Erkekseniz teker teker gelin!

Erkekseniz teker teker gelin!

Öncelikle yazılarıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Sizin de gördüğünüz gibi Gümrük camiası hem içinden, hem de her yönden yıkıma varan...

Öncelikle yazılarıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Sizin de gördüğünüz gibi Gümrük camiası hem içinden, hem de her yönden yıkıma varan aşınmalarla bitap düşmüş vaziyette. Buna tek suçlu olarak sektörün kendisini göstermek doğru olur. Kısır döngü ve çekişmelerden bu hale gelindiği çok açık. Kendi meslektaşlarımız işlerine gelmeyeni derhal kötülemek ve ileriyi görmemek gibi bir huy içindeler ne yazık ki...

Bu mesleğe 1970 yılında girdim. O zamanlar bir adap ve yazılı olmayan disiplin vardı. Nerede ise herkes bir birini bilirdi. Yeni bir iş geldiğinde eski gümrükçüsü ile temasa geçilir ona göre başlanırdı veya başlanmazdı. Ücret olarak ise %8, evet YÜZDE SEKİZ komisyon alındığını yaşadım. Evrak alışverişleri ise yazıhaneye getirilirdi, veya istenen yerde teslim edilirdi. Gümrükçünün sözü söz idi. Azami ihtimam görülür ve önerileri ciddiye alınıp tatbik edilirdi. Ama o yıllar GÜMRÜK BAKANLIĞI ismi vardı.  Sonraları malum. Tam bir çöküş.  Dernek başkanlığına kadar gelmiş olan kişiler bile iş almak için,  başkanlık kartviziti kullanır oldular.  Memurlar da ellerinden gelen ‘kolaylığı’ sağladılar..!  Sonuç; Bakanlık ismi gitti, sözü yıprandı,  her evrakın peşine bizler düştük ve avukatı olduk.

Kapılarda bekler duruma geldik ve bugünkü durum hasıl oldu.

Kendi kurduğum ve Türkiye’nin gümrük camiasındaki ilk AŞ’yi sırf bu asgari komisyon oranı tartışması sebebi ile bıraktım. Şimdi dernek başkanları bizi ayakçılarla karıştırmayın diye feryat ediyorlar ama maalesef görüntü o. Çünkü birlik, beraberlik ve işe saygı kalmadı. Yetkisiz kişiler, işini bir şekilde götürenler ve düzensizlik, omuz boyu gırtlağa çıktı.

Sonuç ise nerede ise şamar oğlanlığı haline getirildi. Bu meslekte yapılacak en ufak hata, tam olarak hem işini yaptığımız şirkete ve hem de müşavirlere ağır cezalar getirmektedir.  Burada

Resmi teşkilatımız devreye girerek, nerede ise sivillerden yani müşavirlerden intikam alıyormuş gibi kararlar çıkarmakta beis görmediler.  Özellikle son zamanda nerede ise bugün aldıkları kararı yarın değiştirmek zorunda kaldılar.  Başı bu kadar kopuk olunca camianın kaos içinde olması da kaçınılmazdır. Kanarya sevenler bile ODA olmuşken bizler sadece dernek adı altında ve müsteşarlığın krallığında ve gümrük kanununa bağlı olarak bir zümre halinde toplanmaya çalışıyoruz. Adı dernek olan, dernekler kanununa bile uymayan ve kınamaktan başka hiçbir yaptırımı olmayan bir yapıda bundan iyisi can sağlığı. Netice vurun abalıya.

Asgari ücreti son olarak kim belirledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi... Görevi kim yapacak? Kurumlar ve kazanç vergisini kim ödeyecek? kim işçi istihdam edecek, kim yatırım yapacak, kim hizmet verecek?????????  Müşavirlik şirketleri…. . Eee alacağı ücreti ve hakkı kim belirleyecek… Elin oğlu.  Yani işi veren şirketler. Bu devirde çok alıştık. Babalar gibi her şeyi haraç mezat satmaya, ihaleler çıkarmaya ve göz açıp kapanıncaya kadar işi halletmeye.

Beyler. siz hiç fırının çıkardığı ekmeğin fiyatını belirleyen bir alıcı duydunuz mu? Fırıncı dernekleri bile kendi başlarına karar alabiliyorlar. Eee sayın teşkilatın böyyükleri. Siz ne işe yararsınız. Hâlâ mesleğin kaymağı elinizde dolaşıp duruyorsunuz. Tam Türkiye gibisiniz. Büyük abiniz bir şey demeden tuvalete bile gidemiyorsunuz. Biraz cesaret ve kendine saygı beyler……. TİM yöneticilerine de sözüm var. Orada boşuna oturuyorsunuz ve boşuna ahkâm kesiyorsunuz. İşinize gelenle ve zayıfla boğuşmayı iş sanıyorsunuz. Madem ücretler sizin canınızı bu kadar sıkıyor, peki ATR evrağının  8 TL olmasına neden susuyorsunuz? Sadece bir sayfa kağıt. Maliyeti 50 kuruş. Hani hak koruyordunuz ayağa kalksanıza. Menşei şahadetname kaç lira peki. 5. 75…O da tek sayfa…Hadi bağırın bakalım. Sesiniz çıkmaz doğal olarak. Çünkü ucu size dokunur. Her beyanname için siz ne alıyorsunuz, o çok kolladığınız ihracatçıdan acaba..? Söyler misiniz ahkâm kesen zatı muhteremler…İlk kayıt 200 TL üyelik için. . Dosya başı kayıt belgesi boş 2, 5 TL ve dosya kayıtları 40 TL. Dün 25 TL idi. artış oranı ne olmuş hiç soran yok? Mangalda konuşanlar kül bıraksa bari. . Gümrük müşaviri 75 TL para alacak. Bunun 15 TL si vergi. Gümrük maliyeti 12 TL

Fotokopi tam takım 4 TL. . İTKİP, Ticaret odası, gümrüklere gidiş yaklaşık maliyet 15 TL o da otobüs ve minübüsle. Toplam maliyet = 46 Tl. . Müşavire ne kalıyor çok bilmiş zatı muhteremler. 29 TL. . harca harca bitmez. . Bu hesaba işçi, kira, elektrik, su, ısınma, teknolojik yatırım, dolaylı masraflar hariç…Onları da hesaplayabilecek yüzlerce uzmanınız var. Bir baktırın bakalım. Ayıptır. Nerede ise üste para isteyeceksiniz. Vay canına nasıl bir iş böyle.

İsterseniz bir ayıptan daha bahsedeyim. Acaba kaç ihracatçı, faturasını kesebiliyor, kaç ihracatçı çeki listesinden anlıyor. Kaç ihracatçı vergi iadesini, dahilde işlemenin yansımasını ve daha bir sürü tebliğleri, kanunları biliyor. Ama ahkâm kesmeye gelince her kes padişah. Sırça köşkten bakmak öyle bir şey olsa gerek. İlk tokatı vuran kendi teşkilatı olunca, gelen vurur, giden vurur.

Sıraya geçin beyler, Erkekseniz tek tek gelin……………………………….

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.