Bu da geldi başımıza!!!

Bu da geldi başımıza!!!

ASLA BU YAZIYI OKUMAYIN VE OKUTMAYIN. . .* ZARARLI NEŞRİYATTIR* Başlık sizi şaşırtmasın sakın. Özellikle Gümrük Kanunu ve gümrük yapılanması ile...

ASLA BU YAZIYI OKUMAYIN VE OKUTMAYIN. . .* ZARARLI NEŞRİYATTIR*

Başlık sizi şaşırtmasın sakın. Özellikle Gümrük Kanunu ve gümrük yapılanması ile ilgili olanlar,   bu durumu çok iyi anlayacaklar. Gümrük Müşaviri ve Yardımcıları arasında anlayışsızlık ve korku ,hatta sürtüşme devamlı vardı ve devam ediyor. Öyle bir boyuta gelmişti ki ' meslektaş mensubu değilsin' noktasında tartışmalar olmuştu. Doğal olarak bu sektörün amiri konumunda olan Gümrük Müsteşarlığı - şimdilerde Bakanlık- bu ayrışım ve kopmaları çok iyi kullanarak böl ve yönet yöntemi ile istediği uygulama ve kararları aldı. Hatta meydanı boş bulduğu için,  bir arama konferansında olduğu gibi "Gümrük Müşavirlerini kaldırmak gerek" lafları sarf edilebildi. Şimdi o lafları eden zatı muhterem kişi,  acuze bir şekilde çıkarılan Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri kimliğini alarak sektöre dahil oldu. Dün kaldırılmasını istiyordunuz,  bu gün tekrar parçaladığınız meslek mensubu oldunuz. Gümrük camiasının bu gününü aldığınız karar ve imzalarınızla hazırlayarak yok olma noktasına sürüklediniz. Bunda  aslan payı maalesef Gümrük Müşavirlerinin... Yaptıkları işin ne kadar değerli ve ne kadar sorumluluk getirdiğini fazla düşünmediniz. Daha beş yıl önce " Gümrük Müşavirliği bitiyor" dediğimde her türlü saldırıyı yapanlar,  bu gün mesleğimiz bitiyor demeye başladı. Ne üzücüdür ki,  eski gümrük müşavir derneği başkanları da itiraf noktasına geldi.

Şimdi asıl soruna gelmek istiyorum. MERAKLISINA BU SÖZLERİM !!! 12. 06. 2012 Günlü HÜRRİYET GAZETESİ'nin sayfa 15 te bir duyurusu yayınlandı. Bu duyuru aynı bizim sektörümüze benzeyen bol MMMM harfli mali müşavirler derneğinden -PARDON- odasından verilmiş.

Ne acıdır ki,  bizim mesleğimizin aynı sorunlarını yaşıyorlar. Biz bu aşamadan geçerken ve Gümrük Müşavir Yardımcıları Derneğini kurup başkanlık yaptığım dönemde,  hem Müşavirlerle, hem genel müdürlükle ve o zaman müsteşarlıkla mücadele ederken,  bizde denemeyi yapıp başarılı olurlarsa mali müşavirlikte ve Avukatlık mesleğinde de denyerek uygulamaya sokulacak,  bu sebeple mücadelemiz Türkiye sorunudur demiştim. Evet bu gün aynı sorunla İSMMMO mensupları karşı karşıya ve feryat içindeler. Bu duyuru malumun ilanıdır.

Eğer Hürriyet Gazetesindeki,   bu duyuruyu okursanız ve zahmet buyurursanız,  ne kadar aynı sorunlar olduğunu görürsünüz. . . . Fazla meraklandırmayayım,  sadece TALEPLERİNİ yazayım.  Ey meslek mensupları bir kere daha düşünün. Birlik olmamanın,  dokunmayan yılan hesabına yatanların ve sadece kendini düşünenlerin,  neden bu günkü duruma düştüklerini ve iflas ettiklerini eğer akılları kaldı ise bir kere daha anlamalarını sağlayayım.

