Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

21 Lokomotifli Protesto

* Geride bıraktığımız haftalar içinde bir gün (28 Eylül Pazartesi), Almanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin’in sınırları içindeki kenti boydan boya kat eden demiryolu hattında [Berlin Stadtbahn] hayli ilginç ve ses getirici bir protesto eylemi yaşandı. Söz konusu eylemi Berlin merkezli ve 70 üye demiryolu kuruluşunu bünyesinde toplamış “Netzwerk Europäischer Eisenbahnen (NEE) = Avrupa Demiryolları Ağı” adlı popüler kuruluş düzenledi. Avrupa anakarasındaki bilhassa özel sektör sermayeli yük ve yolcu treni işletmeciliği yapan şirketlerin hem haklarını savunmaya hem de aralarındaki işbirliğini artırmaya odaklanmış “NEE” ilgili protestoyla kamuoyunun dikkatini Almanya’nın özel marşandiz operatörlerinin COVID-19 pandemisi sırasında yaşadıkları ciddi ekonomik sıkıntılara çekmeyi hedeflemişti. “NEE” zaten epeydir ilgili küresel sağlık krizi esnasında Alman özel sektör marşandiz operatörlerinin federal hükümetten bırakın Alman ulusal demiryolu operatörü “DB (Deutsche Bahn AG)”nin yan kuruluşu olan “DB Cargo” kadar önemli miktarda mali yardım almayı, hiç parasal destek alamadıklarını sıkça medya ortamlarında dile getirmekteydi. “NEE” yetkilileri ayrıca Alman Hükümeti’nin intermodal taşımacılığa ülke genelinde dinamizm kazandırmak adına, yük taşımacılığını karayolundan demiryoluna kaydırmada da çok daha fazla atılım beklemekteydiler.

gunturk1-006.jpg* Geçtiğimiz 28 Eylül günü gerçekleştirilen protesto eylemine 25’i aşkın özel sermayeli, bağımsız marşandiz firmalarından farklı tiplerde toplam 21 adet modern lokomotif katıldı. Tek bir lokomotifin ranforsuz-takviyesiz çektiği yaklaşık 400 metre uzunluğundaki rengârenk cer aracı dizisi o gün hükümet ile beraber başkentlilere de, açıkça görülebilir ve yüksek sesli, çağdaş özellikte bir sinyal verdi [Nitekim eylemin temel sloganı da “UYARI İŞARETİNİ DUY, BERLİN!”idi]. “NEE” ile Alman demiryolu şebekesinin düzgün biçimde işletilmesinden sorumlu “DB Netz” arasında daha önceden varılan anlaşma gereğince, günlük olağan tren trafiğini aksatmayacak bir güzergâh izleyen lokomotif konvoyu özel yolculuğuna saat 11:20’de Alexanderplatz’dan başlayıp, Ostkreuz, Rummelsburg, Grünau, Neukölln, Südkreuz, Halensee, Westkreuz, Jungfernheide, Moabit ve Westhafen'a uzandı. Yolculukta saatler 11:55’i gösterirken, Berlin Merkez Garı olan “Berlin Hauptbahnhof”da “NEE” ekibindekilerin kısa konuşmaları ve fotoğraf çekimleri için 15 dakika mola verildi.

* Yoluna devam eden konvoy, saat 14:00 sıralarında, bu defa 2 saatlik detaylı açıklamalarla kapanış konuşmalarının yapılacağı son durağı olan Westhafen istasyonuna geldi. Gerek Berlin Merkez Garı’nın gerekse de Westhafen istasyonunun gösteriye ayrılan peronlarında söz alan “NEE” üst düzey yetkilileri, kendilerinin kuruluş olarak geçen ilkbahardan bu yana başarısız bir şekilde hükümet desteği sağlamaya çalıştıklarını ve Almanya içi yük treniyle taşımacılık yapma rekabetinde artık mutlak adiliyet beklediklerini söylediler. “NEE” yönetimi, ulusal marşandiz kurumu “DB Cargo”nun kronik şekilde zarar etmesinin COVID-19 pandemisinin ağır ekonomik sonuçları neticesinde giderek aşırı ve baş edilemez boyutlara eriştiğini, ancak kendisine yapılan sürekli finansal devlet yardımı enjeksiyonlarıyla kaostan şimdilik kurtulduğunu da eklediler. “NEE” sözcüleri, senelerdir başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa Birliği’nin gelişmiş, güçlü üye ülkelerinin demiryollarındaki yük ve yolcu taşımacılığında devlet ve özel sektöre ait demiryolu kurumlarının “müşterilere en iyi hizmeti sunmada ayrıcalıksız rekabeti” savunma yanlısı söylemlerine karşın, global yeni tip koronavirüs yaygın salgını sonrasındaki tutumların bu bağlamda çelişkilerle dolu olduğu realitesini doğallıkla hep nakliyat ve ulaştırma gündeminde tutmaya uğraşıyorlar.

gunturk2-009.jpggunturk3-007.jpg

* “NEE” yönetimi ayrıca şu 2 konununda üzerinde duruyor ve hükümetçe kulak arkası edilmesini asla arzulamıyor. Bunlardan ilki, Bayan Angela Merkel başkanlığındaki hükümetin ülkedeki süper popüler intermodal yük taşımacılığının demiryolu bacağını karayoluna ait olanın önüne vakit yitirmeden geçirmesi ve ilgili aksiyonda süratle somut ve kalıcı adımlar atması. Diğeri ise, devlete ait demiryolu kuruluşu “DB Cargo”nun federal hükümetten pandemi öncesi ve sonrasında almış olduğu muazzam mali desteği makul bir sürede başarılı ticari faaliyetlerinden elde edeceği gelir yoluyla veya bünyesindeki hisselerin satışı yoluyla geri ödemesi.

* Olaysız sona eren bu alışılmadık, gayet iyi düzenlenmiş sefer boyunca, makinistlerin lokomotiflerin düdükleriyle-kornalarını sık sık çalmaları ve renk renk lokomotiflerin üzerine yazılmış özlü mesajlar genelde halkın yoğun ilgisini çekti. Ne de olsa, çınlayan lokomotif düdük-korna seslerinin parlamento binası koridorlarında bile duyulduğunun öğrenildiği böylesi bir etkinlik çok işlek bir demiryolu şehri olan Berlin’de bile eşine ender rastlanılabilecek bir durumdu.

gunturk4-005.jpg

* Tarafsız uzmanlara göre, "NEE"nin öncülüğünde Berlin içi demiryolu ağının bir bölümünde işletilen bu bir tür "protesto treni" sayesinde, halihazırda ülke çapındaki demiryolu marşandiz trafiğinin yarısından fazlasını üstlenmiş Alman özel sektörüne ait demiryolu firmaları, federal hükümete COVID-19'a rağmen istikrarlı biçimde büyümeyi sürdürebilmek için "DB Cargo" ya yapılan mali yardımın aynısını talep etiklerini ve çifte standart uygulanmasına karşı olduklarını açıkça vurguladılar. Böylesine büyük ve etkileyici bir eylem sonrasında bile aynı gözlemciler, halen görevde bulunan Alman hükümetinin   “DB Cargo”yu ülkedeki marşandiz taşımacılığında tek taraflı olarak teşvik etme çizgisinden sapmak istemiyor gibi göründüğünü belirtmeyi de ihmal etmiyorlar. Öte yandan, anımsanacağı üzere Alman ulusal tren operatörü “DB”, federal hükümetten daha COVID-19 pandemisi başlamadan önce bütün birimleri için tarihinin en yüksek miktardaki finansal desteğini edinme sözü almıştı.

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.