2007 yılı ve denizcilik sektörü

2007 yılı ve denizcilik sektörü

Merhaba, Yeni yılın ilk aylarını yaşıyoruz. Bütün sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektörü de yeni bir yılı umutla karşıladı. 2007 yılı ve denizcilik...

Merhaba,

Yeni yılın ilk aylarını yaşıyoruz. Bütün sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektörü de yeni bir yılı umutla karşıladı. 2007 yılı ve denizcilik sektörü... Acaba nasıl bir yıl bizleri bekliyor?

Ama, önce 2006 yılının kısa bir değerlendirmesini yapmakta yarar var diye düşünüyorum. Denizcilik, 2006 yılında 2004 ve 2005 yılının ilk yarısındaki kadar parlak bir dönem yaşamadı diyebiliriz. Denizcilik sektöründe 2004 ve 2005 yıllarındaki canlılığın oluşmasında Çin’in yüksek talebi etkili olmuştu. Ancak, 2006 yılındaki gerileme, 1990’lı yıllarda yaşanan gerileme kadar olmadı. Çünkü, bu yıl  yeni gemiler piyasaya girdi ve gemi arzı arttı. Yaşanan hareketliliğin uzun yıllar sürmesi en büyük dileğimiz. Ancak, 2007 yılından sonra pazarda belli bir duraklama yaşanacak. Bu yıldan sonra navlun ve gemi kiralarında belli oranlarda düşmeler olabilir. Umarım bu durum geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi büyük sıkıntılar yaratmaz.

Bunun yanında Türkiye, denizcilikte kruvaziyer turizminin önemini fark etti ve bu alanda büyük yol katettik. Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olan Alsancak Limanı, kruvaziyer turizminde son iki yılda atağa geçerek yüzde 10 civarında pay almaya başladı. 2003 yılında İzmir’e yılda yalnızca 8 kruvaziyer gemisi gelirken, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin, Türkiye ve İtalya ile gerekli girişimlerde bulunarak armatörlerin programlarına İzmir’i almalarını sağlaması, İzmir Ticaret Odası’nın da her turist için 2 ABD doları ayakbastı ücreti ödemesi ile bu rakam artış gösterdi. 2004 yılında 32, 2005 yılında 26 kruvaziyer gemisi, yaklaşık 135 bin turisti İzmir’e getirdi. Yıl sonunda oluşan rakam ise 87 kruvaziyer gemisi ve 150 bin turist.

KRUVAZİYER TURİZMİNİ SEVDİK...

 

Kruvaziyer turizminin öneminin keşfedilmesi ile atağa geçen Türkiye, eline geçen bu önemli fırsatı değerlendiriyor. Türkiye, kruvaziyer turizmi açısından son derece önemli bir bölgede, Akdeniz çanağında bulunuyor. Bunun yanında Türkiye, iklimi, tarihsel ve kültürel değerleri ile kruvaziyer turizminde parlayabilecek yıldız. Kruvaziyer turizminde 2007 yılına ait rakamların daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Gelen gemi ve turist sayısında önemli artışlar olacaktır. Costa’nın ardından sektördeki diğer dünya devi MSC’nin uğrak limanları arasına girmeyi başaran İzmir’in, kruvaziyer turizminde önemli atılımlar yapacağına inanıyorum.Bunun yanında,  kruvaziyer turizminin gelişimi konusunda hükümetlere büyük görevler düşüyor. Havalimanları ve yol inşaatlarına yapılan katkıların yanısıra kruvaziyer turizmi ile ilgili projelere de önem verilmesi gerekiyor.

Evet, 2007 yılında Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi olarak denizcilik ile ilgili tüm etkinliklerin yanındayız ve destek vermeye devam edeceğiz. Oda olarak amaçlarımızdan bir tanesi de denizi tanıtmak ve denizi sevdirmek. Bu amaçla 2004 yılında ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik olarak ilkini düzenlediğimiz resim ve kompozisyon yarışmasını, 2007 yılında tekrarlayacağız. Deniz Temiz Derneği/TURMEPA  Derneği olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz körfez temizliğine yönelik eğitim çalışmalarına devam edeceğiz.

‘Deniz sevdasını’ tüm yüreklere yerleştirmek için elele vereceğiz.

Sevgilerimle...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.