Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

15 Maddede Yıldızlar Resmigeçidi

minikucak-005.jpg“Star Alliance/Yıldız İttifakı”, DÜNYANIN İLK KURULAN HAVAYOLU BİRLİĞİdir. Kuruluş tarihi 14 Mayıs 1997’dir. Merkezi Almanya’nın Frankfurt (Frankfurt am Main) kentinde bulunmaktadır. Güncel sloganı, “The Way The Earth Connects” yani Türkçe, “Dünyanın Bağlanma Yolu-Şekli”dir.

minikucak-005.jpg“Star Alliance”ın kurucuları üç kıtadan şu 5 havayolu şirketidir: United Airlines, SAS/Scandinavian Airlines, THAI/Thai Airways International, Air Canada ve Lufthansa.Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu konumundaki THY, “Star Alliance”a 1 Nisan 2008’de katılmıştır [%50 Türk Hava Yolları, %50 Lufthansa ortaklığıyla kurulan Antalya merkezli SunExpress havayolu şirketi “Star Alliance”a dahil değildir].

minikucak-005.jpg"Star Alliance”, kurucusu havayollarını temsil eden beş köşeli yıldız logosunu başlangıçtan bugüne dek değiştirmemiştir. “Yeryüzündeki her büyük şehre yolcu götüren bir havayolu birliği olmak” hedefiyle faaliyete geçtiği 1997 yılındaki ilk sloganı, “The Airline Network For Earth” yani Türkçe, "Dünya İçin Havayolu Ağı" idi.

pilotlar.jpgstar-alliance.jpg

minikucak-006.jpg“Star Alliance” sivil havacılık birliğine günümüzde üye toplam 26 adet havayolu şirketinin adları şunlardır: Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA/All Nippon Airways, Asiana Airlines, Austrian Airlines, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, SAS/Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI/Thai Airways International, Türk Hava Yolları (THY)/Turkish Airlines ve United Airlines.

minikucak-006.jpg“Star Alliance”ın filosunda Eylül 2020 itibarıyla büyük çoğunluğu Airbus ve Boeing tipinde 5000’den fazla uçak mevcuttur. Söz konusu sayısal değerin 364 tanesi [yolcu+kargo uçağı] THY filosunda bulunmaktadır.

minikucak-006.jpg“Star Alliance” havayolu birliğinin filo genişliği bakımından büyükten küçüğe doğru sırasıyla ilk 5 şirketi United Airlines, Air Canada, Air China, Lufthansa ve THY’dir. Birliğin üye 26 havayolu ile 2019 senesi bitiminde 762 milyonu aşkın miktarda yolcu taşınmıştır ki bu, sivil havacılık gibi yıllardır amansız bir rekabetin hüküm sürdüğü bir sektörde kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir rakamdır.

minikucak-006.jpg“Star Alliance”ın Frankfurt’taki genel merkezinde 15 farklı ülkeden 60 kadar kişi görev yapmasına karşın, dev ittifakın gezegen genelindeki toplam personel sayısı 430 000 civarındadır. 11 Eylül 2001 terör saldırılarına rağmen “Star Alliance” ailesinde gerek şirket gerek uçak, gerekse de personel sayısında en kayda değer gelişmelerin 2000’li senelerde yaşanmış olması hayli ilginçtir.

minikucak-006.jpg “Star Alliance” üyesi havayolları arasında, THY gibi gezegenin en prestijli ve markalaşmış sivil havacılık şirketlerinin birçoğu ve daha küçük bölgesel havayolları bulunmaktadır. Tüm üye şirketler birlikte, dünyanın hemen hemen her yerine en kolay ve kalieli bağlantıları sunarlar. Her havayolu, ittifaka çeşitlilik ve çok kültürlülüğün zenginliğini getirirken, diğer yandan kendi bireysel tarzını ve kültürel kimliğini de koruma başarısını göstermektedir.

minikucak-006.jpg“Star Alliance” havayolu birliğinin şirketleri her gün yeryüzünün 195 ülkesinde 1300’den fazla destinasyona 19 000’in üzerinde düzenli sefer gerçekleştirmektedirler. Konuklarının havalimanlarındaki rahatlığını optimum düzeyde tutabilmek amacıyla ittifakın çeşitli havaalanlarında 1000’den fazla “özel yolcu salonu” mevcuttur.

