Kapt. Ünal Benlialper

Kapt. Ünal Benlialper

Dünya denizlerinde var oluş

Dünya denizlerinde güçlü ve rekabetçi filolar oluşturarak, uluslar arası göstergelerin yirminci sıralarından kurtulmanın ve grafiğin üst bölgelerine yerleşmenin planlamalarını yapmalıyız. Sektörün motivasyonunu sürekli yüksek tutarak güven duygusunun devamlılığını sağlamalıyız.

Denizcilik alt yapısının ve trafik presedürlerinin geliştirilmesi için yeni finans kaynaklarının yaratılmasının ve öz sermayenin canlandırılmasının sektöre hareketlilik getireceğinin bilinmesi, doğru kararların alınmasında yararlı olacaktır.

Dünya'da Doğu'dan Batı'ya uzanan en büyük yarım ada olma ayrıcalığına sahip olan güzel ülkemiz, ne yazık ki uluslar arası denizcilik sektöründeki başarı düzeyinin düşüklüğü nedeniyle bu ayrıcalığın sevincini ve gururunu gönlünce yaşayamamaktadır.

Deniz ulaştırma politikalarının ulusal çıkarlarımızı koruyacak bir anlayışın ve görüşün doğrultusunda hazırlanarak hayata geçirilmesine özen gösterilmelidir. Bu nedenle yük, insan ve diğer bütün malların taşımacılığında deniz ulaşımı teşvik edilmeli, özendirilmeli ve konu hakkında bilgilendirilmelidir. Doğal deniz kaynaklarımız da çağdaş projeler kapsamında çok verimli değerlendirilmelidir. Devlet ve özel sektör işbirliği içine girerek deniz yolu ile yapılacak olan taşımacılığın alt yapı planlarının çalışmalarına başlamalıdır.

Teknoloji toplumsal gücü belirler. Karşılıklı toplumsal ilişkilerin oluşumunda ve gelişiminde esas olan diğer bir konu da düşünsel gelişmedir. Denizcilik sektöründe ikili ilişkilerin sıcaklığı ülkeler arasındaki dayanışma ve yakınlaşmayı sağladığı gibi ekonomik olarak da hareketlilik sağlayacaktır.   

Bu yazı toplam 2101 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.