeme geldi. Bunun ya uygulanmaması için , ya da zaman kazanma adına yapıldığı da bir gerçektir. Her sektörde Odalar bir sivil toplum örgütüdür. Kendi kanunları veya tüzükleri vardır. Bazı durumlar da üyelik zorunlu veya  ihtiyaridir. Her iki durumda da, üyelerin arasında ayırım ve statü farklılıkları söz konusu değildir. Çıkarılması düşünülen Gümrük Oda Kanunu Tasarısında ise,  üyelik mecburi tutulmuş ve aidat zorunluluğu getirilmiş, aynı zaman da disiplin cezaları da karar altına alınmıştır. İşte tasarıda bana göre bilinçli olarak yapılan yanlışlık, üyelerini sınıflara ayırmış ve bir kesime seçme/seçilme hakkını vermemiştir. Böyle bir sivil toplum örgütlüğü, dünyada söz konusu değildir. Aynı şekilde en az 15 madde de kanun mantığına ters gelen  maddeler içermektedir. Daha sonra maddeleri inceleyebiliriz.

Gümrük Genel 60 ise; Antrepo yönetiminden devlet memurlarını çıkarma olarak da kısaca bahsedebiliriz. Memurların yerini Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri kavramı getirilmektedir. Antrepo açımından, giren çıkan eşyaların kayıtlarının tutulması, ATR belge tanzimi, Dahilde İşleme Rejim tatbikatı ve bir sürü tespit ve tutanaklar tanzimini içine almaktadır. İşte asıl kaos ortamının dik âlâsı burada yaşanacaktır. Hem sektör de ikiliğe sebebiyet verecek ve hem de maliyet artışlarını getirecektir. Aynı zamanda tam manası ile haksız rekabet doğuracaktır. Özellikle ithalatçı, ihracatçı ve imalatçı şirketlerin maliyetine ek külfet bindirmektedir. Belki gümrük camiasına yeni bir açılım getirebilir ama,  hem lojistik ve hem de taşıması yapılan şirketler için tam bir handikap yumağı getirmektedir. Atılan taşın acısını da hep beraber çekerek yaşayacağımız, inkâr edilemez bir gerçektir. Doğal olarak bu kadar kopuk ve gelişmelerden uzak kalınınca , sadece “ NASIL YANİ “ sorusunu sormaktan başka da bir yapılacak şey kalmamış olunacaktır. Bütün bunlar düşünüldüğün de , sonradan düzeltiriz mantığının yapacağı tahribatı, pek o kadar kolay halledilemeyecek olması gerçeği ile yüz yüze kalınacağı açıkça görülmektedir. İlgili ve meraklılarına duyurulur….

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yerli otomobil için tarih verdi26 Kasım 2014 Çarşamba 09:01
 • Sineğin Yağı25 Kasım 2014 Salı 09:26
 • Direksiyondaki Filozof21 Kasım 2014 Cuma 07:17
 • Ali Osman Ulusoy hayatını kaybetti01 Ekim 2014 Çarşamba 15:44
 • Devlette dudak uçuklatan lüks çılgınlığı28 Eylül 2014 Pazar 10:25
 • Taksiler tek numarayla kapınızda26 Eylül 2014 Cuma 13:57
 • Schengen vizesinde parmak izi şart24 Eylül 2014 Çarşamba 08:20
 • İstanbul'da hız limiti değişti10 Eylül 2014 Çarşamba 09:16
 • Krizantemlerin büyüsü07 Eylül 2014 Pazar 16:12
 • Ford Trucks en büyük bayisini İstanbul’da hizmete açtı05 Eylül 2014 Cuma 15:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096