Depolama maliyetleri artıyor

Depolama maliyetleri artıyor

Ekonominin ne yöne gittiğini görmek için dönemin bitmesini bekleyerek, üretimdeki artışa, gayrisafi milli hasılanın değişimine, elektrik tüketimine,...

Ekonominin ne yöne gittiğini görmek için dönemin bitmesini bekleyerek, üretimdeki artışa, gayrisafi milli hasılanın değişimine, elektrik tüketimine, dış ticaret rakamlarımıza, perakende satışlara, ara mamul ithalatı gibi ölçülebilen değerlere bakmamız gerekiyor.Lojistik sektörü ekonomimin büyüklüğü ile doğrudan ilişkilidir. Gayri Safi Milli hasıla rakamları o ülkedeki lojistik potansiyelinin değerini verir. Dış ticaretimizdeki değişiklik, uluslararası deniz ve kara taşımamızın pazar rakamları ile özdeştir. Tüketim, yurt içi taşımanın değişim ölçüsüne bağlıdır. İthalatın azalması, perakendenin artması depoların boşaldığının bir göstergesidir.

Bütün bu belirtilerden lojistikçiler ekonominin ne yöne doğru gittiğini henüz dönem sona ermeden hissederler. Bazen anlık değişimler bile bize ışık tutabilmektedir. İthalat-ihracat dengesi dış taşıma fiyatlarına bakarak söylenebilir. Yurt içinde komple kamyon ve TIR fiyatları tüketimin hangi bölgelerde arttığını veya azaldığını gösterir bizlere. Bir bölgedeki tarımsal üretimin değişimini de nakliye fiyatlarından anlayabilirsiniz.

Depoların kira fiyatları de belirgin bir göstergedir. İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir çalışma; her dönemde kiralık depo fiyatlarının belirlenmesine ve ekonominin gidişatına dair bizlere bilgi vermektedir.

İstanbul’da kriz döneminden önce Gebze’de 6.00-7.00 dolar seviyesine çıkan A sınıf depo kiraları kriz döneminde 4.00-4.50 dolara inmiştir. Şimdi kiraların artmakta olduğunu 5.00 – 6.00 dolar seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Esenyurt, Kıraç, Hadımköy bölgesinde de kriz öncesi 6.00-7.00 dolara kadar yükselen kiralar, kriz döneminde 4,50-5,50 dolar seviyesine inmiş ve tekrar 5.50-6.00 dolar seviyesine yükselmiştir.

Depo hizmetlerinde değişen sadece kiralar değil. Firmaların kar marjları da değişmektedir. Kriz döneminde boş kalmasın, kira ödemesine destek olsun anlayışı ile verilen, başa baş, karsız teklifler artık depoların kısmen de olsa dolması nedeniyle daha yüksek kar marjları ile verilmektedir. Artan iş kapasitesi depo içi ekipmanların da yenilenmesine, yeni elemanların işe alınmasına yol açmaktadır. Depolama hizmeti isteyenler bugün, bundan 6 ay önce alabildikleri teklifleri alamayacaklardır. Kriz döneminde yeni depo inşaatlarının da yapılmaması İstanbul’da bir depo açığı yaratmıştır. 2 yıl boyunca yeni depo ihtiyacı olarak ortaya çıkan toplam 2 milyon m2’lik depolama alanının % 25’i gerçekleşmiş, eskiden başlayan depolar tamamlanmış, yeni inşaatlar başlamamıştır. Gelecek 12 ay içinde depo kiraları yükselecek, Gebze tekrar 7.00 dolar limitine yaklaşacak, Batı İstanbul’da da yeni yapılacak depolar 6.00 doları aşacaktır. Krizde sözleşme yapanlar şanslıdır, akıllıdır. Kutluyorum. Krizde kabuğuna çekilip kendi depolamamı kendim yaparım diyenlere de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Mevsimini kaçırmış oluyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.