Gayet Doğal Değil Mi?

Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği tarafından düzenlenen panelde (11 Şubat 2016) Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young “….. İş ortakları olarak tedarikçilerin ve bizlerin aynı dili konuşmamız lazım. Başarılı olmak için bizimle aynı kurumsal değerleri yakalamalarını sağlamalıyız. Bu noktada dijitalleşmeye yeniden bakalım. Türkiye tedarik zincirinde 4.0 teknolojisini bilmiyor. Bizim en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ise hızla dijitalleşiyor. Bu da bizim de hızla adapte olmamızı gerektiriyor. Aksi halde onlarla yakında aynı dili konuşamayacağız. Tedarikçilerimiz bizimle aynı dijital platformu kullanırsa kazanırız.” demiş. (1)

"Türkiye tedarik zincirinde 4.0 teknolojisinin bilinmemesi", gayet doğal değil mi?

TUİK tarafından hazırlanan “Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması—2015” verileri aşağıdadır

teknoloji-kullanim.jpg
Yukarıdaki verilere göre hem Türkiye genelinde farklı iş kollarındaki şirketlerin hem de “ulaştırma ve depolama” iş kolundaki şirketlerin günümüz teknolojilerinin farklı uygulamalarını kullanarak işlerini yaptıkları söylenebilir mi?

Yukarıdaki verilerde dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise KOBİ formundaki şirketler (1 – 250 kişi), günümüz teknolojisini kullanmamaktadır. KOBİ formundaki şirketlerin, toplam girişim sayısının %99,8’ini oluşturduğu (2) Türkiye’de tedarikçiler ve ana üreticiler arasında ortak dijital anlayışı ve uygulaması nasıl kurulabilir?

Yukarıdaki verilere göre “4.0 Teknolojisi” veya “dijitalleşme” veya “Internet of Things” için Türkiye’nin ve Türkiye’deki şirketlerin iş yapış şekillerini yakın ve orta vadede uyarlamaları mümkün olabilir mi?

Aramızda kalsın “bence çok zor” AMA olsun “biz yaparız”…

  1. http://www.yesillojistikciler.com/haber/turkiye-tedarik-zincirinde-40-teknolojisini-bilmiyor-13057.html
  2. http://www.kobi.org.tr/index.php/tanimi/stats

Saygılarımla

Bu yazı toplam 2233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.