Yazık oluyor bu çocuklara...

Bugün kısa ve öz bir yazı yazacağım.

Türkiye’de lojistik eğitimi veren üniversitelerin, meslek yüksekokullarının daveti üzerine, vakit buldukça konuşmacı olarak katılıyorum. Buralarda eğitim alan öğrencilerimiz ile birebir görüşme şansı yakalıyorum. Dertlerini dinliyor, ne yapılabilir noktasında naçizane tavsiyelerde bulunuyorum. Konferanslar dışında bana e-mail veya telefon ile ulaşan öğrenci arkadaşlara gerek dersleri, gerekse lojistikle ilgili diğer konularda dilim döndüğünce anlatımlar yapıyorum.

Hepsi pırlanta gibi, bilgiye susamış genç beyinler. Öğrenme odaklı çabaları takdiri hak ediyor.

Bu öğrencilerin en büyük handikabı sektör tecrübesi olmayan veya alakasız bölümlerden mezun, lojistik derslerine giren eğitimci profilidir. Sektör tecrübesi olan eğitimciler elinde, bu öğrenciler daha öğrenciyken bile pratik anlamda birçok konuya vakıf olup, iş başvurusu esnasında 1-0 öne geçebilirler...

Ziraat, Kimya, Fizik, Edebiyat kökenli eğitimcileri alıp, lojistik bölümlerine hoca olarak verirseniz, bu öğrencilere çok yazık ederseniz.

Ne yazık ki durum aynen böyle.

Artık öğrenciler, başka kaynaklardan alınarak hazırlanmış slaytların derslerde kendilerine okunmasını istemiyor. Başkalarına ait, çoğu gerçek bile olmayan vakaları çözmek istemiyor. Verilen bir ödevin, ödevi veren hoca tarafından bile bilinmediği konuları hazırlamak istemiyorlar.

Bu öğrenciler, konuya vakıf, sektör tecrübesi olan, yaşanmış yüzlerce vaka ile harmanlanmış konu anlatabilen hocalar istiyor.

Bu sadece lojistik ile ilgili değil, uzmanlık gerektiren diğer bölümler içinde geçerlidir. Aileler kıt kanaat geçinerek, birçok fedakârlık yaparak bu çocukları başka illere üniversitelere gönderiyorlar. Bu çocuklar seçtikleri bölüm ile ilgili iyi bir eğitim almak istiyor.

Allah aşkına, uzmanlık gerektiren lojistik bölümlerinde eğitim veren, Ziraat, Kimya, Fizik, Edebiyat branşlı eğitimciler bu öğrencilere nasıl bir katkı sağlayabilir?

Tabi ki kocaman bir hiç…

Anadolu da ki üniversiteler bilgiye susamış öğrenciler ile dolu. Ya her yerde lojistik bölümleri açmayın, ya da açıyorsanız, ders verecek hocaları sektör tecrübesi olanlardan istihdam edin.

Çünkü Yazık oluyor bu çocuklara…

Bu yazı toplam 3386 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.