Taner Atlatırlar

Taner Atlatırlar

Green modası

Son dönemde “green” olmak moda. Ancak özde green olma çabası içindekilere bazı öneriler…

  • yeni yatırım yapacak olan kişi ve kurumlara.

 R tipi gazların global ısınma katkısını gösteren katsayı 1980 iken amonyak’ın 6, propan’ın 3 olduğunun hatırlanmasıdır. Yeni yatırımlarınızda CO2,AMONYAK gibi gazları kullanarak “green” olabilirsiniz.

  • Mevcut sistemlerinizin gazlarını yurtiçi mevzuata göre 2025 yılına kadar değiştirebilirsiniz.

2016 yılının ilk yarısında hayata geçecek olan yönetmelik; R tipi soğutucu gazların sebep olduğu global ısınmayı azaltmaya yönelik, sahip olduğunuz sistemdeki soğutucu gaz miktarına göre her yıl yapılacak denetimlerin esaslarını belirliyor. Şöyle ki;

  • Kullanılan gaz miktarı 3 kg kadar olanlar yılda bir “yetki belgesi” olan kişilerce kontrol edilerek sertifikalandırılacak.3 kg ile 30kg arasındaki ler yılda 3 defa kontrol edilecek.30 kg dan fazla gaz bulunduran sistemler için bu sertifiya sahip personel çalıştırmaları olacaktır.

İşletme maliyetinizi etkileyecek bu giderin azaltılması için satın alma kararı verirken kullanılan gazın cinsi ve miktarını dikkate almalısınız.

  • Frigofrik araçlardan uluslararası çalışanları için bu uygulamanın 2016 yılında AB ülkelerinde başlayacağı bilinmelidir. İhracatta yaşanan sıkıntılara bir yeni neden eklenmemesi için araçlarınızın soğutucularını AB normlarında sertifikalandırılmış belge sahibi kişilerin kontrol etmesi gerekiyor, yetkili servis değil. Yetkili servisin bu özellikte elemanı varsa sorun yok.
  • Soğuk hava depo yapımı konusunda devlet teşviki veya hibeler sadece doğal soğutma gazlarının kullanıldığı soğutma sistemlerine verilerek ileride doğacak işletme maliyetinin azaltılması sağlanırken ve “green” olunabilir.

E-mail imzanızın altına eklediğiniz çevreci söylemin eyleme dönüşmesi dileğiyle.

Taner ATLATIRLAR

Danışman
Soğuk Zincir Lojistik Derneği Başkanı

Bu yazı toplam 77627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.