İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Gazetem Hürriyet’e hiç yakışmadı

AVRUPA’DA IRKÇILIK ZİRVEYE ÇIKARKEN, HOLLANDA SEÇİMLERİNDE IRKÇILARIN TOKAT YEDİĞİ HABERİ DOĞRU DEĞİL.

Gazetecilik yaşamımda en uzun hizmet ettiğim ve gönülden bağlandığım Hürriyet gazetesi, 25 Mayıs 2019 tarihli basımın birinci sayfasındaki manşetine ‘Avrupalı ırkçı tokat yedi’ başlığı ile bir haber koymuş.
Brüksel mahreçli ve Güven Özalp imzalı haberin ara başlığı da şöyleydi: ‘Hollanda’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerine büyük beklentiye giren İslam karşıtı radikal sağcı Geert Wilders ağır bir yenilgi aldı.’

hurriyet-kupur2.jpgWilders için bu ifade çok doğruydu. Ama haberin içeriğinde ırkçıların yenilgi aldığı ve bu yenilginin diğer Avrupa ülkelerine de yansımasının beklendiği ifade edilmiş.
İşte bu çok yanlış.
Zira, Hollanda’da yapılan son yerel seçimlerde de Wilders eskiye kıyasla daha az oy almıştı ama, Wilders’in rakibi olan yeni bir ırkçı parti olan Demokrasi İçin Forum (FvD partisi oy patlaması yapmıştı. Yani, Wilders’e oy vermiş olanlar, şimdilerde ırkçılık bayrağını eline geçirmiş olan Thierry Baudet’i tercih etmişlerdi.

Hafta içinde Hollanda’da yapılan AP seçimlerinde Wilders’in 4 olan sandalye sayısı 1’e düştü ama, rakibi olan Baudet 3 sandalyeyi kendi hanesine yazdırdı.
Yani ırkçı oylarda bir azalma olmadı.
Baudet, daha genç, daha dinamik ve biraz da daha sempatik olduğu için, Wilders hegamonyasına son vermiş ve ‘Irkçıların lideri’ olmuştur.

İşçi partisinin başarısına gelince:
Bu başarı Timmermans’ın değil, Kati Piri’nin başarısıdır.
Bilndiği gibi, Kati Piri Avrupa Parlamentosu’ndaki Türkiye raportörüdür.
Hollanda’da AP seçimlerine ilk defa katılan DENK Partisi, Ayhan Tonca’yı aday göstermişti. Ayhan Tonca’nın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ama daha önce Türkler’den büyük destek gören bu parti bu defa aynı ilgiyi göremedi. Bunda tabii ki parti yöneticilerinin hataları vardı. Ama bunları bir başka yazıda anlatmak için sabır rica ediyorum.
Hollanda’daki Türk seçmenler, genelde İşçi Partisi’ne oy verirler.
Kati Piri, Türkler’in en çok şikayetçi oldukları Bulgaristan’dan geçiş konusunu sıkı bir şekilde ele almıştı. Bulgaristan’a iki defa giden Piri Türkler’in sempatisini kazanmıştı. Hoş, Kati Piri Türkiye raportörü olarak pek çok Türk’e antipatik gelmişti ama, demek ki O’nu sempatik bulanlar çoğunluktaydı.

Sonuç: Avrupa’da ırkçılık azalmıyor. Aksine, iltica sorunları ırkçıların çoğalmasına sebep oluyor.

hurriyet-kupur.jpg

 

Bu yazı toplam 2708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.