Başımıza geçirilen torba, ticaretin ve sektörün haini kim?

Bu ülkenin başına gelen melanetlerin çoğu torba yasalarla şekilleniyor. Tam bir çalışma ve onay gereken kanunlar nerede ise bir gece de kabul edilerek işleme sokuluyor. Sonra,  gene bir gece de iptal ediliyor. Bu arada yanan yandı, kazanan kazandı. Olan bir bürokrat  eliyle despotluğun yaşanmasını çekmek zorunda kalan ticaret erbabına, sanayici ye ve sektörlerlere oluyor. İşte başımıza geçirilen TORBA KANUNLAR’IN MELANETİ…

Şimdi bunları neden yazdım ?

Dış ticaretimizi, üretimi ve sanayiciyi direkt ilgilendiren Gümrük Kanun Tasarısı,  gene bir gece çıkacak Torba Kanuna dayanacak. Öyle bir aymazlıkla hazırlanıyor ki, sektöre kerhen bilgi verme/alma işlemi yapılıyor. O da maalesef gene kapalı kapı ardında kotarılıyor nerede ise.  Takip edenler veya ilgili olanlar hatırlayacaklar veya sayfamda bulacaklardır.  O meşhur Ekonomik yetkili ve Tek pencere mevzusu.  Hani Türkiye Gümrükleri bilgisayar sistemi ile direkt Brüksel’e bağlanacaktı ya, işte o mevzu. Meşhur 5/A maddesi. Yoğun çabalarımızla TBMM Plan Bütçe Komisyonun da sadece iki fıkrasının çıkmamasını sağlayabildiğimiz madde. İtirazımız özellikle Türkiye de ikamet etme zorunluluğunu kaldıran ve yurt dışında olmasına, Türkiye de şirket kurmadan ve vergi ödeme mükellefiyeti olmadan hem ihracat hem de ithalat yapabilme yetkisi sağlayan maddenin fıkralarıydı. Tam iki senemi vermiştim.

Netice de ret ettirmiştik.  Şimdi gene aynı pilav ısıtılıyor.  Açık bir şekil de örnekleri ile ortaya koyarak,  zararın ne kadar büyük olacağını göstererek iptal ettiğimiz bu meseleyi gene ortaya döken kim? Maksadı ne? Hiçbir Allahın kulu gelişmelere ve eski çalışmalara  göz atmaz mı, hatta dünyanın olağan ticaret şartlarına rağmen bunda ısrar eden kim? Ses çıkarmayıp göz yumanlar kim??? Gümrük ve Dış Ticaret sektörü şamar oğlanına döndü.  Bütün sakıncalı istekler ve projeler bura da hayata geçirilip diğer sektörlere, ”bakın burada uygulanıyor zaten”  denerek yaygın hale gelmesi sağlanıyor. İstediğiniz  kadar yapmayın, etmeyin zararı çok vahimdir deyin, hoca kendi bildiğini okuyor ve kimse mani olamıyor.

İnanın artık yazmaktan bıktım, takip etmekten bıktım. Tehlike çok büyük demekten sıkıldım. Size abartı gelebilir ama bana göre vatan hainliği ile eş değerde. Kimse kusura bakmasın. Çok kısa ortaya koyayım. İlgilenen ilgilenir,  tepki gösteren gösterir. Elimden gelen bu kadar.

Tek Pencere Sistemi: Çok masum olarak Gümrükler de yapılan her türlü iş ve işlemlerin, tek bir ana bilgisayar da toplanarak kontrol edilmesi ve saklanmasını içeriyor. Hem hız,  hem birliktelik ve hem de sonradan bile olsa kontrolü sağlıyor.  Peki bu merkezde ki ana bilgisayar neden bürüksel deki bir bilgisayara direk bağlanıyor NEDEN ? En masumu uluslar arası birliktelik ve takip.  Sakıncalı eşya sevkiyatı olmasın, kaçakçılık yapılmasın vs.  vs.  İyi de kardeşim daha AB ülkelerin de uygulama yok iken ve ABD ile AB arasında nerede ise bu konuda kavga varken,  neden biz yapalım diye yırtınıyoruz? Allah aşkına aklınızı toplayın artık.

Ekonomik operatör bu işleri yapacak kişi/kişiler/kuruluşlar.  Özellikle Lojistik firmaları bu işin kendilerine yüzeysel bile olsa faydalarını gördüler.  Kaymak tatlı geldi.  Ancak işin özü o değil.  Bu Lojistik sektörü ülkede tekelleşmeye ve çok sınırlı sayıda firmaların yapmasına yaradı.  Sektör d e her kes neden zarar ediyoruz diye kan ağlıyor? Daha ilersi Eşyalar ülkeye gelmeden,  hatta evrak teslim etmeden yurt dışında bulunan kişi/kuruluş tarafından beyan da bulun ve vergi vermeyen bu kişi ve kuruluşlar,  yarın yurt dışından ülkemize ihracat ve burada imişcesine ithalat yapma yetkisini de ellerine geçirecekler.  Onlara da YETKİLENDİRİLMİŞ EKONOMİK YETKİLİ KİŞİLER denmek isteniyor.  Palavra değil.  Teşkilat tarafından hazırlanan GÜMRÜK KANUNU TASARISINA İLİŞKİN TASLAK metin de açıkça tarif edilerek yazılmış.

Ey Türkiye’m daha neler yaşayacaksın ve sana ey milletim,  ninnilerle daha neler neler yaşatılacak ? Buna ben Hainlik demeyim de ne diyeyim? Bir bilen cevap versin artık….

Osan Başta

KRÜT !!!  VATANDAŞI.
DIŞ TİC. UZMANI GÜMRÜK BİLİRKİŞİSİ
VS. VS. VS. 

Bu yazı toplam 3947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.