Bir Masa Bir Kasa Forwarder’ları

Bir Masa Bir Kasa Forwarder’ları

Forwarderlar veya Ulaştırma Bakanlığı tanımlarıyla “Taşıma işleri Organizatörleri “ arasında çok sevdiğim dostlarım var. UTİKAD Derneği’nde,...

Forwarderlar veya Ulaştırma Bakanlığı tanımlarıyla “Taşıma işleri Organizatörleri “ arasında çok sevdiğim dostlarım var. UTİKAD Derneği’nde, LODER Derneği’nde yönetimde veya komitelerde birlikte çalıştığım hala dostluğumuzu sevgimizi sürdürdüğümüz arkadaşlarım, kardeşlerim var. Sektör bilincini elde etmiş, yaptıkları işleri kurumsallaştırmış, müşteri ilişkileri kurulmuş, altyapıları güçlü, yabancı bağlantıları sağlam ve taşıma işini küresel alanda her taşıma segmentinde planlayabilen, yürüten, takip eden ve kontrol eden şirketlerin sahipleri, üst düzey yöneticileri bunlar. Hepsine sevgilerimi, selamlarımı ve özlemlerimi iletiyorum.

Burada yazdıklarım bu dostlarım için değil, kendilerini bu dostlarımla aynı kefeye koymaya çalışan meslek etiği, iş etiği bulunmayan kişiler içindir.

Forwarderlık ciddi bir iştir. Ulaştırma Bakanlığı bu mesleğe önce taşıma işleri komisyonculuğu etiketi basmakta iken sektörün liderlerinin ve derneklerin baskısıyla komisyonculuk işi organizatör adını almış ve bu mesleği yapmak isteyenlere belli zorunlulukları getirilmiştir. Mesleki saygınlık, ekonomik güç bu göstergelerin içindedir. Ekonomik kriterleri sağlayan kuruluşlar bu belgeyi almaya hak kazanmış ancak mesleki saygınlık henüz ölçülebilir bir kriter olmadığı için araştırma kapsamı içine alınmamıştır.

Forwarderlar yani taşıma işleri organizatörleri geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Herhangi bir şirkette çalışmakta iken yurt dışında UPS, FedEx gibi birkaç uluslar arası kargo şirketi yöneticisini tanıyan, akıcı İngilizcesi olan kişiler işlerini yüz üstü bırakıp, zaman zaman ilişkide oldukları müşterileri de peşlerine takıp kendilerine bir masa bir kasa, bir bilgisayar bir telefon alıp bu mesleğe adım atmaktadırlar. Zaman zaman da gümrük müşavirlerinin, uluslararası nakliyecilerin eteğinde, şirketinde bir masada bu hizmetleri şişirilmiş hayallerle vermeye çalışmaktadırlar. “Özel” ilişkilerle elde edilmiş birkaç müşteri ile, geçmişten kalan eskimeye yüz tutmuş kişisel ilişkilerle, meslek etiği olmadan, iş etiği olmadan yapılan iş forwarderlık değildir. Yapılan işe bir katma değer sağlamayan iş iş değildir., sadece formların üzerinde imzalanacak yeri göstermekle kazanılan paranın da uzun süreli olmayacağını söyleyebilirim.

Forwarderlık ciddi bir iştir. İş bilmenin yetmediği,  katma değer yaratmayan, müşterisine, çevresine, meslektaşlarına destek olmayan, aramalarında geri dönemeyen, telefonla arandığında yok dedirten, arayacağım dedikten sonra akına getirmeyen, malilerini okumadan silen, yanında çalışan elemanların olmadığı, her şeyi ben bilirim mantığıyla çalışan kişilerin yapabileceği iş değildir. 

Sektöre yeni girmeye çalışanlara, başkalarının sırtına basarak yükselmeye kalkanlara duyurmak istedim. 3 Kuruşluk bir  insana 5 kuruşluk değer verildiğinde, artan 2 kuruş ile sizi sattığını öğrendikten sonra.

Her şey gönlünüzdeki kadar güzel kalsın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.