ucaklar-002.jpg

minikucak-007.jpg “Star Alliance” sıradışı başarılara imza attıkça, zaman içerisinde doğal olarak bir tür ödül zengini havayolu kuruluşuna dönüşmüştür. Birliğin sektörde gördüğü yüksek derecede kabul, “Hava Ulaşımı Dünya Pazar Liderliği Ödülü (Air Transport World Market Leadership Award)” ve hem “Business Traveller” dergisi hem de “Skytrax” tarafından verilen “En İyi Havayolu Birliği” ödülleri de dâhil olmak üzere, sayısız ödülle tescillenmiştir [“Skytrax”, Birleşik Krallık kökenli, danışmaya dayalı biçimde havayolları için tarafsız uçuş kalitesi araştırmaları yapan özel bir şirkettir].

minikucak-007.jpg “Star Alliance” havayolu birliğinin kurumsal temel değerleri aşağıdaki 7 başlıkta özetlenebilir:

1) Mükemmeliyet

2) Açıklık/Şeffaflık

3) Sektör liderliği

4) Yenilikçilik/Değişime açık olma

5) Etik odaklı, güven veren, motive edici bir çalışma ortamı yaratma

6) Paylaşımcılık ve ekip/takım çalışmasını destekleyicilik

7) Yetenek ve iş performansını geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim

minikucak-007.jpg“Star Alliance”ın sivil havacılık sektöründeki en ciddi 2 rakibinden biri 1 Şubat 1999’da kurulmuş 13 üyeli “Oneworld”, diğeri de 22 Haziran 2000’de kurulmuş 19 üyeli “SkyTeam” olup, “Oneworld” havayolu ittifakının filosunda “SkyTeam”inkine kıyasla daha çok uçak vardır.

ucak-logolari.jpgucak-logolari2.jpg

 minikucak-008.jpg“Star Alliance” dinamizm ve profesyonellik yüklü ittifakının değerli bir bileşeni olarak kalabilmek için her üye havayolu, en yüksek güvenlik ve müşteri hizmetleri standartlarını asla aksatmaksızın korumak ve elbette daha da geliştirmek zorundadır.

minikucak-008.jpg“Star Alliance” camiasının olduğu kadar, “Devlet Hava Yolları İşletmesi” ismiyle faaliyete geçtiği 20 Mayıs 1933 yılından başlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin de sürekli “yükselen yıldızı” olma niteliğini koruyan THY, “COVID-19” pandemisinde hızla örnek bir atılım göstererek aldığı yerinde aksiyonlarla, özellikle dünyadaki havayolu kargo taşımacılığında çok önemli bir başarı ivmesi yakalamış ve söz konusu ivmeyi 127 ülkeye düzenli servis sağlama şeklinde artırarak devam ettirmektedir. THY ayrıca pandemi sonrası zorlu dönemde, yolcu servisi ağında gerekli ve etkili hijyenik düzenlemeleri ilk yürürlüğe koyan “Star Alliance” üyeleri arasında yer almaktadır.

minikucak-008.jpgStar Alliance”ın 1 Ocak 2017 tarihinden bu yanaki İcra Kurulu Başkanı/CEO’su tam bir havacılık tutkunu diye tanımlanabilecek Bay Jeffrey Goh’tur. Kendisinin liderliğinde “Star Alliance”, bugün için YERYÜZÜNDEKİ EN BÜYÜK KÜRESEL HAVAYOLU İTTİFAKI unvanına sahiptir ve kuruluş üst yönetimi tarafından 9 ayı aşkın süredir global boyutta yoğun negatif etkisini sürdüren “COVID-19” pandemisi, “Sivil havacılık sektörü açısından hem benzersiz bir kriz hem de benzersiz bir fırsat” şeklinde değerlendirilip, ona göre arka arkaya önlem paketleri devreye sokulmaktadır.

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

 

 

Bu yazı toplam 4196 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.