Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Etkin Bir Tedavi Yöntemidir Demiryolusever Cumhuriyet!

Yıpratıcı nitelikteki bireysel ve toplumsal yalnızlığı gerek bu ülkenin gerekse de yeryüzünün topraklarında en yakından tanıyan ve en iyi bilenlerin başında bir bütün olarak demiryolu ve demiryolculuk dünyası gelir. Çünkü demiryolları diğer tüm ulaştırma biçimlerinin aksine, her ne hikmetse, devinimli insanlık tarihi boyunca en fazla unutulup sonra da en fazla hatırlanarak şaşırtıcı devrimlerle ivmelendirilmiş yolcu ve yük taşımacılığı şeklidir.

gunturk-demiryolu1-001.jpgYazımın başında sözünü ettiğim tipteki yalnızlığı gidermenin en etkin tedavi yöntemlerinden biri de, bu ülke ve gezegenin diğer ülkelerinde mutlak bağımsızlık bayrağının barışçıl gölgesinde binbir güçlükle kurulup yaşatılan “Cumhuriyet” yönetimidir. Söz konusu bir tür “Cumhuriyet” mucizesini bu ülke ve yeryüzünün diğer ülkelerinde vücuda getirmeyi canı pahasına gerçekleştirmeyi başaranlar hep benzersiz gözüpeklik ve çalışkanlık sahibi liderler ile onlara yürekten inanan yiğit halklar olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Örnek tarihli, kendine özgü ülkemizin diğer yeryüzü ülkelerine kıyasla harika güzellikteki şansı, onca öngörüyle örülmüş özlü sözü arasında, aşağıdaki anlamlı cümleleri de dile getirmiş demiryolusever bir dâhi devlet adamının topraklarındaki özgeci yaşamışlığıyla kıvanç duyabilmesidir: “Demiryolları, bir ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir. “Az zaman içinde memleketimizin önemli merkezlerini demiryollarıyla birbirine bağlamak gerekir” 

gunturk-demiryolu2.jpg“Doğu illerimizin belli başlı gereksinimi, orta ve batı illerimize demiryollarıyla bağlanmaktır”. “Türkiye Hükûmeti’nin belirlediği projeler çerçevesinde kararlaştırılan zamanlar içinde, vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Bütün vatan, bir demir kütle haline gelecektir. Demiryolları, memleketin tüfekten, toptan daha önemli bir güvenlik silâhıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk milleti, geçmişindeki ilk sanatkârlığının, demirciliğinin eserini tekrar göstermiş olmakla övünç duyacaktır. Demiryolları, Türk milletinin refah ve uygarlık yollarıdır. Türkiye’de ekonomik yaşamın yüksek gelişmeleri ancak demiryollarıyla olacaktır. Milletin mutluluğu, geleceği bu yollardan geçecektir. Cumhuriyet hükûmetinin bu alandaki çok verimli çabası ve çok idealist hareketi takdire değerdir”.

gunturk-demiryolu3.jpg

gunturk-demiryolu4-001.jpgEtnik kökeni ve içtenlikle tutunduğu inanç sistemi ne olursa olsun, ulu önderleri Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun kendilerine en devasa ve en değerli armağanı demiryolusever Cumhuriyet’in vazgeçilmezliğini kısa süreli de olsa kimileyin anımsamakta zorlanmanın salt ulusal değil, uluslararası platformda da korkunç ve yıkıcı sonuçlarla dopdolu bir yalnızlık yaratabileceğini unutmayan, ayrıca unutmanın aslında uyanıştan hemen önceki evre sayılabileceğini daima anımsayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI kutlu olsun!

Verimli günler ve bu pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 1659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.