DENİZCİLİK EĞİTİMİ ve PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ

DENİZCİLİK EĞİTİMİ ve PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ

Denizcilik eğitiminin önemi ve sektöre getireceği olumlu katkı ile ilgili görüşlerimizi çeşitli platformlarda sürekli dile getiriyoruz. DTO İzmir Şubesi...

Denizcilik eğitiminin önemi ve sektöre getireceği olumlu katkı ile ilgili görüşlerimizi çeşitli platformlarda sürekli dile getiriyoruz. DTO İzmir Şubesi olarak denizcilik eğitimine yönelik çalışmaları destekliyor ve atılan her adımı takdir ediyoruz. Bu konudaki son örnek ise, Deniz Ticaret Odası tarafından kurulan “Piri Reis Üniversitesi” .

Üniversite bünyesinde, fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik fakülteleri ile denizcilik yüksekokulu, fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitüsü bulunacak. Üniversitenin, sektörde yaşanan eleman sıkıntısına çözüm getireceğine inanıyorum. Çünkü, tasarının genel gerekçesinde, gençlerin yüksek öğretim talebinin karşılanmasının yanı sıra, zabitan ve gemi adamları yetiştirerek istihdama katkı sağlanması ve dünya deniz ticaret filosuna kaliteli personel gönderilebilmesi gibi maddeler bulunuyor.

Türkiye’nin denizcilik bazlı ilk üniversitesi olacak Piri Reis Üniversitesi’nin program kapsamında ilk olarak 1,7 milyon YTL yeni yatırımla düzenlenmiş olan TÜDEV binası Yüksek Okula dönüştürülecek. Ayrıca, kapasite de artırılarak öğrenci sayısı 800’den 1.000’e çıkarılacak. Mühendislik Fakültesi’ne bağlı ilk bölüm olarak Makine Mühendisliği de bu binada faaliyet göstermeye başlayacak. Üniversite ile ilgili son gelişme ise, rektörün atanması ile ilgili. İTÜ Denizcilik Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Osman Kamil Sağ, Piri Reis Üniversitesi rektörlüğüne getirildi.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi’nin tanıtımının yapıldığı toplantıda, amaçlarının dünya genelinde bulunan 60’ın üzerindeki denizcilik üniversitesi arasında Piri Reis Üniversitesi’nin ilk beş de yer almasını sağlamak olduğunu söyledi. 

Denizcilik sektörüne büyük getirisi olan Üniversite’nin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Sevgilerimle…

 

 

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULUŞUNUN MİNİ ÖYKÜSÜ…

-Üniversite fikri ilk olarak 2003 yılında Deniz Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu’nda gündeme geldi ve tartışıldı.

 

-Üniversite’nin kurulmasına ilişkin başvuru dosyası, 9 Şubat 2004 yılında Yükseköğretim Kurulu’na teslim edildi. 

 

-Deniz Ticaret Odası, meclis üyelerinin onayıyla 29 dönüm araziyi alıp 22 dönümünü ve kendi bütçesinin yüzde 50’sini TÜDEV’e ayırdı.

 

-26 Eylül 2007 tarihinde YÖK, MEB’e Piri Reis Üniversitesi için onayını bildiren yazı gönderdi.

 

-MEB, DPT, Bayındırlık ve Maliye Bakanlıklarından görüş almasının ardından konuyu TBMM’ye havale etti.

 

-TBMM Eğitim Komisyonu’nda görüşüldü. Kanun onaylanmak üzere TBMM Genel Kurulu’na gönderildi. 

 

-Piri Reis Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı kanunun 8 Şubat 2008’de Resmi Gazetede yayınlanmasıyla tüzel kişilik kazandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.