TALEPLERİMİZ

# Angaryalar kaldırılmalıdır. (Yok ya isteğe bak. Bizde ne angaryası mütesessil sorumluluk var)

# Başta 5/4 olmak üzere anti demokratik maddeler kaldırılmalıdır. (azınlığın çoğunluğu yönetmesi meselesidir. Müşavir,  müşavir yardımcısı ve memuriyetten ayrılanlarla ne kadar ilgili)

# TÜRMOB genel kurulunda kabul edilen yönetmeliğin bir an önce yayınlanması ( bizim derneğimizin genel kurulda değiştirdiği maddelerin müsteşarlık tarafından reddedilmesi )

# Sınav mağdurlarının ek sınav talebinin yerine getirimesi. ( Özellikle duyurulur. Ek sınav ve mağdurluk. Kulağınızı çınlattımı acaba?)

# Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan usülsüzlük cezaları kaldırılmalıdır. ( Bunlarda fazla olmuş  ne demek cezaları kaldırın. Devlete para gerek !!! Anımsadınızmı bizde olan 241 uygulaması)

# Müşteri bildirim listeleri kaldırılmalıdır.

# Yetki belgeleri ve ruhsat harçleri kaldırılmalıdır. (bizde böyle bir haraç yok değilmi?)

# Denetim lisanslamasında sınav yapmayı asla düşünmeyin. . . . .

# E-beyanname şifreleri mükellefe değil,  meslek mensuplarına verilmeli. ( vay canına bizde, bizde varmı acaba?)

# Beyanname imzalanması ile ilgili parasal sınırlamalar kaldırılmalı.

# Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalı. . . (vay canına isteklere bakın. )

# Serbest meslek uygulamasında gelir/KDV çelişkisi düzeltilmeli.

# ÜCRET TARİFESİNİN YAYINLANMASI MESLEK ÖRGÜTÜNE BIRAKILMALI. (Bu da ne ya.

yoksa maliye mi karar veriyormuş????)

# BAKANLIK VESAYETİNE SON VERİLMELİ. . . . . . . . . . (Bireh bireh. Bakanlık vesayeti ne demek. Kararlarını kendileri alamıyorlar mı. DAHA NELER. . . . . . . )

Allah allah neler de oluyormuş bu bizim gibi kamu görevi gören İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası mensuplarına. Yok canım bu ülkede olmaz böyle şeyler. Başka ülkenin İstanbul'undan bahsediyorlar sanırım.

Üstelik onlar ODA sıfatını almış grup. Hani hala biz ODA olalım sonra maddeleri değiştiririz diyen meslekdaşlarımız vardı ya,  kulakları çınlar inşallah. Bana kızmış ve hain ilan etmişlerdi. Alın size dediğim gibi yatak odası. Tepe tepe kullansınlar.  Pardon kullanın. Bir sözleri var onu yazmadan geçmeyeceğim. " REFAHIN PAYLAŞIMINDA DEVLETİN YETİM ÇOCUĞU OLDUK" . . . . Bu ne kadar bizim asgari ücret belirlememizde,  etkili ve yetkili kişilerin elini işaret ediyor. DEVLETİN YETİM ÇOCUĞU !!!!! Bizde böyle laflar olmaz,  olamaz. Asla ama asla olamaz. Çünkü yamalı

bohçayız. Bu sektör sadece gümrük müşavirliğidir diyenler,  hayır bizde Yetkiliyiz,  müsteşarlık bize Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri dedi. Sizden yukarda olmalıyız. Dahası;gece gündüz alın teri döken,  her iki ünvanı kollayıp koruyan ve asla hastalanmayan müşavir yardımcıları. Patron dudağına hapsolarak başını kuma gömmüş akçalı pakçalı yama peşinde. Aman kimse görmesin hatta bu duyuruyu okumasın. Uykuları kaçar. Zaten iğdiş olmuş,  nerede ise yerle yeksan olmuş Gümrük Müşavirlerini uyandırmayın. Müsteşarlığı üzmeyin. Bakanlık makamını meşgul etmeyin. Ne verirsen seninle. . . . . .

Osan Başta

GMY. . . Bilirkişi (vay canına benim hakkım değildi nasıl aldım?)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum