• BIST 104.861
 • Altın 163,007
 • Dolar 3,9261
 • Euro 4,6483
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C

"Yükümlü yoksa uzlaşma da yok"

"Yükümlü yoksa uzlaşma da yok"
 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her yıl katlanarak artan,  idarenin ve idari yargının iş yükünü çoğaltan 58.328’i idari olmak üzere toplam...

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her yıl katlanarak artan,  idarenin ve idari yargının iş yükünü çoğaltan 58.328’i idari olmak üzere toplam 152.079 davadan kaynaklanan kamu alacak gecikmelerine son vermek için mükellefi ile uzlaşmaya gitmeye başladı.  31 Ağustos 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği ile ilgili İstanbul Ticaret Odası’nın evsahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz; Gümrüklerde Uzlaşmanın bir devrim niteliğinde olmasına rağmen uzlaşma için yükümlünün bizzat başvurmasının istenilmesinin ciddi sıkıntılar yarattığını belirtti. Gündüz “Uzlaşma için yükümlünün kendisi yoksa uzlaşma da yok. Yükümlüyü  temsilen gümrük müşavirinin uzlaşmaya başvurmasına izin verilmesi halinde daha fazla mükellefle uzlaşmanın yolu açacaktır.” dedi.

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı 1 Milyar 142 Milyon TL’lik İhtilaf İçin Mükellefleri Uzlaşmaya Çağırıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her yıl katlanarak artan,  idarenin ve idari yargının iş yükünü çoğaltan 58.328’i idari olmak üzere toplam 152.079 davadan kaynaklanan kamu alacak gecikmelerine son vermek için mükellefi ile uzlaşmaya gitmeye başladı.  31 Ağustos 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ihtilaftan kaynaklanan toplam 1milyar 142 milyon TL’lik kamu alacağının 285 milyon TL’sini tahsil ederken, 914 milyon TL’yi de karara bağladı. Bakanlığın söz konusu davaların ilama bağlı borçlarının ödenmesi için ayırdığı yıllık bütçenin, yaklaşık 6 milyon TL olduğu belirtildi.

Önce ki gün İTO’da düzenlenen “Gümrüklerde Uzlaşma Bilgilendirme Toplantısı”nda Gümrük ve Ticaret Bak. Gümrükler Genel Müdür Yrd. Harun Uslu,  İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Tevfik Usta,  İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz ve İTO Meclis Üyesi Gümrük Müşaviri M.Esen Yağcı  Gümrüklerde Uzlaşma Yönetmeliği hakkında önemli açıklamalarda bulundular.

Gümrüklerde Uzlaşma Yönetmeliğine göre, beyan ile gümrük idaresince yapılan tespit sonucunda belirlenen veya gümrük idaresince tespit edilmesinden önce beyan sahibince bildirilen farklılıklara ilişkin tebliğ edilen gümrük vergileri alacakları ile kanunda ve ilgili diğer kanunlarda öngörülen cezaların tümü uzlaşma kapsamına alınacak.

30 GÜNLÜK ÖDEME SÜRESİ UZLAŞMA İÇİN ENGEL OLABİLİR

Uzlaşma için yükümlünün bizzat başvurması şartının yarattığı sıkıntının dışında, uzlaşmanın önündeki ikinci önemli engelin 30 günlük ödeme süresi olduğunu belirten İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz  “30 Günlük ödeme süresi içersinde uzlaşılan tutar ödenmez ise uzlaşmanın ortadan kalkacağına dair yönetmelik maddesinin, vergi usul kanununda olduğu gibi tecil veya taksitlendirmeye izin verilmesi şeklinde değişmesi gerektiğini” dile getirdi. 

Gündüz, uzlaşma talebinin yükümlüye tebliğ edilen alacakların tamamı için yapılabileceği gibi vergiler veya cezaların tür itibariyle bir kısmı için de yapılabileceğini de belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bak. Gümrükler Genel Müdür Yrd. Harun Uslu, alacağın kaçakçılık suçlarına ve kabahatlerine ilişkin olması halinde uzlaşma talebinde bulunulamayacağı konusunda mükellefleri uyardı.

İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Tevfik Usta, yönetmelik kapsamına giren alacaklara ilişkin uzlaşma taleplerinin değerlendirilmesi için, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Uzlaşma Komisyonları ve Merkezi Uzlaşma Komisyonu kurulduğunu belirtti.

Tevfik Usta “500 bin liraya kadar olan alacaklar (bu tutar dahil) için Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Uzlaşma Komisyonları, 500 bin lirayı aşanlar için ise Merkezi Uzlaşma Komisyonu yetkilidir.” dedi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096